Sections

Weather Forecast

Close

Interstate 35 Southbound reopened in Duluth

SPARTAN RDP: Spartan hoop teams split with ‘Hounds

Superior High School's Chloe Kintop (2) gets fouled by Duluth East’s Macey DeRosier (4) in the first half Thursday, Jan. 10, in the SHS gym. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com) 1 / 4
Superior High School's Joey Barker (22) shoots over Duluth East’s Will Van Scoy (14) in the second half Thursday, Jan. 10, in the SHS gym. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com) 2 / 4
Superior High School's Julia Roe (33) fights for the ball with Duluth East’s Shay Callaway (21) in the first half of the Spartans' win Thursday, Jan. 10, in the SHS gym. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com)3 / 4
Superior High School's Beau Severson (12) splits Duluth East’s Isiah Hendrickson (23) and Noah Paulson (32) on his way to the hoop during the Spartans' loss Thursday, Jan. 10, in the SHS gym. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com)4 / 4

It was a busy weekend for Superior High School, with the girls and boys basketball, boys and girls hockey, boys swimming and wrestling teams all in action.

Girls hoops

Chloe Kintop scored 20 points and Niya Wilson added 17 in Superior’s 53-44 victory over Duluth East on Thursday, Jan. 10, in the SHS gym.

Niya Wilson also had 17 points and Lauren Raboin 11 for Superior, now 6-5 on the season.

Macy Hermanson led the Greyhounds (3-10) with 19 points.

The Spartans host Eau Claire Memorial (6-7) at 7:15 p.m. Tuesday, Jan. 15, and Hudson at 2:30 p.m. Saturday, Jan. 19.

Duluth East 21 23 44

Superior 28 25 53

Duluth East — Rylee Stevens 7, Macey DeRosier 1, Ashlynne Guenther 7, Macy Hermanson 19, Emma Horyza 1, Adalaide Archibald 1, Elora Weiland 2, Ava White 6. Totals 17 6-13 44.

3-point goals — Hermanson 3, Stevens.

Superior — Chloe Kintop 20, Niya Wilson 17, Emily Hunter 1, Kylee Miller 1, Izzy Swanson 1, Julie Haller 2, Lauren Raboin 11. Totals 17 17-30 53.

3-point goals — Kintop, Raboin.

Girls hockey

The Spartans skated to a 3-3 overtime tie with Eveleth-Gilbert on Thursday, Jan. 10, then lost to Northland Pines 7-4 on Friday, Jan. 11. Both games were played at Superior Ice Arena.

Superior led 2-0 over Eveleth-Gilbert on first-period goals by Brooklyn Burger and Rose Ion, but then needed a goal by Lucy Drougas with 10 seconds remaining in the third period to tie the game at 3-3 and force overtime.

Katie Scherf, Anneka Lundgren and Sophia Flatley scored goals and Rachel Woods stopped 30 shots for the Golden Bears (7-8-3).

Drougas scored twice and Ion and Burger both once in Superior’s loss to Northland Pines (5-11).

Presley Baron was in nets both games for Superior, stopping 29 and 14 shots, respectively.

The Spartans (2-14) host Moose Lake (2-16) at 7 p.m. Tuesday, Jan. 15.

Eveleth-Gilbert 1-1-1-0—3

Superior 2-0-1-0—3

First period — 1. SHS, Brooklyn Burger, 2:12; 2. SHS, Rose Ion (Lucy Drougas), 5:44; 3. EGA, Katie Scherf (Kada Ceglar), 10:49.

Second period — 4. EGA, Anneka Lundgren (Anna Seitz, Autumn Gregorich), 1:55 (pp).

Third period — 5. EGA, Sophia Flatley, 1:46 (sh); 6. SHS, Drougas, 16:50.

Saves — Rachel Woods, EGA, 9-11-10—30; Presley Baron, SHS, 10-14-5—29.

Northland Pines 1-3-3—7

Superior 0-1-3—4

First Period — 1. NP, Julia Nesbitt (Emma Sima), 3:55.

Second Period — 2. NP, Grace Wittkopf (Allie Kieffer, Nesbitt), 5:34. 3. NP, Kieffer (Nesbitt, Wittkopf), 5:44. 4. SHS, Lucy Drougas (Arika Trentor), 7:36 (pp). 5. NP, Wittkopf (Nesbitt, Kieffer), 13:14.

Third Period — 6. SHS, Rose Ion (Lily Walrath, Keely Moorhouse), 0:49. 7. NP, Nesbitt (Wittkopf), 2:54. 8. NP, Sima (Wittkopf), 6:50. 9. SHS, Drougas, 8:05. 10. SHS, Brooklyn Burger, 9:55. 11. NP, Kieffer (Nesbitt), 15:28.

