ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Youth Basketball Roundup: Nov. 19

Action continued last week in the Superior Basketball Association with a number of games in the girls 5th and 6th Grade League and the 7th and 8th Grade League taking place.

Action continued last week in the Superior Basketball Association with a number of games in the girls 5th and 6th Grade League and the 7th and 8th Grade League taking place.

Teams from Cathedral continue to hold on to first place in both leagues with 3-0 records. Four Corners is 3-1 and in second place in the 5th and 6th Grade League while Solon Springs is 3-1 and in second place in the 7th and 8th Grade League.

Saturday Nov. 13

At Superior Middle School

5th & 6th Grade Girls Results:

ADVERTISEMENT

Cathedral 30, Solon Springs 2

Cathedral: Hannah Kolanczyk, 14; Ellie Leadstrom, Erika Medved, Desiree Jensen, 4; Makenzie Stariha, Maggie Brown, 2.

Solon Springs: Taylor Blaylock, 2.

Cooper 24, Great Lakes/Northern Lights 19

Cooper: Gabbie Gall, 8; Allie Thul, 7; Annika Bergstrom, 4; Brianna Frank, 3; Brandie Goldberg, 2.

Great Lakes/Northern Lights: Tanesha Luckett, 11; Madison Massoglia, 4; Mariah Jo Parker, Alexis Jensen, 2.

Four Corners 33, Great Lakes/Northern Lights 10

Four Corners: Amber Buchanan, 12; Whitney Whevila, 6; Kallie Biwer, Felicity Byrd, Kaeleigh Schuster, 4; Daisy White, 3.

ADVERTISEMENT

GL/NL: Luckett, Katelyn Wiitala, 4; Massoglia, 2.

Four Corners 37, Bryant 21

Four Corners: White, 14; Schuster, 5; Byrd, 6; Biwer, Julia Calusine, 3; Buchanan, Alyssa Bjerklien, Sophie Kintop, 2.

Bryant: Lauren Sickler, 10; Carly Thatcher, 5; Alayna Fender, 4; Kearra Thimm, 2.

7th & 8th Grade Girls Results:

Duluth No. 1 31, Bryant/Cooper 18

Duluth No. 1: Caly, 16; Courtney, 4; Eva, 4; Jordan, 3; Mady, Sarina, 2.

Bryant/Cooper: McKenzy Cich, 6; Autumn Bass, 4; Leah Beck, Hailey Andrews, Makayla Berry, 2; Kathleen Boyd, Morgan Minter, 1.

ADVERTISEMENT

Solon Springs 38; Duluth No. 1 25

Solon Springs: Brianna Larson, 16; Caitlyn Armstrong, 6; Anna-Redina Jondreau, Alison Smith, 4; Anna Flemmen-Plys, Brenna Krenz, Karly Sutherland, Lindsey Sickler, 2.

Duluth No. 1: Caly, 10; Courtney, 6; Jordan, 5; Sarina, Mady, 2.

Cathedral 34, Solon Springs 20

Cathedral: Kylee Jensen, 13; Gabby Gidley, 10; Julie Snyder, 3; Elizabeth Kolanczyk, Bailey Biwer, Whitney Larson, Emma Geitner, 2.

Solon Springs: Larson, 16; Alison Smith, Armstrong, 2.

Duluth No. 2 32, Great Lakes/Northern Lights 11

Duluth No. 2: Emma, 16; Hannah, Jaiden, 4; Maddie, Jade, Charlotte, Asia, 2.

GL/NL: Patriot Starks, 5; Gianna Brokaw, 4; Erynn Hierl, 2.

Standings

5th & 6th Grade Girls:

Cathedral 3-0

Four Corners 3-1

Cooper 2-1

Bryant 2-2

Great Lakes/Northern Lights 1-3

Solon Springs 0-4

7th & 8th Grade Girls:

Cathedral 3-0

Solon Springs 3-1

Duluth No. 1 1-1

Duluth No. 2 1-0

Grt. Lakes/No. Lights 0-3

Bryant/Cooper 0-3

Saturday, Dec. 4

Superior Middle School

5th & 6th Grade Girls

Cathedral vs. Great Lakes/Northern Lights. 12:20 p.m.

Cathedral vs. Cooper, 1:25 p.m.

Bryant vs. Cooper, 2:30 p.m.

Solon Springs vs. Four Corners, 2:30 p.m.

7th & 8th Grade Girls

Bryant/Cooper vs. Great Lakes/No Lights, 8 a.m.

Duluth No. 2 vs. Bryant/Cooper, 9:05 a.m.

Duluth No. 2 vs. Solon Springs, 10:10 a.m.

Cathedral vs. Duluth No. 1, 11:15 a.m.

Saturday, Dec. 11

All games at Solon Springs School

NOTE: All teams will play in a one-day tournament at Solon Springs. The schedule will be announced later.

Saturday, Dec. 18

Superior Middle School

5th & 6th Grade Girls

Cooper vs. Cathedral, 8 a.m.

Bryant vs. Solon Springs. 9:05 a.m.

Great Lakes/No Lights vs. Four Corners, 9:05 a.m.

Bryant vs. Four Corners, 10:10 a.m.

7th & 8th Grade Girls

Great Lakes/No Lights vs. Cathedral, 8 a.m.

Bryant/Cooper vs. Duluth No. 2, 11:15 a.m.

Duluth No. 1 vs. Solon Springs, 12:20 a.m.

Bryant/Cooper vs. Solon Springs, 1:25 a.m.

Related Topics: BASKETBALLSUPERIOR
What To Read Next