ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's Scoreboard

Prep Big Rivers Conference 2006 Football Standings Menomonie (2-0) 0-0 Rice Lake (2-0) 0-0 Hudson (2-0) 0-0 Eau Claire Memorial (2-0) 0-0 Superior (1-1) 0-0 Chippewa Falls (1-1) 0-0 Eau Claire North (1-1) 0-0 River Falls (0-2) 0-0 Thursday, Aug. ...

Prep

Big Rivers Conference

2006 Football Standings

Menomonie (2-0) 0-0

Rice Lake (2-0) 0-0

ADVERTISEMENT

Hudson (2-0) 0-0

Eau Claire Memorial (2-0) 0-0

Superior (1-1) 0-0

Chippewa Falls (1-1) 0-0

Eau Claire North (1-1) 0-0

River Falls (0-2) 0-0

Thursday, Aug. 31

Superior 28, Duluth East 21

ADVERTISEMENT

Menomonie 44, Hopkins, Minn. 13

Friday, Sept. 1

Rice Lake 47, Sparta 18

Edina, Minn. 26, Chippewa Falls 0

Eau Claire Memorial 34, La Crosse Logan 27

Ellsworth 28, River Falls 15

Hudson 24, New Richmond 21

La Crosse Central 34, Eau Claire North 19

ADVERTISEMENT

Friday, Sept. 8

Eau Claire North at Eau Claire Memorial, 7 p.m.

Rice Lake at Hudson, 7 p.m.

River Falls at Chippewa Falls, 7 p.m.

Superior at Menomonie, 7 p.m.

Chippewa Falls at Eau Claire North, 7 p.m.

Friday, Sept. 15

Eau Claire Memorial at Superior, 7 p.m.

River Falls at Hudson, 7 p.m.

Menomonie at Rice Lake, 7 p.m.

Heart O' North Conference

2006 Football Standings

Hayward (2-0) 0-0

Ladysmith (2-0) 0-0

Chetek (1-0) 0-0

Northwestern (1-1) 0-0

Bloomer (1-1) 0-0

Cumberland (1-1) 0-0

Spooner (0-2) 0-0

Barron (0-2) 0-0

Friday, Sept. 1

Osceola 19, Barron 7

Chippewa Falls McDonell 33, Bloomer 28

Chetek 24, Marathon 20

Grantsburg 42, Cumberland 26

Hayward 21, Colfax 0

Ladysmith 33, Elk Mound 7

Northwestern 22, Cloquet, Minn. 15

Lakeland 36, Spooner 14

Friday, Sept. 8

Ladysmith at Bloomer, 7 p.m.

Chetek at Spooner, 7 p.m.

Cumberland at Barron, 7 p.m.

Hayward at Northwestern, 7 p.m.

Friday, Sept. 15

Barron at Hayward, 7 p.m.

Bloomer at Spooner, 7 p.m.

Northwestern at Ladysmith, 7 p.m.

Saturday, Sept. 16

Cumberland at Chetek, 7 p.m.

Cross Country

Hermantown, Cromwell at Pine City, 1:45 p.m.

McGregor at Pequot Lakes, 4 p.m.

Northwestern, Duluth Marshall, Duluth Central, Mountain Iron-Buhl, Hibbing, Proctor, Superior at Superior Invitational, 4 p.m.

Soccer

Thursday's Boys Games

Eveleth-Gilbert at Two Harbors, 4 p.m.

Hermantown at Cloquet-Esko-Carlton, 4:30 p.m.

Superior at Duluth Marshall, 4:30 p.m.

Proctor vs. Duluth Central, 5 p.m.

Duluth East at Duluth Denfeld, 8 p.m.

Thursday's Girls Games

Duluth Marshall at Esko-Carlton, 4:30 p.m.

Cloquet at Hermantown, 5 p.m.

Duluth Central at Proctor, 5 p.m.

Grand Rapids at Hibbing, 5 p.m.

Duluth East at Bloomington Jefferson, 6 p.m.

Eveleth-Gilbert at Two Harbors, 6 p.m.