Saves — Piper Snedden, NP, 3-7-7—17. Presley Beron, SHS, 7-4-3—14.

Boys hoops

The Spartans lost to Duluth East 75-71 at home Thursday, Jan. 11, then won 87-61 over New Life Academy as part of the Lake Superior Classic on Saturday, Jan. 12, at Duluth East High School.

Mason Ackley led the Spartans on Saturday with 23 points. Xavier Patterson added 17 points and Ben Rhodes 12 as Superior improved to 6-5.

No information was available at press time. The Spartans play at Duluth Denfeld at 7:15 p.m. Friday, Jan. 18.

New Life Academy 30 31 61

Superior 42 45 87

New Life Academy — Kollin Kaemingk 3, Cooper St. Cyr 2, Joey Bucsko 3, Caleb Wall 3, Jayce Thompson 4, Jack Tima 2, Konner Ware 21, Michael Reader 23.

3-point goals — Kaemingk, Bucsko, Wall, Thompson, Reader 3.

Superior — Mason Ackley 23, Xavier Patterson 17, Beau Severson 8, Ben Rhodes 12, Joey Barker 8, Elijah Owens 7, Jarrett Gronski 9, Kaden Kimmes 3.

3-point goals — Rhodes 2, Barker, Owens 2, Kimmes.

Wrestling

The Spartans had six wrestlers finish in the top four, including two champions, at the Northland Invitational on Saturday, Jan. 12, in Ashland.

The Spartans finished in fourth place with  90.5 points. Aitkin, Minn., finished first with 174 points.

“We had a nice day,” SHS coach Bob Coleman said. “We were a little flat to start, but when the day was done, we finished in the middle of the pack with a very young team.”

Caden Stone (152 pounds) and Brahden Long (285) finished in first place for the Spartans.

Stone improved to 29-3 with five wins. He pinned three of his opponents, won by sudden victory over Aitkin’s Quin Miller and won a 2-1 decision over Hayward’s Dustin Stone.

Long (9-5) lost to Nathan Stifter of Aitkin, 6-0, then pinned Preston Deloney of Ashland.

“I was really glad for Brahden,” Coleman said. “He’s been on the injured list for two years and now is able to wrestling, so winning a title was big.

“Caden really had to battle for his championship. He won  a match in overtime and had to fight off his back twice to come back with a pin on his road to the title.

“Again, I was proud of our guys,” Coleman said. “Everyone contributed to the team in a hard fought and tough day. This is a great group of young men working hard to carry on the Spartan tradition.”

Superior competes at Ladysmith at 7 p.m. Thursday, Jan, 17.

Ashland Invitational

Aitkin, 174; Ashland, 152; Lakeland, 133; Superior, 90.5; Virginia, 87.5; Hayward, 74; Proctor, 68.5; Bayfield/Washburn, 7.

106 — Wyatt Johnson (20-11), fourth place with 8 points: won major decision over Drake Marks (H), 16-2; lost to Asher Hedblom (V), 7-2; pinned Sawyer Duir (L), 1:35; lost to Zak McPhee (P), 4-2; lost to Asher Hedblom (V), 6-2.

113 — Tucker Johnson (13-18), fifth place with 5 points: lost major decision to Zach Roach (H), 14-5; lost to Harry Nemcek (L), 12-6; lost to Nolan Campbell (V), 8-1; pinned Logan Kemetz (Ashland), 1:49; pinned by Walker Jones (Aitkin), 0:53.

126 — Henry Huber (11-15), seventh place with 2 points: lost MD to Nathan Rom (Aitkin), 10-0; lost to Erik Sundquist (V), 11-4; pinned by Jarod Stricker (Ashland), 1:45; lost to Tim Burnett (L), 6-3; pinned Clayton Castleman (P), 0:29.

132 — Joseph Lehto (4-14), seventh place with 2 points: pinned by Jack Gravelle (Aitkin), 2:00; pinned by Nazar Lenz (L), 1:00; pinned by Jason Yost (H), 5:24; pinned by Zach Johnson (P), 1:10); received a bye.

138 — Landon Lathrop (10-19), fifth place with 5.5 points: lost to Jacob Burress (V), 7-2); lost to Tyson Coy (L), 9-3; pinned by Luke Pelarski (Aitkin), 1:14; def. Brad Castellini (P), 9-4; pinned Tyson Coy (L), 3:35.

