ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's Local Scores - May 11 (updated)

Prep Softball Superior 10, Rice Lake 2 Superior JV 13, Rice Lake JV 10 Hurley 15, Bayfield 0 Cumberland 13, Hayward 2 Ladysmith 8, Chetek 7 Bloomer 7, Spooner 0 Eau Claire North 14-18, River Falls 3-5 Eau Claire Memorial 10-7, Menomonie 5-6 Chipp...

Prep Softball

Superior 10, Rice Lake 2

Superior JV 13, Rice Lake JV 10

Hurley 15, Bayfield 0

Cumberland 13, Hayward 2

ADVERTISEMENT

Ladysmith 8, Chetek 7

Bloomer 7, Spooner 0

Eau Claire North 14-18, River Falls 3-5

Eau Claire Memorial 10-7, Menomonie 5-6

Chippewa Falls 12, Hudson 7

Chippewa Falls 15, Hudson 0, 5 innings

New Richmond 9, St. Croix Central 2

Flambeau 12, Prairie Farm 3

ADVERTISEMENT

Bruce 12, Clear Lake 2

St. Croix Falls 8, Unity 5

Esko 13, Aitkin 1

Barnum 21, Isle 15

Duluth Denfeld 10, Proctor 8

Hermantown 5, Duluth East 4

Silver Bay 8, Ely 3

Virginia 13, Greenway 0, 5 innings

ADVERTISEMENT

 

Prep Baseball

Northwestern 15, Barron 0, 5 innings

Mellen 7, Solon Springs 6

Eau Claire Memorial 6, Hudson 4

Eau Claire North 9, Chippewa Falls 2

Rice Lake 9, Menomonie 5

Bloomer 4, Spooner 3

Black River Falls 7, Altoona 3

Osseo-Fairchild 14, Blair-Taylor 4

Prairie Farm 14, Flambeau 0

Webster 14, Shell Lake 0

Clayton/Turtle Lake 13, Luck/Frederic  3

Unity 2, St. Croix Falls 1

Cornell/Lake Holcombe 16, Northwood 3

Proctor 8, Cloquet 3

Cook County 2, McGregor/Cromwell-Wright 1

Deer River 14, Hill City-Northland 2, 6 innings

Ely 9, Cherry 8

Isle 5, Barnum 2

Moose Lake-Willow River 13, Mesabi East 3, 5 innings

South Ridge 11, Wrenshall 1, 5 innings

Two Harbors 18, Carlton 14, 8 innings

 

Girls Soccer

Hudson 6, Superior 1

Eau Claire North 2, Menomonie 0

 

Boys Tennis

Duluth East 7, Bemidji 0

Duluth East 6, Thief River Falls 1

Duluth Marshall 5, Eveleth-Gilbert 2

 

College Baseball

Minnesota Duluth 3, Concordia St. Paul 2

UMAC Baseball Tournament

Wade Stadium

Thursday, May 11

Bethany Lutheran 7, Minn. Morris 4

St. Scholastica 12, UW-Superior 2, 7 innings

Friday, May 12

Game 3 - Minn. Morris (18-19) vs. UW-Superior (15-26), 1 p.m.

Game 4 - Bethany Lutheran (21-17) vs. St. Scholastica (30-7), 4 p.m.

Game 5 - Winner of Game 3 vs. Loser of Game 4, 7 p.m.

Saturday, May 13

Game 6 -Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, 1 p.m.

Game 7 -If necessary – same teams as Game 6, 4 p.m.

What To Read Next
NASCAR on Ice, an ice racing event featuring NASCAR drivers and retired cars, was postponed a second time on Wednesday due to ice conditions.
Ice cross racers are competing in three divisions during multiple days of competition at Mont du Lac Resort in Superior as part of the U.S. Ice Cross Association's annual ATSX 250 event.
Three-day Ski de She camp and clinic in Cable will include Olympic champion Kikkan Randall.
Local bowling scores.