Girls Swimming

Thursday's Meets

At 5 p.m. unless noted

Chisholm at Ely, 5 p.m.

Cloquet at Duluth Central, 5 p.m.

Duluth Denfeld at Proctor-Hermantown, 5 p.m.

Girls Tennis

Wednesday's Match

Duluth East 4, Duluth Marshall 3

Thursday's Matches

Hermantown at Superior, 4:15 p.m.

Cloquet at Duluth Marshall, 4:15 p.m.

Duluth East at Eveleth-Gilbert, 4:30 p.m.

Grand Rapids at Virginia, 4:30 p.m.

Volleyball

Thursday's Matches

All matches at 7 p.m.

Spooner at Northwestern

Drummond at Solon Springs

Northwood at Clear Lake

AlBrook at Barnum

Babbitt-Embarass at Cherry

Carlton at Cook County

Cotton at Lakeview Christian Academy

Duluth Central at Cloquet

Duluth Denfeld at Ashland

Duluth Marshall at Proctor

Esko at Cromwell

Grand Rapids at Hermantown

Hibbing at Virgina

McGregor at Floodwood

Mountain Iron-Buhl at Cook

Nashwauk-Keewatin at Tower-Soudan

Orr at Ely

Silver Bat at Moose Lake-Willow River

Wrenshall at Two Harbors

Baseball

TODAY'S MAJOR LEAGUE LEADERS

AMERICAN LEAGUE

BATTING--Mauer, Minnesota, .345; Jeter, New York, .344; Tejada, Baltimore, .332; VGuerrero, Los Angeles, .331; Dye, Chicago, .325; MRamirez, Boston, .323; Morneau, Minnesota, .319.

RUNS--Sizemore, Cleveland, 114; Damon, New York, 103; Hafner, Cleveland, 100; DOrtiz, Boston, 99; ARodriguez, New York, 99; Thome, Chicago, 99; Jeter, New York, 97.

RBI--DOrtiz, Boston, 121; Hafner, Cleveland, 117; Morneau, Minnesota, 115; VGuerrero, Los Angeles, 109; Dye, Chicago, 109; Ibanez, Seattle, 108; Giambi, New York, 106.

HITS--MYoung, Texas, 188; ISuzuki, Seattle, 187; Tejada, Baltimore, 185; Jeter, New York, 185; VGuerrero, Los Angeles, 178; VWells, Toronto, 166; Sizemore, Cleveland, 165.

DOUBLES--Sizemore, Cleveland, 49; MYoung, Texas, 46; Overbay, Toronto, 41; Matthews, Texas, 41; Teixeira, Texas, 40; Lowell, Boston, 40; OCabrera, Los Angeles, 40.

TRIPLES--Crawford, Tampa Bay, 13; Sizemore, Cleveland, 9; JoLopez, Seattle, 8; Teahen, Kansas City, 7; YBetancourt, Seattle, 6; Granderson, Detroit, 6; Figgins, Los Angeles, 6; ISuzuki, Seattle, 6; Podsednik, Chicago, 6; AKennedy, Los Angeles, 6.

HOME RUNS--DOrtiz, Boston, 47; Hafner, Cleveland, 42; Dye, Chicago, 40; Thome, Chicago, 39; Giambi, New York, 36; Glaus, Toronto, 34; MRamirez, Boston, 34.

STOLEN BASES--Figgins, Los Angeles, 47; Crawford, Tampa Bay, 47; CPatterson, Baltimore, 40; ISuzuki, Seattle, 38; Podsednik, Chicago, 36; BRoberts, Baltimore, 33; Jeter, New York, 29.

PITCHING (15 Decisions)--Garland, Chicago, 16-4, .800, 4.37; Liriano, Minnesota, 12-3, .800, 2.19; JoSantana, Minnesota, 17-5, .773, 2.84; Wang, New York, 16-5, .762, 3.69; Halladay, Toronto, 16-5, .762, 3.22; Rogers, Detroit, 15-6, .714, 3.91; Mussina, New York, 13-6, .684, 3.72.

