The Northwestern High School girls and boys cross country teams advanced to the WIAA State Meet after finishing first and second, respectively, at Friday's sectional meet at Amery.

The Tiger girls won the team title with a score of 56 points. Rice Lake was second at 99.

Northwestern's Olivia Amber finished in seventh place overall with a time of 17 minutes, 3 seconds. Elli Teige was 10th in 17:31; Jordan Johnson, 12th in 17:37; Angela Snow, 13th in 17:37; Tess Nelson, 14th in 17:38; Jessi Morris, 17th in 17:53; and Nicolette Amber, 28th in 18:31.

Ashland won the boys title with 58 points with Northwestern finishing second at 107.

The Tiger boys were led by Zach Yepma, who finished ninth in 18:38. Nathan Nelson was 17th in 18:50; Jari Mackie, 18th in 18:55; Travis Sznaider, 30th in 19:27; Ryan Lind, 33rd in 19:31; Josh Hensrud, 37th in 19:50; and Austin Berube, 38th in 19:52.

Amery's Natalie Haugerud was the overall girls winner in 16:45.36, while Osceola's Andrew Rohlman won the boys race in 17:28.55.

The state meet is Saturday, Oct. 31 at Wisconsin Rapids.

NOTES: The first and second place teams and the top five individuals at each sectional (not on a qualifying team team), advance to state.

2009 WIAA Division 2 Sectional Meet

Friday, Oct. 23 at Amery

Girls Team Scores

Northwestern 56; 2. Rice Lake 99; 3. Amery 105; 4. Hayward 126; 5. Somerset 153; 6. Ashland 154; 7. Osceola 166; 8. Saint Croix Falls 182; 9. St. Croix Central 196; 10. Prescott 236; 11. Spooner 280; 12. Ladysmith 355; 13. Unity 395.

Boys Team Scores

Ashland 58; 2. Northwestern 107; 3. Amery 109; 4. Hayward 110; 5. Saint Croix Central 114; 6. Osceola 117; 7. Rice Lake 154; 8. Bloomer 197; 9. Prescott 273; 10. Ladysmith 320; 11. Saint Croix Falls 322; 12. Somerset 327; 13. Unity 379; 14. Baldwin-Woodville 405; 15. Barron 421; 16. Cumberland 511.

