Solon Springs’ Owen Dickenson finished in first place at Northwestern High School’s John Woodbury Cross Country Invitational Tuesday, Sept. 18 at the Norwood Golf Course in Lake Nebagamon.

Dickenson finished with a time of 17 minutes, 3.3 seconds. Sam Rengo of Esko was second in 17:10.5.

The host Tiger boys and girls both finished in second place. Lakeview Christian Academy won the boys team title and Marshall School of Duluth won the girls title.

The Solon Springs boys finished in fourth place, 18 points ahead of the Superior High School Spartans.

The Spartan girls finished in third place and Solon Springs was fourth.

Ashlee Siegle of Marshall School won the girls race in 19:35.4. Northwestern’s Abby Nelson finished fourth in 21:26 and Tiger teammate Autumn Askim was seventh in 21:56.2.

Superior’s Chloe Kintop and Jennifer Nummie finished sixth and ninth, respectively, with times of 21:52.9 and 22:19.6.

 

John Woodbury Invitational

Northwestern High School

At Norwood G.C.

Boys Team Scores

Lakeview Christian Academy 54, Northwestern 89, Esko 89, Solon Springs 99, Superior 117, Hermantown 126, Marshall School 160, Ashland 200, Drummond 238, Washburn 270

Top 10 Individuals

  1. Owen Dickenson, Solon Springs, 17:03.3; 2. 2. Sam Rengo, E, 17:10.5; 3. Andrew Tyson, LCA, 17:18.5; 4. Luke Bourgeault, E, 17:46.7; 5. Kieran Johnson, N, 17:51.2; 6. Griffin Flaa, H, 17:58.8; 7. Jacob Easty, LCA, 18:06.3; 8. Jacob Gontjes, MS, 18:14; 9. Spicer Johnson, LCA, 18:24.4; 10. Justin Orme, N, 18:32.6.

Northwestern’s Top 7

  1. Kieran Johnson, 17:51.2; 10. Justin Orme, 18:32.6; 11. Bennett Nelson, 18:35.1; 31. Zach Peterson, 19:40.8; 32. Adam Thom, 19:45.2; 33. Jacob Kephart, 19:48.2; 36. Preston Brilla, 19:53.

Superior’s Top 7

  1. Jackson Karren, 18:36.7; 23. Tyson Yliniemi, 19:22; 26. Jonathan Rhodes, 19:34.9; 27. Michael Barnaby, 19:35.9; 28. Shane Leask, 19:36.1; 29. Draden Jensen, 19:36.1; 30. Drew Nelson, 19:40.2.

Solon Springs Top 7

  1. Owen Dickenson, 17:03.3; 19. Noland Burchfield, 19:03.5; 21. Aaron Pfister, 19:13.8; 24. Christian Sellwood, 19:22.6; 34. Luke Dahlberg, 19:48.8; 35. Alex Hunter, 19:51.3; 42. Colby Latvala, 20:07.7.

 

Girls Team Scores

Marshall School 45, Northwestern 55, Superior 80, Ashland 89, Hermantown 130, Solon Springs 153, Esko 170, Mellen 226

Top 10 Individuals

  1. Ashlee Siegle, MS, 19:35.4; 2. Elena George, A, 20:08.8; 3. Emma Stattelman, MS, 20:49.8; 4. Abby Nelson, N, 21:26; 5. Ella Bauer, A, 21:42.1; 6. Chloe Kintop, Sup., 21:52.9; 7. Autumn Askim, N, 21:56.2; 8. Maddy Olsen, H, 22:04; 9. Jennifer Nummi, Sup., 22:19.6; 10. Angelina Dodge, MS, 22:20.4.

Northwestern’s Top 7

  1. Abby Nelson, 21:26; 7. Autumn Askim, 21:56.2; 11. Kennedy Nelson, 22:22.1; 13. Holly Klomhaus, 22:38; 20. Journey Amundson, 23:08.1; 21. Talia Cismoski Martens, 23:09.3; 24. Emma Mickus, 23:46.1.

Superior’s Top 7

  1. Chloe Kintop, 21:52.9; 9. Jennifer Nummi, 22:19.6; 12. Amelia Evavold, 22:36.6; 23. Halle Barker, 23:31.6; 30. Ruby Moore, 24:10; 37. Kennedy Flowers, 24:57.2; 40. Paige Tollefson, 25:55.9.

Solon Springs Top 5

  1. Allie Nordskog, 22:43.5; 26. Jetta Swanson, 23:49.2; 27. Nona Thompson, 23:56.9; 34. Lily Nordskog, 24:38.8; 51. Jade Maki, 29:19.