Northwestern High School’s Gervase Thompson IV is among 16 senior girls and 16 senior boys selected as finalists to receive the 2019 WIAA Statewide Scholar Athlete Award.

To determine the top 32 finalists, four boys and four girls were selected based on athletic and academic achievement from each of four WIAA divisions.

“These extraordinary student athletes excel in both academics and athletics,” WIAA Assistant Director Tom Shafranski said. “Seventeen of this year’s 32 WIAA Scholar Athlete finalists have a grade-point average of 4.0 to date, while the average GPA is an amazing 3.95. All 32 scholar athlete finalists have already earned a total of 295 varsity letters during their first 3 1/2 years of high school.

“That’s an average of nine letters per athlete, and we have not yet completed our spring sports season.”

Thompson, from Brule, is ranked No. 1 among the senior class at NHS. Among his athletic accolades are earning nine varsity letters in football, basketball and baseball; being named all-conference first-team football three times; and two-time defensive MVP on the football team.

The finalists, as well as their families and school representatives, will be recognized at an awards ceremony May 5 at the Hilton Garden Inn in Wausau.

Each 2019 WIAA Scholar Athlete Finalist will receive a medallion and certificate, and will take with them a plaque for display in their school’s trophy case.   

 

2019 WIAA Scholar Athlete Finalists      

DIVISION 1 - BOYS

Ryan Krueger, Marshfield High School

Kevin Meicher, Middleton High School

Austin Thyes, Sheboygan North High School

Malik Tiedt, Burlington High School

DIVISION 1 - GIRLS

Chloe Buescher, Milton High School

Zoe Goodmanson, Pewaukee High School

Reagan Hoopes, Waunakee High School

Kate Jochims, Muskego High School

DIVISION 2 - BOYS

Owen Jelinek, Lodi High School

Shane Liegel, River Valley High School

Andrew Pahnke, McFarland High School

Gervase Thompson IV, Northwestern High School

DIVISION 2 - GIRLS

Dana Feyen, Gale-Ettrick-Trempealeau High School

Madelyn Granica, Amery High School

Emily Neff, Hayward High School

Cassie Schiltz, Luxemburg-Casco High School

DIVISION 3 - BOYS

Cade Christensen, St. Mary’s Springs High School

Dylan Schoenherr, Stratford High School

Grayson Vandenbush, Random Lake High School

David Vannucchi, Luther High School

DIVISION 3 - GIRLS

Tori Gerber, Cameron High School

Lydia Murphy, Lancaster High School

Alexis Rolph, Lourdes Academy

Megan Scheidt, Aquinas High School

DIVISION 4 - BOYS

Lucas Bukowski, Green Bay NEW Lutheran

Ty Guden, Edgar High School

Noah Kollock, Almond-Bancroft High School

Jared Payne, Seneca High School

DIVISION 4 - GIRLS

Kenadi Diedrich, Athens High School

Kiana Fall, Clayton High School

Makaylee Kuhn, Hilbert High School

Ashlie Lockington, Bangor High School