Superior’s High School’s Cayden Laurvick and Gunnar Hansen were honorable mention selections on the 2019 Wisconsin Hockey Coaches Association All-State Boys Hockey Team.

Laurvick, a senior forward, had 25 goals and 11 assists this past season, while Hansen, a junior forward, had 18 goals and 23 assists.

Eau Claire North’s Sam Stange was named the WHCA Player of the Year; David Cox of Northland Pines is the Bob Johnson Memorial Coach of the Year; and Onalaska/La Crosse is the First Choice Dental Academic State Champions with a team grade-point average of 3.80.

 

Senior tourney

Spartan senior forward Taylor Burger scored a goal and dished out three assists for the Section 1 team in the Wisconsin Senior Class Tournament March 8-11 in Waupun.

Section 1 went 0-2 in round-robin play then skated to an 8-8 tie with Section 7 in the seventh-place game.

Section 8 (Fond du Lac area) defeated Section 3 (Stevens Point area) in the championship game 6-4.

 

2019 WHCA All-State Boys Hockey Team

First Team Forwards

Seniors - Sam Stange, Eau Claire North (31-36–67); Cole Danielson, Hudson (19-20–39); Sam Techel, Wausau West (18-25–43); Robby Newton, USM (18-37–55); Drake Baldwin, Madison West (46-24–70); Zach Welsch, St. Mary’s Springs, (11-17–28); Jack Rhode, Northland Pines (23-23–46); Dillon Fox, Neenah/Hortonville/Menasha (23-20–43).

Juniors - Mack Keryluk, Verona (34-32–64); Tyler Herzberg, USM (30-35–65); Zach Urdahl, Eau Claire North (40-21–61); Cade Lemmer, Wausau West (26-30–56).

First Team Defensemen

Seniors - Jake Osiecki, Verona (4-15–19); Hunter Stracka, Madison Edgewood (7-21–28); Tucker Wittkopf, Northland Pines (3-10–13); Carter Maack, Hudson (5-9–14).

Juniors - Casey Roepke, USM (8-23–31); Alex Thundercloud, USM (4-8–12); Jacob Cebula, Wausau West (3-15–18); Connor Abric, Hayward (6-18–24).

First Team Goaltenders

Seniors - Garrett Larsen, Waukesha Co-op (2.10 GAA/.935 S%); Max Gutjahr, Fox Cities ( 3.19 GAA/.926 S%); Gavin Abric, Hayward (1.78 GAA/.943 S%: Jaden Hoople, Chippewa Falls (2.14 GAA/.923 S%).

Honorable Mention Forwards

Seniors - Benett Halbleib, Sun Prairie; Chad Larsen, Waukesha Co-op; Parker Lindauer, Madison Memorial; Pierce Stastney, Homestead; Ben Coulter, Janesville; Travis Kernen, Sun Prairie; Tyler Nelson, Madison Mem.; Colton Flammini, Wis. Rapids; Cayden Laurvick, Superior; Jack Schimmel, Chippewa Falls; Hayden Bradbury, New Richmond; Jake Carlson, Baldwin-Woodville.

Juniors - Barrett Brooks, SPASH; Peyton Hanson, Hudson; Marc Sippel, Wausau West; Thomas Weis, Madison Edgewood; Cale Rufenacht, Verona; Blake Carey, USM; Isaac Wickersheim, Antigo; Gunnar Schiffmann, Northland Pines; Max Savaloja, Eau Claire Mem.; Gunnar Hansen, Superior; CJ Lass, Onalaska/La Crosse; Dayne Hoyord, SPASH; Brady Snedden, Northland Pines; Caden Carlson, Fond du Lac; Riley Jelinek, Sauk Prairie.

Sophomores - Brendan Poshak, Notre Dame; Brady Welsch, St. Mary’s Springs; Ethan Mann, USM; Drew Sutton, Neenah/Hortonville/Menasha.

Honorable Mention Defensemen

Seniors - Jack Helle, Madison Mem.; Bo Bergenthal, Middleton; Ryan Gargaro, Onalaska/La Crosse; Jake Minch, SPASH; Bennett Schrank, Hudson; Ben Fowler, Onalaska/La Crosse; Jonathan Zobel, Reedsburg/Wis. Dells; Parker Rens, Baldwin-Woodville;Max Bembinster, Tomahawk; Owen Engel, Neenah/Hortonville/Menasha;Noah Blanck, St. Mary’s Springs; CJ Levis, Antigo; Jake Boxer, Bay Port;Eric Langseth, Antigo; Malloy Murphy, KMMO; Kade Binger, Verona; Brett Forrest, Amery.

Juniors - Cole Beilke, SPASH; Jake Bailey, Wausau West; Jacob Conrad, Notre Dame; Max Popp, Onalaska/La Crosse.

Honorable Mention Goaltenders

Seniors - Joey Greilich, KMMO; Alex Cohen, Hudson; Paul Vender, Tomah/Sparta; Zach Bishop, Baldwin-Woodville.

Juniors - Brett Wilkins, Northland Pines; Bo Buckley, Notre Dame; Austin Bartell, Arrowhead.

Sophomore - Kaden Grant, Verona.