Girls Individual Results

1 Natalie Haugerud 10 Amery 16:45.36

2 Victoria Simones 9 Prescott 16:46.54

3 Ontario Belter 10 Somerset 16:48.83

4 Elly King 9 Rice Lake 16:49.14

5 Elizabeth Simak 12 Hayward 16:53.01

6 Kay Iwaszko 10 Osceola 17:01.62

7 Olivia Amber 9 Northwestern 17:02.02

8 Abby Fenske 10 Rice Lake 17:05.03

9 Kayla Faschingbaue 9 Amery 17:17.02

10 Elli Teige 10 Northwestern 17:30.66

11 Hallie Sandberg 12 Ashland 17:31.80

12 Jordan Johnson 9 Northwestern 17:36.44

13 Angela Snow 9 Northwestern 17:36.91

14 Tess Nelson 9 Northwestern 17:37.74

15 Monica Emerson 11 Somerset 17:40.46

16 Bailey Bergmann 11 Saint Croix Falls 17:46.64

17 Jessi Morris 11 Northwestern 17:52.59

18 Iciar Ocariz 10 Spooner 17:58.49

19 Anna Langer 12 St. Croix Central 18:06.26

20 Johanna Carlson 10 Hayward 18:10.39

21 Savannah Ashlin 12 Rice Lake 18:11.34

22 Savannah Stone 9 Saint Croix Falls 18:11.60

23 Madison Johnson 10 Osceola 18:11.61

24 Elizabeth Hafstad 11 Rice Lake 18:16.09

25 Brianna Little 12 Ashland 18:18.58

26 Allie Holmdahl 9 Saint Croix Falls 18:21.76

27 Carly Fredrickson 11 Hayward 18:22.96

28 Nicolette Amber 10 Northwestern 18:30.19

29 Barb Malyuk 11 Ashland 18:35.27

30 Michelle Ritten 10 Amery 18:35.44

31 Liz Isakson 12 Amery 18:36.33

32 Martha Landry 12 St. Croix Central 18:39.38

33 Katie Burger 10 Hayward 18:39.40

34 Sara Isakson 10 Amery 18:48.00

35 Emily Swanson 12 Amery 18:48.17

36 Beth Kujala 10 Spooner 18:55.03

37 Sara Henry 10 Somerset 18:56.07

38 Josie Gisel 9 Osceola 18:56.90

39 Taylor Schafer 11 Amery 19:00.59

40 Grace Becher 9 Somerset 19:03.64

41 Kalley Wilkie 9 Hayward 19:04.91

42 Claire Poethke 11 Rice Lake 19:07.66

43 Alyssa Dettloff 9 Hayward 19:07.94

44 Sam Kontny 12 Ashland 19:08.42

45 Nichole Schmidt 11 Ashland 19:08.56

46 Abby Delander 12 St. Croix Central 19:09.27

47 Corynne Nelson 11 St. Croix Central 19:09.71

48 Dani Metropulos 9 Hayward 19:12.01

49 Ellen Dybvig 10 Osceola 19:28.10

50 Jasmine Jamila-Wue 9 Osceola 19:35.42

51 Kim Culver 12 Saint Croix Falls 19:43.57

52 Jenna Ganther 10 St. Croix Central 19:43.57

53 Rachel Larson 9 Rice Lake 19:45.38

54 Tess Rademaker 11 Rice Lake 19:53.61

55 Melinda Mutschler 12 Prescott 19:57.96

56 Amanda Stiles 11 Prescott 19:59.76

57 Kayla Fratt 10 Ashland 20:03.33

58 Stephanie Kelsey 10 Somerset 20:04.05

59 Bridgit Zehner 10 Ladysmith 20:04.54

60 Samantha Albrights 10 Baldwin-Woodville 20:05.99

61 Elissa Koele 9 Prescott 20:21.06

62 Tosha Lucas 11 Ashland 20:26.67

63 Rylie Dierich 10 Somerset 20:28.39

64 Melanie Tschida 11 Prescott 20:31.59

65 Brea Daggett 10 Ladysmith 20:44.75

66 Ariel Johnson 11 Osceola 20:57.0

67 Taylor Lesemen 10 Osceola 20:58.53

68 Ashley Bollig 11 Saint Croix Falls 20:58.6

69 Annie Keene 9 Prescott 21:05.72

70 Autumn Erickson 9 Saint Croix Falls 21:20.49

71 Elizabeth Ottman 12 Somerset 21:25.21

72 Megan Volgren 9 Unity 21:28.11

73 Dana Warwick 9 Cumberland 21:34.38

74 Brice Lehman 9 Ladysmith 21:35.46

75 Shelby Anderson 11 Prescott 21:36.23

76 Kaylee Thornley 10 Spooner 21:37.71

77 Katerin Ocariz 9 Spooner 21:37.72

78 Becca Heinecke 12 Cumberland 21:40.44

79 Jessica Luckman 9 Ladysmith 21:43.23

80 Jean Lyons 10 Bloomer 21:55.88

81 Courtney Smith 11 Barron 22:18.57

82 Michelle Emerson 10 Spooner 22:21.62

83 Natalya Borgen 12 Barron 22:36.9

84 Hayley Ray 11 St. Croix Central 22:38.03

85 Tori Klingler 10 Baldwin-Woodville 23:14.54

86 Anna Luepke 9 Unity 23:32.21

87 Beth Bonnstetter 12 Baldwin-Woodville 23:34.5

88 Jessica Raboin 11 Unity 23:39.63

89 Jessica Derrick 11 Saint Croix Falls 23:41.81

90 Terra Jansma 9 Baldwin-Woodville 23:55.27

91 Sarah Sorber 9 Unity 24:03.9

92 Brittany Bublitz 10 Unity 24:04.57

93 Meghan Labudde 9 Bloomer 24:16.56

94 Julie Olson 9 Ladysmith 24:41.29

95 Elsa Olson 10 Bloomer 25:10.66

96 Ashley Van Erp 11 Cumberland 25:18.30

97 Cassie Nykaanen 12 Cumberland 25:19.45

98 Tina Lennartson 9 Unity 25:34.35

99 Alison Lennartson 11 Unity 26:08.66

Boys Individual Results

1 Andrew Rohlman 12 Osceola 17:28.55

2 Brett Johnson 11 St. Croix Central 17:32.53

3 Jacob Walters 12 Rice Lake 17:44.69