STRIKEOUTS--JoSantana, Minnesota, 219; Bonderman, Detroit, 181; Schilling, Boston, 171; Kazmir, Tampa Bay, 163; Lackey, Los Angeles, 162; Haren, Oakland, 157; Mussina, New York, 154.

SAVES--Jenks, Chicago, 39; FrRodriguez, Los Angeles, 39; Papelbon, Boston, 35; TJones, Detroit, 35; MRivera, New York, 33; Ray, Baltimore, 31; Otsuka, Texas, 31; Putz, Seattle, 31; BRyan, Toronto, 31.

NATIONAL LEAGUE

BATTING--FSanchez, Pittsburgh, .344; MiCabrera, Florida, .334; Holliday, Colorado, .329; Atkins, Colorado, .322; Pujols, St. Louis, .322; CJones, Atlanta, .318; Lo Duca, New York, .314.

RUNS--Beltran, New York, 115; Utley, Philadelphia, 113; Reyes, New York, 111; Rollins, Philadelphia, 109; ASoriano, Washington, 105; HaRamirez, Florida, 104; Pujols, St. Louis, 102.

RBI--Howard, Philadelphia, 134; Pujols, St. Louis, 116; Berkman, Houston, 116; Beltran, New York, 112; AJones, Atlanta, 107; Wright, New York, 106; MiCabrera, Florida, 103.

HITS--Pierre, Chicago, 173; FSanchez, Pittsburgh, 172; Holliday, Colorado, 170; Utley, Philadelphia, 170; Reyes, New York, 170; MiCabrera, Florida, 167; Atkins, Colorado, 166.

DOUBLES--MiCabrera, Florida, 46; FSanchez, Pittsburgh, 46; LGonzalez, Arizona, 46; Atkins, Colorado, 43; NJohnson, Washington, 42; Rolen, St. Louis, 42; Zimmerman, Washington, 40.

TRIPLES--Reyes, New York, 16; Pierre, Chicago, 12; DRoberts, San Diego, 12; HaRamirez, Florida, 10; Sullivan, Colorado, 10; Vizquel, San Francisco, 10; Lofton, Los Angeles, 9; SFinley, San Francisco, 9.

HOME RUNS--Howard, Philadelphia, 53; Pujols, St. Louis, 44; ASoriano, Washington, 44; Dunn, Cincinnati, 39; Beltran, New York, 39; Berkman, Houston, 37; CDelgado, New York, 36.

STOLEN BASES--Reyes, New York, 56; Pierre, Chicago, 49; HaRamirez, Florida, 44; DRoberts, San Diego, 41; ASoriano, Washington, 36; Freel, Cincinnati, 35; FLopez, Washington, 35.

PITCHING (15 Decisions)--Webb, Arizona, 14-6, .700, 3.14; CZambrano, Chicago, 14-6, .700, 3.50; Trachsel, New York, 14-6, .700, 5.02; Carpenter, St. Louis, 13-6, .684, 2.97; Penny, Los Angeles, 15-7, .682, 3.97; Johnson, Florida, 12-6, .667, 2.99; TGlavine, New York, 12-6, .667, 4.13; CYoung, San Diego, 10-5, .667, 3.71; MBatista, Arizona, 10-5, .667, 4.34.

STRIKEOUTS--Peavy, San Diego, 188; CZambrano, Chicago, 188; Harang, Cincinnati, 184; Smoltz, Atlanta, 183; Pettitte, Houston, 165; Capuano, Milwaukee, 163; Arroyo, Cincinnati, 158; Carpenter, St. Louis, 158.

SAVES--Hoffman, San Diego, 37; BWagner, New York, 35; Isringhausen, St. Louis, 33; Borowski, Florida, 33; Lidge, Houston, 30; Gordon, Philadelphia, 27; CCordero, Washington, 24; MGonzalez, Pittsburgh, 24; Turnbow, Milwaukee, 24; Dempster, Chicago, 24.

