ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tigers double winners at Park Falls

The Northwestern boys and girls track and field teams finished first at the Park Falls Invitational Tuesday afternoon. The NHS boys finished with 136 points and won eight events, while the girls had 154 points and won 11 of 18 events. Notching wi...

The Northwestern boys and girls track and field teams finished first at the Park Falls Invitational Tuesday afternoon.

The NHS boys finished with 136 points and won eight events, while the girls had 154 points and won 11 of 18 events.

Notching wins for the Tiger boys were Kelsey Moreland (1600 and 3200), Deo Tecker (high jump), William Koepp (800), Austin Lind (discus) and the 800, 1600 and 3200 relays.

Winning events for the Tiger girls were Alex Baillie (100 and 300 hurdles), Robbi Welty (high jump), Nikki Weyandt (triple jump), Nikki Hughes (400), Kristina Anderson (200), Amber Gurske (3200), Sina Lindelof (pole vault), and the 800, 400 and 1600 relays.

Northwestern's Individual Results

ADVERTISEMENT

Boys

3200 relay -- 1. N, 9:13.

100 hurdles -- 2. Jordan Dunphy, 17.6.

100 -- 3. Kyle Bartelt, 12.50.

1600 -- 1. Kelsey Moreland, 4:35; 2. William Koepp, 4:37.

800 relay -- 1. N, 1:38.2

Long jump -- 4. Taylor Pattee, 16-5.25.

400 -- 2. Jarad Stadola, 55.88.

ADVERTISEMENT

400 relay -- 2. N, 49.21.

High jump -- 1. Deo Tecker, 5-10; 4. Cullen Larson, 5-3.

300 hurdles -- 2. Dunphy, 43.0; 5. Tim O'Halloran, 51.35.

Shot put -- 1. Austin Lind, 39-4; 3. Ryan Miesbauer, 36-3.

800 -- 1. Koepp, 2:04.3.

Pole vault -- 3. Zak Reynolds, 10-6; 4. Rett Moreland, 10-6; 5. Nathan Nelson, 10-0.

Discus -- 1. Lind, 135-2.

200 -- 2. Nate Thoreson, 24.9.

ADVERTISEMENT

3200 -- 1. K. Moreland, 10:18.7; 3. Kevin Prochazka, 11:20.6.

1600 relay -- 1. N, 3:34.18.

Girls

3200 relay -- 2. N, 11:26.

100 hurdles -- 1. Alex Baillie, 17.6; 2. Megan Severson, 19.39; 4. Becca James, 20.44.

1600 -- 2. Amber Gurske, 6.12.

Triple jump -- 1. Nikki Weyandt, 30-11; 2. Follis, 30-9.

800 relay -- 1. N, 1:55.30.

Long jump -- 2. Weyandt, 14-11 1/2.

400 -- 1. Nikki Hughes, 1:02.85; 4. Lakyn Lumbard, 1:11.4.

400 relay -- 1. N, 54.86.

300 hurdles -- 1. Baillie, 50.3; 3. James, 54.83.

Shot put -- 2. Whitney Arnce, 32-6.5; 4. Ogren, 27-6.

800 -- 2. Carinda Larson, 2:42.47; 3. Vana Korhonen, 2:52.02.

200 -- 1. Anderson, 26.5.

3200 -- 1. Gurske, 13.06; 3. Bethany Nelson, 13.58.

1600 relay -- 1. N, 4:19.5.

Pole vault -- 1. Sina Lindelof, 9-6; 2. Weyandt, 9-0.

What To Read Next