ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Superior sweeps track titles at Hayward

The Superior High School track team swept the girls and boys team titles at Thursday's Hayward Invitational. Highlighting the meet was Raya Kosey setting a new SHS record in the 200-meter dash with a time of 26.4 seconds. The old record was 26.5 ...

The Superior High School track team swept the girls and boys team titles at Thursday's Hayward Invitational.

Highlighting the meet was Raya Kosey setting a new SHS record in the 200-meter dash with a time of 26.4 seconds. The old record was 26.5 by Sophia Anyanwu in 2000.

The SHS girls 1,600 relay team of Christa Diedrich, Taylor Kosey, Nicole Olson and Raya Kosey also ran one of the fastest times in the state with a 4:12.68. In comparison, Hayward finished second on Thursday with a time of 4:22.17.

Zach Colvin's 200-meter dash in 22.90 is the fastest 200 since Steve Burkholder in 1996 (21.9) and Packy Paquette in 1966 (22.3) and Dan Quade finished second in the won the high jump with a leap of 5-10.

The SHS track team is back in action at the Duluth Denfeld quad at 4 p.m. Tuesday.

ADVERTISEMENT

Hayward Invite

Girls Team Scores

Superior, 96; Hayward, 82; Bloomer, 75; Ladysmith, 52; Ashland, 47.

Boys Team Scores

Superior, 100; Ashland, 78; Hayward, 75; Ladysmith, 50; Bloomer, 50.

Girls Individual Results

(Top 3 plus Superior)

100--1. Buske, Brianna, Bl., 14.02; 2. Borofka, Lindsay, Bl., 14.14; 3. Martin, Jenna, SHS, 14.26; 4. Vaughan, Becca, SHS, 14.29; 5. Turner, Sharita, SHS, 14.37; 6. Doolittle, Stacy, SHS, 14.82.

ADVERTISEMENT

200--1. Kosey, Raya, SHS, 26.4 (SHS record); 2. Kosey, Taylor, SHS, 27.4; 3. Buske, Bl., 27.5; 5. Martin, Jenna, SHS, 28.9; 9. Givens, Carly, SHS, 31.9.

400--1. Simak, Elizabeth, H, 1:03.34; 2. Diedrich, Christa, SHS, 1:03.43; 3. Kosey, T., SHS, 1:04.71; 5. Olson, Nicole, SHS, 1:06.46; 6. Martin, SHS, 1:07.28.

800--1. Olson, Ali, Bl., 2:38.76; 2. Olson, N., SHS, 2:41.29; 3. Forrest, Danielle, H, 2:45.58; 6. Knight, Ashlee, SHS, 2:54.63.

1,600--1. Olson, Bl., 5:51.49; 2. Ostenso, Victoria, Ladysmith, 5:58.41; 3. Radzak, Rachel, SHS, 6:12.12; 4. Place, Megan, SHS, 6:15.93.

3,200--1. Ostenso, Ladysmith, 13:00.76; 2. Sandberg, Hallie, A, 13:30.93; 3. Fredrickson, Carly, H, 14:09.99.

100 hurdles--1. Steinmetz, Keri, Bl., 16.40; 2. Lee, Morgan, H, 17.0; 3. Vaughan, Caitlin, SHS, 18.1; 4. DeMeyer, Sam, SHS, 18.9; 6. Tracy, Anne, SHS, 20.2.

300 hurdles--1. Somerville, Allie, H, 49.3; 2. C. Vaughan, SHS, 51.4; 3. Ludwigson, Jaime, Bl., 53.4; 5. Tracy, SHS, 55.8; 7. DeMeyer, SHS, 1:02.4.

4x100 relay--1. Bl., 54.61; 2. H, 56.53; 3. A, 56.60; 4. SHS A (Sharita Turner, Stacy Doolittle, Becca Vaughan, DeMeyer), 57.55; 6. SHS B, 1:05.13.

ADVERTISEMENT

4x200 relay--1. Bl., 1:51.9; 2. H, 1:54.37; 3. SHS (Henrietta Anyanwu, B. Vaughan, Doolittle, Turner), 1:59.61.

4x400 relay--1. Superior (C. Diedrich, T. Kosey, N. Olson, R. Kosey), 4:12.68; 2. H, 4:22.17; 3. Ladysmith, 4:54.68.

4x800 relay--1. SHS, 11:23.76 ; 2. H, 11:41.51; 3. Ladysmith, 12:21.59.

High jump--1. A, Kayla, Bl., 5-4; 2. Wiebe, Lindsay, A, 5-2; 3. Christianson, Steph, Ladysmith, 4-10; 10. Givens, Carly, SHS, 4-4; 12. Madgzas, Danielle, SHS, 4-2; 13. Leikononen, Amber, SHS, 4-0; 14. Radzak, Rachel, SHS, 3-8.

Long jump--1. Zehner, Bridget, Ladysmith, 13-09.5; 2. Diedrich, C., SHS, 13-05.5; 3. Chingo, Jordan, A, 13-04.25; 4. Kosey, R., SHS, 13-03.5.