Midwest League Playoffs

Division Playoffs

First Round

(Best-of-3)

Eastern Division

Fort Wayne vs. West Michigan

Wed., Sept. 6: West Michigan 8, Fort Wayne 3, W.M. leads series 1-0

Thur., Sept. 7: Fort Wayne at West Michigan

Fri., Sept. 8: Fort Wayne at West Michigan, if necessary

------

South Bend vs. Lansing

Wed., Sept. 6: Lansing 4, South Bend 3, Lansing leads series 1-0

Thur., Sept. 7: South Bend at Lansing

Fri., Sept. 8: South Bend at Lansing, if necessary

------

Western Division

Quad Cities vs. Kane County

Wed., Sept. 6: Kane County 2, Quad Cities 0, Kane County leads series 1-0

Thur., Sept. 7: Quad Cities at Kane County

Fri., Sept. 8: Quad Cities at Kane County, if necessary

------

Beloit vs. Peoria

Wed., Sept. 6: Beloit 2, Peoria 0, Beloit leads series 1-0

Thur., Sept. 7: Beloit at Peoria

Fri., Sept. 8: Beloit at Peoria, if necessary

Northwest League

East Division

W L Pct. GB

x-Boise (Cubs) 44 32 .579 -- 

Tri-City (Rockies) 38 38 .500 6 

Yakima (Diamondbacks) 28 48 .368 16 

Spokane (Rangers) 26 50 .342 18 

West Division

x-Salem-Keizer (Giants) 55 21 .724 -- 

Eugene (Padres) 43 33 .566 12 

Vancouver (Athletics) 39 37 .513 16 

Everett (Mariners) 31 45 .408 24 

x-clinched division

Wednesday's Games

Tri-City 4, Boise 3

Everett 5, Vancouver 0

Salem-Keizer 4, Eugene 3

Spokane 4, Yakima 2

End of Regular Season

Basketball

Women's National Basketball Association

Playoff Glance

FINALS

(Best-of-5)

Detroit vs. Sacramento

Wed., Aug. 30: Sacramento 95, Detroit 71

Fri., Sept. 1: Detroit 73, Sacramento 63

Sun., Sept. 3: Sacramento 89, Detroit 69

Wed., Sept. 6: Detroit 72, Sacramento 52, series tied 2-2

Sat., Sept. 9: Sacramento at Detroit, 2:30 p.m.

Football

National Football League

Thursday's Game

Miami at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Sunday's Games

Seattle at Detroit, noon

N.Y. Jets at Tennessee, noon

Denver at St. Louis, noon

Buffalo at New England, noon

Philadelphia at Houston, noon

Atlanta at Carolina, noon

Cincinnati at Kansas City, noon

Baltimore at Tampa Bay, noon

New Orleans at Cleveland, noon

Chicago at Green Bay, 3:15 p.m.

Dallas at Jacksonville, 3:15 p.m.

San Francisco at Arizona, 3:15 p.m.

Indianapolis at N.Y. Giants, 7:15 p.m.

Monday's Games

Minnesota at Washington, 6 p.m.

San Diego at Oakland, 9:15 p.m.

Sunday, Sept. 17

Buffalo at Miami, noon

Detroit at Chicago, noon

Houston at Indianapolis, noon

Carolina at Minnesota, noon

Oakland at Baltimore, noon

Tampa Bay at Atlanta, noon

New Orleans at Green Bay, noon

Cleveland at Cincinnati, noon

N.Y. Giants at Philadelphia, noon

Arizona at Seattle, 3:05 p.m.

St. Louis at San Francisco, 3:05 p.m.

New England at N.Y. Jets, 3:15 p.m.

Tennessee at San Diego, 3:15 p.m.

Kansas City at Denver, 3:15 p.m.

Washington at Dallas, 7:15 p.m.

Monday, Sept. 18

Pittsburgh at Jacksonville, 7:30 p.m.

NFL INJURY REPORT

Today

MIAMI DOLPHINS AT PITTSBURGH STEELERS -- Dolphins: OUT: G Joe Berger (foot). DOUBTFUL: CB Travis Daniels (ankle). Steelers: OUT: QB Ben Roethlisberger (appendectomy). DOUBTFUL: TE Jerame Tuman (hamstring). PROBABLE: T Willie Colon (hamstring); CB Chidi Iwuoma (concussion); S Mike Logan (ankle); C Chukky Okobi (knee); T Max Starks (knee); WR Hines Ward (hamstring).

