ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Superior runners finish 11th at sectional meet

Both the boys and girls cross country teams at Superior High School both finished in 11th place at Saturday's WIAA Division 1 Sectional Meet at Eau Claire Memorial.

Both the boys and girls cross country teams at Superior High School both finished in 11th place at Saturday's WIAA Division 1 Sectional Meet at Eau Claire Memorial.

Leading the boys team was Andy Radzak, who finished 31st in a time of 17 minutes, 49.51 seconds. For the girls, Kelly Stipetich was the top Spartan finisher with a time of 17:40.18 to place her 55th.

Onalaksa was the top team for the girls, and Hudson was the winner for the boys. Individually, Tomah's Derek Storkel won the boys race in a time of 16:07.31. Hudson's Katie Cummings was the top girl, finishing in 14:56.74.

WIAA Eau Claire Memorial Sectional

Saturday's Results

ADVERTISEMENT

Boy's Team Results

1. Hudson, 74; 2. Holmen, 86; 3. La Crosse Central, 91; 4. La Crosse Logan, 133; 5. Onalaska, 142; 6. Menomonie, 156; 7. Eau Claire Memorial, 160; 8. River Falls, 181; 9. Eau Claire North, 217; 10. Chippewa Falls, 248; 11. Superior, 291; 12. Tomah, 309.

Top 5 Boys

1. Derek Storkel, Tomah, 16 minutes, 7 seconds, 31 hundreths seconds

2. Kelvin Johnson, Menomonie, 16:24.83

3. Bobby Glotfelty, La Crosse Logan, 16:27.33

4. Logan Ekstrom, River Falls, 16:35.67

5. Adam Zais, Hudson, 16:39.45.

ADVERTISEMENT

Superior's Results

31. Andy Radzak, Sr., 17:49.51

59. Matt Swanson, So., 18:56.95

64. Andy Heytens, So., 19:12.98

65. Pete Anderson, Jr., 19:16.30

72. James LaPine, Sr., 19:53.61

74. Will Gedde, Sr., 20:14.24

76. CJ Makela, Sr., 20:24.10

ADVERTISEMENT

Girl's Team Results

1. Onalaska, 70; 2. Holmen, 71; 3. River Falls, 77; 4. Hudson, 83; 5. La Crosse Central, 88; 6. La Crosse Logan, 180; 7. Eau Claire Memorial, 197; 8. Eau Claire North, 197; 9. Menomonie, 240; 10. Chippewa Falls, 264; 11. Superior, 303; 12. Tomah, 327.

Top 4 Girl's

1. Katie Cummings, Hudson, 14:56.74

2. Ashley Brown, River Falls, 15:12.84

3. Michaela Miller, Holmen, 15:24.39

4. Jami Hill, Onalaska, 15:37.16

Superior's Results

55. Kelly Stipetich, Sr., 17:40.18

57. Britnee Blake, Jr., 17:50.29

58. Marissa Foley, So., 17:51.73

59. Abby McCall, Fr., 17:53.32

74. Beth Schlacks, Jr., 19:02.99

77. Stacie Kirchoff, Jr., 19:19.62

78. Megan Place, Fr., 19:22.54

What To Read Next