The Superior High School girls swimming and diving team picked up a pair of Lake Superior Conference wins Thursday, Sept. 26, in the SHS pool. The Spartans then finished second in the Eau Claire North Invite on Saturday, Sept. 28, .

The Spartans won 10-of-12 events Thursday, including all three relays, to defeat Duluth Denfeld (122-84) and Cloquet-Esko-Carlton (117-91).

Maddy Casey, Kaelyn DeRoche, Molly Lenmark and Paige Booker won the 200-yard medley relay; Lenmark Charlotte Johnson, Maggie Sengenberger and Shelby Bresnahan won the 200 free relay; and Bresnahan, Booker, Elise DeGraef and Casey won the 400 free relay.

Individual winners were Bresnahan (50 and 500 free), DeRoche (200 IM, 100 breaststroke), Lenmark (100 free), Casey (100 backstroke), and Taylee Anderson (diving).

Rice Lake finished first at ECN with 302 points. The Spartans were second with 230 points.

Superior picked up two wins — Anderson in diving and Bresnahan in the 200 freestyle.

Superior hosts Rice Lake at 5 p.m. on Thursday, Oct. 3.



Eau Claire North Invitational

Team Scores

1. Rice Lake, 302; 2. Superior, 230; 3. Wisconsin Rapids, 214; 4. Ladysmith, 195; 5. Onalaska, 190; 6. Wausau West, 120; 7. Black River Falls, 82; 8. Eau Claire North, 56.

Individual Events

1-meter diving — 1. Taylee Anderson, SHS, 333.80; 2. Adrianne Krueger, SHS, 296.65; 6. Jaidyn Hase, SHS, 242.35.
200 medley relay — 1. Ladysmith, 2:00.37; 3. SHS (Maddy Casey, Kaelyn DeRoche, Molly Lenmark, Shelby Bresnahan), 2:03.68.
200 freestyle — 1. Bresnahan, SHS, 2:07.32; 9. Charlotte Johnson, SHS, 2:19.84.
200 individual medley — 1. Grace Forsberg, RL, 2:24.63; 5. DeRoche, SHS, 2:36.21.
50 freestyle — 1. Faith Forsberg, RL, 25.27; 8. Paige Booker, SHS, 28.18.
100 butterfly — Lauren Steien, BRF, 1:01.16; 5. Casey, SHS, 1:08.80.
100 freestyle — 1. F. Forsberg, RL, 55.96; 3. Lenmark, SHS, 1:01.69.
500 freestyle — 1. Madeline Bunton, L, 5:45.24; 10. Maggie Sengenberger, SHS, 6:39.63.
200 freestyle relay — 1. Rice Lake, 1:45.36; 4. SHS (Casey, Lenmark, Booker, Bresnahan), 1:49.29.
100 backstroke — 1. G. Forsberg, 1:01.64; 8. Samantha Wicklund, SHS, 1:15.05.
100 breaststroke — 1. Steien, BRF, 1:11.25; 17. Cassie Stank, SHS, 1:26.54.
400 freestyle relay — 1. Rice Lake, 3:53.98; 2. SHS (Casey, Booker, Lenmark, Bresnahan), 4:01.85.



Superior 122, Duluth Denfeld 84

Superior 117, Cloquet-Esko-Carlton 91

Cloquet-Esko-Carlton 117, Duluth Denfeld 97

200 medley relay — 1. SHS (Maddy Casey, Kaelyn DeRoche, Molly Lenmark, Paige Booker), 2:05.27; 5. SHS (Samantha Wicklund, Elise DeGraef, Payton Mattson, Madi Shovein), 2:17.46.
200 freestyle — 1. Lindsay Johnson, DD, 2:07.71; 4. Charlotte Johnson, SHS, 2:17.44; 6. Maggie Sengenberg, SHS, 2:23.17; 8. Sasha Peterson, SHS, 2:29.81.
200 individual medley — 1. DeRoche, SHS, 2:36.13; 3. Lenmark, SHS, 2:38.16; 4. Samantha Wickund, SHS, 2:43.59.
50 freestyle — 1. Shelby Bresnahan, SHS, 26.13; 4. DeGraef, SHS, 28.52; 5. Booker, SHS, 28.59.
1-meter diving — 1. Taylee Anderson, SHS, 226.50; 2. Adrianne Krueger, SHS 178.40; 4. Jaidyn Hase, SHS, 135.75.
100 butterfly — 1. Johnson, DD, 1:06.42; 3. Casey, SHS, 1:08.99;6. Wicklund, SHS, 1:17.45; 7. Mattson, SHS, 1:21.96.
100 freestyle — 1. Lenmark, SHS, 1:01.66; 3. Booker, SHS, 1:02.48; 4. C. Johnson, SHS, 1:03.26.
500 freestyle — 1. Bresnahan, SHS, 5:45.92; 5. DeGraef, SHS, 6:32.24; 7. Mackenzie Marthaler, SHS, 6:44.82.
200 freestyle relay — 1. SHS (Lenmark, C. Johnson, Sengenberger, Bresnahan), 1:50.10; 4. SHS (Mattson, M. Shovein, S. Shovein, Wicklund), 1:59.26.
100 backstroke — 1. Casey, SHS, 1:05.21; 6. Peterson, SHS, 1:18.93; 7. Lily Marynik, SHS, 1:21.80.
100 breaststroke — 1. DeRoche, SHS, 1:21.70; 3. M. Shovein, SHS, 1:26.08; 7. S. Shovein, SHS, 1:27.46.
400 freestyle relay — 1. SHS (Bresnahan, Booker, Elise DeGraef, Casey), 4:01.70; 3. SHS (Johnson, Sengnberger, Peterson, DeRoche), 4:13.78.

Volleyball

The Spartans lost to Proctor 3-0 Thursday, Sept. 26, in the SHS gym.

Superior is at Duluth East at 7 p.m. Tuesday, Oct. 1.