National Football League

Final Preseason Glance

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 4 0 0 1.000 78 46

Dallas 3 0 1 .875 67 27

Philadelphia 2 3 0 .400 73 70

Washington 0 4 0 .000 27 104

South

Carolina 4 0 0 1.000 65 46

Atlanta 2 2 0 .500 73 87

New Orleans 1 3 0 .250 49 80

Tampa Bay 1 3 0 .250 57 61

North

Minnesota 2 1 1 .625 70 43

Chicago 2 2 0 .500 74 61

Detroit 1 3 0 .250 52 74

Green Bay 1 3 0 .250 79 110

West

Arizona 2 2 0 .500 70 88

San Francisco 2 2 0 .500 65 68

Seattle 2 2 0 .500 83 68

St. Louis 1 3 0 .250 60 89

AMERICAN CONFERENCE

East

Miami 2 2 0 .500 78 69

New England 2 2 0 .500 117 60

N.Y. Jets 2 2 0 .500 57 60

Buffalo 1 3 0 .250 81 91

South

Houston 3 1 0 .750 81 64

Jacksonville 3 1 0 .750 90 78

Indianapolis 1 3 0 .250 64 83

Tennessee 1 3 0 .250 67 95

North

Cincinnati 4 0 0 1.000 131 54

Baltimore 2 2 0 .500 60 67

Cleveland 2 2 0 .500 54 73

Pittsburgh 0 4 0 .000 43 69

West

Oakland 4 1 0 .800 83 63

Denver 3 1 0 .750 94 67

Kansas City 2 2 0 .500 40 62

San Diego 2 2 0 .500 65 70

End Preseason

Big Ten

Wisconsin (1-0) 0-0

Minnesota (1-0) 0-0

Iowa (1-0) 0-0

Northwestern (1-0) 0-0

Michigan (1-0) 0-0

Michigan State (1-0) 0-0

Purdue (1-0) 0-0

Penn State (1-0) 0-0

Ohio State (1-0) 0-0

Indiana (1-0) 0-0

Illinois (1-0) 0-0

Thursday, Aug. 31

Minnesota over Kent State

Northwestern over Miami (Ohio)

Saturday, Sept. 2

Iowa 41, Montana 7

Michigan 27, Vanderbilt 7

Michigan St. 27, Idaho 17

Purdue 60, Indiana St. 35

Penn St. 34, Akron 16

Wisconsin 35, Bowling Green 14

Ohio St. 35, N. Illinois 12

Indiana 39, W. Michigan 20

Illinois 42, E. Illinois 17

Saturday, Sept. 9

Illinois at Rutgers, ESPN2, noon.

Central Michigan at Michigan, ESPN, noon.

Miami (Ohio) at Purdue, ESPN360, 1 p.m.

New Hampshire at Northwestern, 1 p.m.

Penn State at Notre Dame, NBC, 2:30 p.m.

Western Illinois at Wisconsin, ESPNU, 2:30 p.m.

Iowa at Syracuse, ABC, 3:30 p.m.

Eastern Michigan at Michigan State, ESPN, 3:30 p.m.

Minnesota at Cal, 4 p.m.

Indiana at Ball State, 6:30 p.m.

Ohio State at Texas, ABC, 7 p.m.

NCC

Saturday, Sept. 9

Mary College at Minnesota Duluth, 6 p.m.

