The Spartans lost to Duluth East 116-66 in their final home meet of the season Tuesday, Oct. 16.

Superior won four events led by Taylee Anderson, Adrianne Krueger and Reese Deyo finishing 1-2-3 in diving.

Other Spartan winners were Sophia Hanson (500 freestyle), Maddie Casey (100 backstroke) and Erin Walpole (100 breaststroke)

Superior has two events remaining -- the Mesabi East Invitational Saturday, Oct. 20, and the Duluth Denfeld Invitational Thursday, Oct. 25 at Lincoln Park Middle School in Duluth.

The WIAA sectionals are Nov. 2-3 at Wisconsin Rapids.

 

Duluth East 116, Superior 66

200-yard medley - 1. DE (Katie Braaten, Kathryn Kirby, Addy Swor, Clara Kramer), 2:08.11; 3. SHS (Sophia Hanson, Cassie Stank, Molly Lenmark, Elise DeGraef), 2:15.13; 4. SHS (Jazmine Wilkinson, Mackenzie Marthaler, Madi Shovein, Cambria Tinsely), 2;18.83.

200 freestyle - 1. Kirby, DE, 2:20.37; 4. Kaelyn DeRoche, SHS, 2:23.58; 5. Taylor Amundson, 2:24.41; 6. Sasha Peterson, SHS, 2:27.

200 individual medley - 1. Kramer, DE, 2:28.85; 2. Maddie Casey, SHS, 2:35.39; 5. Erin Walpole, SHS, 2:40.87; 6. Kae Olson, SHS, 2:47.79.

50 freestyle - 1. Emma Anderson, DE, 26.94; 3. Lenmark, SHS, 28.80; 4. DeRoche, SHS, 29.99; 6. Wilkinson, SHS, 31.53.

Diving - 1. Taylee Anderson, SHS, 177.05; 2. Adrianne Krueger, SHS, 164.10; 3. Reese Deyo, SHS, 164.

100 butterfly - 1. Clara Wodny, DE, 1:03.89; 2. Shelby Bresnahan, SHS, 1:10.34; 5. Payton Mattson, SHS, 1:23.35; 6. Madi Shovein, SHS, 1:23.83.

100 freestyle - 1. Hazel Kemp, DE, 59.94; 3. DeGraef, SHS, 1:04.16; 5. Maggie Sengenberger, 1:04.91; 6. Taylor Amundson, SHS, 1:06.11.

500 freestyle - 1. Sophia Hanson, SHS, 6:04.90; 5. Wilkinson, SHS, 6:29.90; 6. Lenmark, SHS, 6:46.74.

200 freestyle relay - 1. DE (Swor, E. Anderson, Emily Pearson, Wodny), 1:51.43; 3. SHS (Bresnahan, Kae Olson, DeRoche, DeGraef), 1:55.70; 4. SHS (Amundson, Mattson, Sengenberger, Hanson), 2:00.39; 6. SHS (Shovein, Sasha Peterson, Gabby Shaul, Elisa Blank), 2:07.62.

100 backstroke - 1. Maddie Casey, SHS, 1:08.04; 4. Cambria Tinsely, SHS, 1:18.67.

100 breaststroke - 1. Erin Walpole, SHS, 1:13.01; 4. Stank, SHS, 1:26.51; 6. Sami Shovein, 1:31.56.

400 freestyle relay - 1. DE (Wodny, Harriet Anderson, Kemp, E. Anderson), 4:03.69; 2. SHS (Bresnahan, Lenmark, DeGraef, Walpole), 4:17.34; 4. SHS (Mattson, Wilkinson, Sengenberger, Olson), 4:31.05.