Proctor Speedway

Sunday, Aug. 12

WISSOTA Late Models

Feature: 1. Jeffrey Massingill, Keewatin; 2. Darrell Nelson, Hermantown; 3. Kyle Peterlin, Hibbing; 4. Aaron Lillo, Proctor; 5. Kevin Carlson, Hermantown; 6. Tim McMann, Duluth; 7. Chris Lillo, Duluth; 8. Terry Lillo, Duluth; 9. Joel Collins, Princeton.

Heat: Massingill; A. Lillo; Peterlin; McMann; Carlson; Nelson; T. Lillo; C. Lillo; Collins.

WISSOTA Modifieds

Feature: 1. Johnny Broking, Grand Rapids; 2. Darrell Nelson, Hermantown; 3. Neil Balduc, Bessemer, Mich.; 4. Adam Ayotte, Wyoming; 5. Rick Rivord, Superior; 6. Jody Bellefeuille, Duluth; 7. Bob Broking, Grand Rapids; 8. Danny Vang, Deerwood; 9. Deven Van House, Silver Bay; 10. Andy Jones, Princeton.

  1. Cody Carlson, Superior; 12. Donnie Lofdahl, Duluth; 13. Rick Niemi, Eveleth; 14. Ryan Garson, Wrenshall; 15. Brady Caul, Fort Frances, Ontario; 16. Scott Heikkinen, Eveleth.

Heat 1: Vang; Ayotte; Nelson; Rivord; Lofdahl; Garson; Carlson; Caul.

Heat 2: Bellefeuille; J. Broking; B. Broking; Balduc; Van House; Jones; Niemi; Heikkinen.

WISSOTA Super Stocks

Feature: 1. Kevin Burdick, Proctor; 2. Jim Campbell, Two Harbors; 3. Nick Oreskovich, Mason; 4. Brian Carl, Duluth; 5. Dave Flynn, Superior; 6. Scott Lawrence, Superior; 7. Dexton Koch, Becker, Minn.; 8. Ronnie Malecki, Superior; 9. Kevin Salin, Iron; 10. Matt Hammitt, Cloquet; 11. John Remington, Scandia; 12. Jon Hammitt, Cloquet; 13. Patrick Heikkinen, Eveleth; 14. Annika Hammitt, Cloquet.

Heat 1: Campbell; Carl; Oreskovich; Malecki; A. Hammitt; J. Hammitt; Lawrence.

Heat 2: Burdick; Flynn; Koch; Remington; M. Hammitt; Salin; Heikkinen.

WISSOTA Midwest Modifieds

Feature: 1. Skeeter Estey, Kelly Lake; 2. Dan Kingsley, Superior; 3. Brandon Copp, Brule; 4. Deven Van House, Silver Bay; 5. Andrew Inman, Hermantown; 6. Craig Lofdahl, Duluth; 7. Scott Bintz, Jamestown, ND; 8. Ryan Savoy, Superior; 9. Jack Rivord, Superior; 10. Nick Ayotte, St Paul; 11. Jimmy Latvala, Solon Springs; 12. Justin Bassa, Cotton; 13. Matt Kelley, Columbus; 14. Dalton Mains, Foxboro; 15. Patrick Kelley, Columbus; 16. Carey LePage, Culver; 17. Billy Milne, Thunder Bay, Ontario; 18. Michael Blevins, Hibbing; 19. McLean Andrews, Duluth.

Heat 1: Copp; Kingsley; Savoy; Inman; Rivord; M. Kelley; Ayotte; Milne; Bassa; Blevins.

Heat 2: Bintz; Estey; Lofdahl; Andrews; Latvala; Van House; P. Kelley; Mains; LePage.

WISSOTA Pure Stocks

Feature: 1. Jeremy Cash, Duluth; 2. Cory Jorgensen, Hermantown; 3. Dylan Shelton, Wrenshall; 4. Aaron Bernick, Duluth; 5. Allen Rapp, Saginaw; 6. Cody Herrick, Hibbing; 7. Carter Nelson, Hermantown; 8. Kaylee Remington, Scandia; 9. Mackenzie Bjorklund, Sandstone; 10. Michael Blevins, Hibbing.

Heat: Cash; Jorgensen; Herrick; Bernick; Shelton; Rapp; Remington; Nelson; Bjorklund; Blevins.

WISSOTA Hornets

Feature: 1. Corey Mehrwerth, St Stephen; 2. Brittany Smith, St Joseph; 3. Derek Ament, Barnum; 4. Allen House, Cloquet; 5. Paul George, Princeton; 6. Christian Ripley, Duluth; 7. Hunter McDougall, Duluth; 8. Rick Long, Duluth; 9. Paul Ripley, Duluth; 10. Joseph Fitzsimmons, East Bethel; 11. Grayson Pratt, Dayton; 12. Patrick Passeri, Duluth; 13. Cordell Kylven, Duluth; 14. Brad Currier, Hermantown; 15. Tyler Kachinske, Duluth; 16. Brad Sundeen, Wrenshall; 17. Ken Hapy, Duluth; 18. Brian Hammitt, Cloquet; 19. Tate Niehaus, Alborn; 20. Kristy Marken, Duluth.

Heat 1: George; House; Long; C. Ripley; Currier; P. Ripley; Fitzsimmons.

Heat 2: Mehrwerth; Smith; McDougall; Hammitt; Hapy; Sundeen.

Heat 3: Ament; Marken; Pratt; Passeri; Kachinske; Kylven.