Neb.-Omaha at Northwest Missouri State

Washburn at Western Washington

North Dakota at Northern Iowa

Augustana at Concordia-St. Paul

St. Cloud State at Missouri Western State

Wis.-Oshkosh at MS Mankato

Minn.-Crookston at South Dakota

Central Washington at Humboldt State

NSIC

Saturday, Sept. 9

Winona State at Emporia State

Jamestown at Southwest State

MS-Moorhead at Mayville State

Bemidji State at Minot State

Upper Iowa at Drake

Augustana at Concordia-St. Paul

Wayne State at Neb.-Kearney

Dickinson at Northern State

Minn.-Crookston at South Dakota

WIAC

UW-Stout (1-0) 0-0

UW-Platteville (1-0) 0-0

UW-Eau Claire (1-0) 0-0

UW-Oshkosh (1-0) 0-0

UW-Whitewater (1-0) 0-0

UW-La Crosse (1-0) 0-0

UW-Stevens Point (1-0) 0-0

UW-River Falls (1-0) 0-0

Thursday, Aug. 31

Stout defeated William Penn, Iowa

Saturday, Sept. 2

Platteville 34, Dubuque 20

St. John's, Minn. 15, Eau Claire 11

Oshkosh 57, Ripon 0

Whitewater 75, Lakeland 14

LaCrosse 17, S. Dakota St. 3

Hardin-Simmons 49, Stevens Pt. 17

Saturday, Sept. 9

River Falls at St. John's, Minn., 1 p.m.

Black Hills State, S.D. at Eau Claire, noon

Oshkosh at MSU-Mankato, 6:30 p.m.

Mid-American Football League

W-L

Superior Stampede (6-3) 6-2

Midwest Pioneers (6-2) 6-1

Central Minn. Th-birds (4-1) 4-1

Winona/La Crosse (4-4) 3-4

Iowa Threshers (3-3) 2-3

Mpls. Lumberjacks (4-3) 4-3

Minnesota Maulers (2-4) 2-4

Twin Cities Titans (2-5) 2-5

Cedar Valley Vikings (3-3) 2-2

Minn. Valley Warriors (0-7) 0-7

Saturday, Sept. 9

Midwest Pioneers at Minnesota Maulers, 6:05 p.m.

Iowa Threshers at Winona/Lacrosse RoughRiders, 7:05 p.m.

Minnesota Valley Warriors at South Dakota Lawdawgs, 7:05 p.m.

Sunday, Sept. 10

Twin Cities Titans at Central Minnesota Thunderbirds, 4:05 p.m.

Soccer

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

x-D.C. United 14 3 8 50 43 26

Chicago 9 8 8 35 34 31

New England 7 8 10 31 28 31

Kansas City 8 13 6 30 31 36

New York 6 8 11 29 32 31

Columbus 6 12 8 26 21 35

Western Conference

FC Dallas 14 8 3 45 38 29

Houston 9 8 9 36 36 34

Colorado 10 10 5 35 29 37

CD Chivas USA 8 7 10 34 40 35

Los Angeles 9 12 5 32 26 29

Real Salt Lake 9 12 5 32 35 39

x-clinched playoff spot

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday, Sept. 9

Chicago at Columbus, 5 p.m.

Real Salt Lake at D.C. United, 6:30 p.m.

New York at New England, 6:30 p.m.

Colorado at Kansas City, 7:30 p.m.

FC Dallas at CD Chivas USA, 9 p.m.

Sunday, Sept. 10

Houston at Los Angeles, 7 p.m.

Tennis

U.S. OPEN

At New York

Wednesday's Results

Men's Fourth Round

Nikolay Davydenko (7), Russia, def. Andy Murray (17), Britain, 6-1, 5-7, 6-3, 6-0.

Tommy Haas (14), Germany, def. Marat Safin, Russia, 4-6, 6-3, 2-6, 6-2, 7-6 (7-5).

Roger Federer (1), Switzerland, def. Marc Gicquel, France, 6-3, 7-6 (7-2), 6-3.

James Blake (5), United States, def. Tomas Berdych (12), Czech Republic, 6-4, 6-3, 6-1.

Quarterfinals

Mikhail Youzhny, Russia, def. Rafael Nadal (2), Spain, 6-3, 5-7, 7-6 (7-5), 6-1.

Women's Quarterfinals

Amelie Mauresmo (1), France, def. Dinara Safina (12), Russia, 6-2, 6-3.

Justine Henin-Hardenne (2), Belgium, def. Lindsay Davenport (10), United States, 6-4, 6-4.

