ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's Local Scores - April 13

High School Softball Superior 8, Northwestern 0 Hermantown 8, Esko 3 Chisago Lake 13, Princeton 5 La Crosse Central 3, Holmen 2 Barnum 18, Floodwood 4, 5 innings Two Harbors 5, Silver Bay 4 Virginia 19, Duluth Marshall 0 Menomonie 3, River Falls ...

Megan Pherson

High School Softball

Superior 8, Northwestern 0

Hermantown 8, Esko 3

Chisago Lake 13, Princeton 5

La Crosse Central 3, Holmen 2

ADVERTISEMENT

Barnum 18, Floodwood 4, 5 innings

Two Harbors 5, Silver Bay 4

Virginia 19, Duluth Marshall 0

Menomonie 3, River Falls 2

Menomonie 8, River Falls 7

Flambeau 10, Birchwood 1

Rice Lake 12, Chippewa Falls 7

Chippewa Falls 9, Rice Lake 4

ADVERTISEMENT

Eau Claire North 2, Hudson 1

 

High School Baseball

Hayard 4, Superior 1

Northwestern 11, Spooner 2

Bruce 27, Winter 0

Shell Lake 5, Luck/Frederic 3

Webster 10, Clayton/Turtle Lake 1

ADVERTISEMENT

Ellsworth 6, St. Croix Central 1

Somerset 4, Osceola 3

Aitkin 3, Duluth Marshall 2

Carlton 11, Cook County 1, 5 innings

Cloquet 11, Ashland 1, 5 innings

Duluth Denfeld 6, Hermantown 2

Esko 13, MLWR 1, 6 innings

South Ridge 12, McGregor 1, 5 innings

Two Harbors 13, Silver Bay 2, 6 innings

Chippewa Falls 3, Menomonie 1

Chippewa Falls 11, Menomonie 1

Eau Claire Memorial 9, Rice Lake 3

 

Boys Tennis

Hibbing 5, Duluth Marshall 2

 

Prep Track

Superior Invitational

Boys

Teams

Duluth East 72, Esko 58, Superior 56

Individuals

3,200 relay - Esko, 9:44.7; 110 hurdles - Conor Weberg, DE, 17.3; 100 - Dawsen Cossalter, E, 11.0; 1,600 - Andrew Arthur, DE, 4:45.3; 800 relay - Esko, 1:37.6; 400 relay - Esko, 45.6; 400 - Thomas Weytke, DE, 55.4; 300 hurdles - Gunnar Gronski, Sup, 42.8; 800 - Arthur, DE, 2:09.4; 200 - Cossalter, E, 22.4; 3,200 - Joseph Kebbekus, DE, 10:48.4; 1,600 relay - DE, 3:51.9; high jump - Jack Thompson, DE, 5-10; long jump - Thompson, DE, 20-8; shot put - Chase Sumemrfield, Sup, 38-0; triple jump - Nick Ferrando, Sup, 37-0.25; pole vault - Justin Drake, DE, n/a; discus - Summerfield, Sup, 106-2.

Girls

Teams

Duluth East 114.5, Superior 42, Esko 29.5

Individuals

3,200 relay - DE, 11:05.6; 100 hurdles - Sara Holappa, DE, 17.7; 100 - Erin Teichroew, DE, 13.1; 800 relay - DE, 1:57.5; 400 relay - DE, 54.8; 400 - Elle Christian, DE, 1:07.8; 300 hurdles - Marcia Mogenson, Sup, 53.1; 800 - Gretchen Haggenmiller, DE, 2:46.9; 200 - Teichroew, DE, 27.6; 1,600 - Lauren Dyneu, DE, 5:58.3; 3,200 - Kelly Canavan, DE, 12:24.0; 1,600 relay - DE, 4:50.7; high jump - Holappa, DE, 4-6; long jump - Shania Nahring, O, 16-0.5; shot put - Daisy White, Sup, 32-0; triple jump - Teichroew, DE, 30-6.25; pole vault - Carlee Noonan, Sup, 7-6; discus - White, Sup, 104-10.

 

College Softball

UW-Superior 1, Crown 0

Crown 6, UW-Superior 1

3285706+unnamed.jpg

What To Read Next
Ice cross racers are competing in three divisions during multiple days of competition at Mont du Lac Resort in Superior as part of the U.S. Ice Cross Association's annual ATSX 250 event.
Three-day Ski de She camp and clinic in Cable will include Olympic champion Kikkan Randall.
Local bowling scores.
Both teams are 8-8 and have a chance at grabbing a playoff berth on Sunday Night Football.