145 — Jackson Karren (10-17), fourth place with 9 points: pinned by Isaak Livingston (Ashland), 1:23; lost to Logan Cuypers (P), 5-1; won by injury default over Daniel Decent (Aitkin); pinned Seth Johnson (B/W), 0:53; pinned by Jason Hilgart (L), 1:32.

152 — Caden Stone (29-3), first place with 16.5 points: pinned Ian Briscoe (Ashland), 0:21; pinned Tanner Wildes (L), 0:34; won in sudden victory over Quin Miller (Aitkin), 3-1; def. Dustin Stone (H), 2-1; pinned Willy Bearskin (Ashland), 2:59.

160 — Nathan Anderson (1-8), fifth place with 5 points: pinned by Teddy Olivanti (V), 3:15; pinned by George Best (H), 5:21; pinned by Owen Mooers (P), 1:33; pinned Eli Schue (Ashland), 1:58; pinned by Carter Endrizzi (Aitkin), 1:47.

170 — Brady Herbst (14-15), fourth place with 7.5 points: def. Aaron Diamond (Ashland), 16-9; pinned by Carter Crandall (V), 1:09; received a bye; pinned by Xavier Burgess (L), 1:06; pinned by Jack Workman (Aitkin), 1:40.

182 — Hudson Ojeda (8-15), fifth place with 5 points: pinned by Andre Starynski (L), 1:46; pinned by Hunter Hills (Aitkin), 3:51; pinned Donovin Lowney (Superior), 5:28; lost by tech fall to Justin Miller (Ashland), 17-2; pinned by Calvin Mansheim (H), 0:51.

182 — Donovin Lowney (1-7), sixth place: pinned by Calvin Mansheim (H), 2:41; pinned by Justin Miller (Ashland), 0:32; pinned by Hudson Ojeda (Superior), 5:28; pinned by Andre Starynski (L), 1:51; pinned by Hunter Hills (Aitkin), 1:38.

195 — Lars Root (11-15), fifth place with 9 points: pinned by Craig Ashton (Aitkin), 0:18; received a bye; pinned by Brennan Corbine (Ashland), 2:45; pinned Leo Toribio-Warren (B/W), 0:24; pinned David Granados (Ashland), 1:07.

220 — Darrin Lowney (4-3), fourth place with 9 points: pinned by Ian Valliere (L), 3:11; received a bye; lost to Issac Nelson (Aitkin), 4-2; pinned by Justin Weiss (Ashland), 1:44; pinned Jacob Story (P), 0:25.

285 — Brahden Long (9-5), first place with 7 points: lost to Nathan Stifter (Aitkin), 6-0; pinned Preston Deloney (Ashland), 3:49.

Boys hockey

The Spartans lost 6-4 to Eau Claire North on Saturday, Jan. 12, at Hobbs Ice Center in Eau Claire.

Superior led 4-2 late in the second period, but the Huskies scored four straight goals to defeat the Spartans for the second straight season. Superior leads the all-time series 30-5-1.

Sam Stange scored three goals for the Huskies (10-6-1), who sealed the victory with an empty-net goal.

Taylor Burger, James Bronson, Grant Sorensen and Trevor Dalbec scored for the Spartans.

The Spartans (13-3) play at Hudson (10-3)  at 4 p.m. Saturday, Jan. 19. Superior defeated the Raiders 3-1 on Dec. 1, at Wessman Arena.

Before playing Superior, the Raiders host Mahtomedi on Tuesday, Jan. 15, and River Falls on Thursday, Jan. 17.

Superior 2-2-0—4

Eau Claire North 1-2-3—6

First Period — 1. ECN, Sam Stange (Zach Urdahl, Joey Koller), 3:29. 2. SHS, Taylor Burger 13 (Ian Johnson 4, Trevor Dalbec 9), 11:38 (pp). 3. SHS, James Bronson 4 (TJ Sitek 5), 12:46.

Second Period — 4. ECN, Jack Echternach (Stange, Koller), 5:33 (pp). 5. SHS, Grant Sorensen 8 (Gunnar Hansen 20, Derrick Mattson 10), 7:42. 6. SHS, Dalbec 9 (Max Curtis 10), 9:05. 7. ECN, Stange (Sam Thorp, Koller), 11:13.

Third Period — 8. ECN, Stange (Jaxon Vance), 7:55. 9. ECN, Koller (Urdal, Brendon Fitch), 8:32. 10. ECN, Urdahl (Gabe Martin, Koller), 16:40 (en).

Saves —Dayton Podvin, SHS, 7-9-4—20. Tyler Schreiter, ECN, 7-9-11—27.

randomness