ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tiger girls, Heikkila advance to state CC meet

Superior Telegram The Northwestern High School girls cross country team advanced to the WIAA Division 2 state cross country meet with a second-place finish at Saturday's sectional meet in Amery. The Ashland Oredockers won both the boys and girls ...

1256360+NWXC.jpg

Superior Telegram

 

The Northwestern High School girls cross country team advanced to the WIAA Division 2 state cross country meet with a second-place finish at Saturday’s sectional meet in Amery.

The Ashland Oredockers won both the boys and girls sectional titles.

“It was an extremely tight finish for the top three teams,” said Phil McGrath, NHS head coach. “We placed second by one point and missed first by two. Needless to say, there was a lot of emotion from the girls.”

ADVERTISEMENT

The top two teams and the top five individuals not from a qualifying team advance.

The Northwestern boys missed out on a sixth consecutive trip to state as a team, but Timmy Heikkila will still represent the Tigers as an individual. The junior made the cut after finishing second in the boys race with a time of 16:54.46. Spooner’s Daniel Pederson won the race in 16:26.73.

Leo Mack, also a junior, took 10th for the Tigers and missed the final individual state berth by just four seconds.

Amery’s Alicia Monson won the girls race with a time of 18:50.66. The second-place finisher, Cora Bruxvoort of Bloomer, was more than a minute and a half behind.

Emma Nelson led the Tigers with a fifth-place finish in 20:59.85.

The WIAA Division 2 state meet is Saturday in Wisconsin Rapids.

 

WIAA Division 2

ADVERTISEMENT

Sectional Cross Country Meet

Saturday, Oct. 24

At Amery High School

Girls Team results

1. Ashland 82; 2. Northwestern 84; 3. Prescott 85; 4. Amery 128; 5. Osceola 136; 6. Baldwin-Woodville 141; 7. Unity/Luck 173; 8. Bloomer 200; 9. Rice Lake 224; 10. Hayward 242; 11. Somerset 258; 12. Barron 307; 13. Cumberland 392.

Individual results

(Top 10 plus NHS)

1. Alicia Monson, Amery, 18:50.66; 2. Cora Bruxvoort, Bloomer, 20:35.10; 3. Sophie Mattson, Ashland, 20:48.38; 4. Amy Wallis, Ashland, 20:53.32; 5. Emma Nelson, NHS, 20:59.85; 6. Anya Swanson, Somerset, 21:07.59; 7. Sierra Fjorden, Unity/Luck, 21:07.88; 8. Mackenzie Gearin, Osceola, 21:11.60; 9. Molly Kovala, Ashland, 21:19.49; 10. Bailey Meyer, Baldwin-Woodville, 21:24.69; 12. Kelly Erkkila, NHS, 21:31; 20. Carmen Ormston, NHS, 22:00; 21. Michaela Ruhman, NHS, 22:04; 26. Caitlin Johnson, NHS, 22:27; 38. Anna Kalin, NHS, 23:10; 41. Emma Smykalski, NHS, 23:40.

ADVERTISEMENT

Boys Team results

1. Ashland 63; 2. Unity/Luck 93; 3. Amery 103; 4. St. Croix Central 118; 5. Rice Lake 125; 6. Northwestern 137; 7. Osceola 160; 8. Hayward 238; 9. Prescott 249; 10. Spooner 289; 11. Somerset 290; 12. Baldwin-Woodville 295; 13. Bloomer 305; 14. Barron 380.

Individual results

(Top 10 plus NHS)

1. Daniel Pederson, Spooner, 16:26.73; 2. Timmy Heikkila, NHS, 16:54.46; 3. Jordan Bringgold, St. Croix Central, 17:01.72; 4. Nathaniel Krueger, Ashland, 17:22.54; 5. Phillip Pena, Prescott, 17:26.97; 6. Walker Miller, Ashland, 17:33.09; 7. Alex Binfet, Unity/Luck, 17:38.85; 8. Maury Miller, Ashland, 17:40.63; 9. Michael Lindau, Rice Lake, 17:46.57; 10. Leo Mack, NHS, 17:50.26; 20. Reilley Moore, NHS, 18:29; 52. Nate Johnson, NHS, 19:23; 53. David Rautio, NHS, 19:24; 62. Jeremy Johnson, NHS, 19:47; 65. Kevin Garland, NHS, 19:54.

What To Read Next
Three-day Ski de She camp and clinic in Cable will include Olympic champion Kikkan Randall.
Local bowling scores.
Both teams are 8-8 and have a chance at grabbing a playoff berth on Sunday Night Football.
Green Bay's demolition of the Vikings puts the Packers in control of their own destiny in Week 18.