Maria Sharapova (3), Russia, def. Tatiana Golovin (27), France, 7-6 (7-4), 7-6 (7-0).

Transactions

Wednesday's Sports Transactions

BASEBALL

American League

DETROIT TIGERS--Activated LHP Mike Maroth from the 60-day DL. Designated RHP Chris Spurling for assignment. Released DH Dmitri Young.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS--Announced the resignation of Rich Dozer, president, but announced he will stay on as an organizational consultant, effective Oct. 1. Named Derrick Hall president. Recalled RHP Edgar Gonzalez from Tucson of the PCL.

CINCINNATI REDS--Purchased the contract of RHP Jason Johnson from Louisville of the IL. Transferred LHP Eddie Guardado from the 15- to the 60-day DL.

HOUSTON ASTROS--Activated RHP Fernando Nieve from the 15-day DL.

PHILADELPHIA PHILLES--Purchased the contract of C Tom Gradoville from Reading of the EL.

PITTSBURGH PIRATES--Recalled LHP Juan Perez from Indianapolis of the IL. Purchased the contracts of C Carlos Maldonado and LHP Shane Youman from Indianapolis.

BASKETBALL

National Basketball Association

LOS ANGELES LAKERS--Signed G Danilo Pinnock.

MIAMI HEAT--Re-signed G Gary Payton.

FOOTBALL

National Football League

NFL--Named Larry Dixon director of national player/game development-Germany.

CINCINNATI BENGALS--Signed WR Reggie McNeal to the practice squad.

GREEN BAY PACKERS--Released OL Adrian Klemm after reaching an injury settlement.

INDIANAPOLIS COLTS--Added OL Michael Toudouze, DB T.J. Rushing, WR John Standeford, RB Ran Carthon and WR Devin Aromashadou to the practice squad.

NEW YORK JETS--Waived WR Dante Ridgeway and DT Matt McChesney. Resigned DL Titus Adams and WR Wallace Wright to the practice squad.

OAKLAND RAIDERS--Signed DB Duane Starks. Released DB Hiram Eugene. Signed RB Adimchinobe Echemandu to the practice squad.

SEATTLE SEAHAWKS--Signed WR Maurice Mann to the practice squad. Released CB Gerard Ross from the practice squad.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS--Signed G Ilya Bryzgalov to a two-year contract.

COLLEGE

ARIZONA WESTERN--Suspended RB Tramell McGill from the football team indefinitely pending an investigation into allegations of theft and identity theft.

COLORADO--Announced senior basketball G Marcus Hall was declared academically ineligible for the fall semester.

LSU--Announced RB Antonio Robinson left the football team and plans to transfer.

PURDUE--Announced sophomore basketball G-F Nate Minnoy withdrew from school.

RENSSELAER--Named Josh Liegl assistant women's ice hockey coach.

TENNESSEE--Dismissed C Major Wingate from the men's basketball team.

Volleyball

American Volleyball Coaches Assn.

Division II Poll

1. Tampa (28) 891

2. Grand Valley St. (6) 844

3. Concordia-St. Paul 823

4. Truman 742

5. Minnesota Duluth 723

6. Florida Southern 677

7. CalSt-San Bernardino 615

8. UC San Diego 609

9. Washburn 545

10. Central Missouri State 526

11. Nebraska-Kearney 468

12. Nebraska-Omaha 450

13. North Alabama 428

14. BYU-Hawai'i (1) 407

15. Central Washington 395

16. Cal State-L.A. 382

17. Rockhurst 353

18. Seattle Pacific 256

19. Florida Gulf Coast 245

20. Hillsdale (1) 231

21. Southwest Minnesota St. 212

22. Findlay 202

23. SIU-Edwardsville 124

24. Chico State 102

25. Ferris State 76

Others receiving votes: Lock Haven 57; Northern Michigan 53; Chaminade 48; Cal Poly Pomona 45; Seattle University 36; Wayne State (Neb.) 29; Abilene Christian 25; Hawaii Pacific 22; Barry 14; Dowling 13; West Texas A&M 8; California University of Pennsylvania 4; Wingate 4.

What To Read Next