Triple jump--1. Diedrich, C., SHS, 32-00.5; 2. Wiebe, Lindsay, A, 31-07.75; 3. Zepczyk, Caitie, A , 29-07.25.

Shot put--1. Flackey, Nicole, Ladysmith, 40-07; 2. Zepczyk, A, 35-08.5; 3. Turnbull, Hannah, H, 33-01.5; 7. Kosey, T., SHS, 26-04.5.

Discus--1. Turnbull, Hannah, H, 113-0; 2. Zepczyk, A, 111-05; 3. Flackey, Nicole, Ladysmith, 100-07; 11. Vaughan, C., SHS, 66-11.

------

Boys Individual Results

100--1. Farkas, Scottie, Ladysmith, 11.49; 2. Colvin, Zach, SHS, 11.59; 3. Quade, Dan, SHS, 11.91; 4. Kovala, Alex, A, 12.04; 5. Soland, AJ, SHS 12.10.

200--1. Farkas, Ladysmith, 22.30; 2. Colvin, SHS, 22.90; 3. Jankowski, Tyler, A ,23.60; 4. Sanders, Andy, SHS, 23.80; 6. Preston, Casey, SHS, 24.1; 13. Gordon, Josh, SHS, 26.11; 14. Gedde, Will, SHS, 26.5; 16. Bergum, Jack, SHS, 27.51.

400--1. Jankowski, A, 52.38; 2. Colvin, SHS, 52.91; 3. Holt, Zane, Ladysmith, 54.79; 5. Westmoreland, Brandon, SHS, 57.12; 9. Bergum, SHS, 1:00.11; 10. Gedde, SHS, 1:00.49.

800--1. Wankel, Malcolm, Bl., 2:01.93; 2. Swanson, Matt, SHS, 2:10.32; 3. Livingston, Bryan, A , 2:10.9; 4. Taylor, Ethan, SHS, 2:12.26.

1,600--1. Wankel, Malcolm, Bl., 4:41.06; 2. Swanson, SHS, 4:45.65; 3. Johnson, Jake, H, 4:54.73; 4. Holmes, Shane, SHS, 4:55.58.

3,200--1. Gilbertson, James, A, 10:40.58; 2. Kressin, Christian, Bl., 10:50.44; 3. Mcgarthwaite, Dylan, H, 10:59.83; 7. IIIenda, Kyle, SHS, 11:52.70.

110 hurdles--1. Pero, Scott, A, 15.9; 2. Fredricks, Zac, SHS, 16.2; 3. Wohlwend, Zack, SHS, 17.3.

300 hurdles--1. Knutson, Alex, H, 42.75; 2. Pero, Scott, A, 45.45; 3. Wohlwend, SHS, 45.52; 4. Fredricks, SHS, 47.26; 7. Tunnel, Alex, SHS, 48.59; 8. Holmes, Shane, SHS, 48.72.

4x100 relay--1. SHS, 47.44; 2. A, 49.01; 3. H, 50.81; 4. A , 51.84; 5. Bl., 52.09; 7. SHS B, 57.56.

4x200 relay--1. Ladysmith, 1:36.16; 2. H, 1:40.51; 3. SHS (Jared Bryant, Dan Quade, A.J. Soland, Colten Lorenz), 1:41.55.

4x400 relay--1. Bl., 3:44.29; 2. SHS (Westmoreland, Wohlwend, Casey Preston, Taylor), 3:45.13; 3. H, 3:46.02.

4x800 relay--1. H, 8:48.76; 2. Bl., 9:02.51; 3. A, 9:11.39; 4. SHS, 9:19.68.

High jump--1. Turner, Ryan, H, 6-02; 2. Quade, SHS, 5-10; 3. Boettcher, Mitch, Bl., 5-06; 8. Walpole, SHS, 4-10.

Long jump--1. Farkas, Scottie, Ladysmith, 20-03.25; 2. Jankowski, Tyler, A, 19-05.5; 3. Colvin, SHS, 18-10.75; 4. Preston, Casey, SHS, 17-11; 9. Drinkwine, Pete, SHS, 16-02.75.

Triple jump--1. Drinkwine, SHS, 38-10.25; 2. Pero, Scott, A, 38-01.5; 3. Schmidt, Trent, Ladysmith, 37-07; 4. Lorenz, Colton, SHS, 37-01.75.

Shot--1. Dixon, Bucky, H, 51-07; 2. Anderson, Zach, Ladysmith, 49-10; 3. Adler, Jeff, A, 42-08; 6. LaValley, Mike, SHS, 38-07.5; 9. Turner, Marzett, SHS, 36-04.

Discus--1. Dixon, H, 159-09; 2. Rasmussen, Ben, H, 146-11; 3. Leverton, Chris, H, 138-04.

What To Read Next
The 28th induction ceremony is scheduled for Thursday, May 4.
NASCAR on Ice, an ice racing event featuring NASCAR drivers and retired cars, was postponed a second time on Wednesday due to ice conditions.
Ice cross racers are competing in three divisions during multiple days of competition at Mont du Lac Resort in Superior as part of the U.S. Ice Cross Association's annual ATSX 250 event.
Three-day Ski de She camp and clinic in Cable will include Olympic champion Kikkan Randall.