4 Joshua Smith 10 Ashland 18:00.37

5 Caleb Andrews 11 Amery 18:21.55

6 John Vodacek 11 Bloomer 18:26.40

7 Andrew Mackey 10 Ashland 18:34.27

8 Stephen Monette 11 Amery 18:35.89

9 Zach Yepma 12 Northwestern 18:37.56

10 Andrew Hetke 11 Ladysmith 18:39.69

11 Louis Ostrander 11 Hayward 18:40.56

12 Bryan Livingston 11 Ashland 18:43.0

13 Stephen Brunshidle 10 St. Croix Central 18:45.24

14 Christian Kressin 12 Bloomer 18:45.73

15 Dylan McGarthwaite 11 Hayward 18:47.61

16 Jon Gilbertson 10 Ashland 18:48.55

17 Nathan Nelson 12 Northwestern 18:49.27

18 Jari Mackie 12 Northwestern 18:54.34

19 Randall Gouge 11 Ashland 18:58.68

20 Bryce Miller 9 Ashland 18:59.15

21 Ben Skiba 11 Osceola 19:01.67

22 James Gilbertson 12 Ashland 19:03.27

23 Andy Kreyer 12 Hayward 19:08.04

24 Matthew Smith 10 St. Croix Central 19:08.64

25 Aj Hansen 12 Osceola 19:11.36

26 Chad Bartschenfel 11 Amery 19:14.05

27 Jesse Johnson 11 Rice Lake 19:18.16

28 Conlan Parkman 11 Rice Lake 19:23.86

29 Sam Hansen 10 Hayward 19:24.07

30 Travis Sznaider 9 Northwestern 19:26.93

31 John Gorne 12 Amery 19:27.60

32 Patrick Mullally 12 Hayward 19:29.74

33 Ryan Lind 9 Northwestern 19:30.99

34 Avery Bundgaard 12 Osceola 19:33.94

35 David Butler 12 St. Croix Central 19:37.35

36 Garrett Johnson 12 Osceola 19:38.78

37 Josh Hensrud 11 Northwestern 19:49.44

38 Austin Berube 11 Northwestern 19:51.94

39 Allen Goodrum 9 Amery 19:54.7

40 Alex Halvorson 10 St. Croix Central 20:06.07

41 Alex Frey 10 Saint Croix Falls 20:12.63

42 Zach Sobolewski 9 Prescott 20:14.02

43 Jordan Wood 12 Prescott 20:14.14

44 Walker Van Dixhorn 12 Hayward 20:14.35

45 Nate Cooper 11 Rice Lake 20:15.96

46 Jesse Kressin 10 Bloomer 20:18.12

47 Kyle Larson 11 Amery 20:18.56

48 Chris Halvorson 11 St. Croix Central 20:18.65

49 Nick Helberg 10 Prescott 20:19.89

50 Darby Nelson 12 Osceola 20:26.38

51 Garrison Strand 10 Rice Lake 20:28.85

52 Jacob Wishard 10 Somerset 20:29.47

53 Alex Larson 9 Hayward 20:33.51

54 Dakota Belter 11 Somerset 20:34.20

55 Lucas Kroells 11 Osceola 20:36.71

56 Joel Wojtyna 10 Ladysmith 20:39.46

57 Matt Orne 10 Rice Lake 20:48.82

58 Nathan Gravesen 11 Saint Croix Falls 20:51.93

59 Jonathan Mielke 11 St. Croix Central 20:56.05

60 Nile Merton 11 Amery 21:03.23

61 Colton Sorenson 9 Unity 21:05.34

62 Mitch Livington 10 Ladysmith 21:09.09

63 Joe Thayer 11 Saint Croix Falls 21:15.17

64 Trevor Rubenzer 11 Bloomer 21:27.48

65 Cameron Cruz 10 Prescott 21:31.75

66 Jake Bengston 11 Unity 21:34.63

67 Joe Salm 11 Bloomer 21:36.67

68 Mickey Muller 11 Unity 21:43.08

69 Joe Germain 10 Somerset 22:14.66

70 Gavin Germain 10 Somerset 22:14.72

71 Brendan Leehe 9 Baldwin-Woodville 22:31.64

72 Tyler Miller 12 Barron 22:41.11

73 Isaac Pecha 9 Bloomer 22:42.17

74 Austin Fay 9 Prescott 22:43.40

75 Ryan Bohn 9 Rice Lake 22:44.97

76 Andrew Miller 11 Prescott 22:46.03

77 Chris Eisen 10 Saint Croix Falls 23:11.01

78 Macky Mikunda 9 Barron 23:14.14

79 Kelby Hadler 10 Prescott 23:15.31

80 Zac Weyer 11 Baldwin-Woodville 23:25.10

81 Ryan Benoy 10 Baldwin-Woodville 23:38.34

82 Tyler Lindquist 10 Somerset 23:40.81

83 Christian Wolfe 12 Saint Croix Falls 23:44.66

84 Anthony Locken 10 Saint Croix Falls 23:48.93

85 Elloitt Borgen 9 Barron 24:04.05

86 Craig Schumacher 10 Baldwin-Woodville 24:10.40

87 Neil Rannals 12 Baldwin-Woodville 24:15.18

88 Zachary Helgeson 10 Somerset 24:15.63

89 Alec Larsen 10 Unity 24:16.04

90 Emmitt Foster 9 Somerset 24:16.48

91 Evan Lebo 9 Baldwin-Woodville 24:32.43

92 Bronson Crites 12 Barron 24:43.75

93 Brandon Hoyt 9 Ladysmith 24:45.37

94 Tim Sandmann 9 Barron 24:48.85

95 Tyler Bublitz 12 Unity 24:55.76

96 Jacob Larson 10 Baldwin-Woodville 25:06.29

97 Mitchell Johnston 10 Unity 26:28.89

98 Scott Bever 9 Unity 26:35.75

99 Bradley Pauley 12 Ladysmith 27:26.57

100 Anthony Van Erp 12 Cumberland 28:07.88

101 Jeremy Tiegs 10 Cumberland 28:08.52

102 Travis Pothen 12 Cumberland 28:08.74

103 Kazuki Kondo 11 Cumberland 28:08.89

104 Nick Clemments 9 Bloomer 28:08.94

105 Jim Richie 11 Cumberland 28:08.97

106 Tyler Tiegs 12 Cumberland 28:09.39

107 Rashaud Kelash 10 Saint Croix Falls 28:50.64