ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Olson, 200 free relay squad earn medals

Twin Cities teams dominated the Hibbing Invitational as the Superior High School boys swimming and diving team placed eighth out of nine teams competing.

Twin Cities teams dominated the Hibbing Invitational as the Superior High School boys swimming and diving team placed eighth out of nine teams competing.

Superior's Jordan Olson placed third in the backstroke and sparked an improving 200 free relay squad to second place.

RJ Zimmerman, David Aller and Andre Anderson made up the remainder of the relay, which swam a time near last year's WIAA state qualifying standard.

St. Thomas Academy won the event with 516 points. Superior finished with 137 points.

The Spartans also competed Monday at Grand Rapids, where they lost 105-67.

ADVERTISEMENT

Olson won the 50 freestyle, Dylan Holck won the 100 backstroke and the 100 breaststroke and Anderson, Ron Case, Vikram Gill and Ian McCumber teamed up to win the 400 freestyle relay.

Superior is back in action with Saturday's WIAA Sectional Meet in Hudson. The state tournament is Feb. 16 in Madison.

Hibbing Invitational

1. St. Thomas Academy 516; 2. Simley 330.5; 3. Bloomington Jefferson 303; 4. Bemidji 267; 5. Hibbing 256.5; 6. Grand Rapids 219; 7. Virginia 182; 8. Superior 137; 9. Princeton 114.

Individual Results

Firsts and SHS Top Finishes

200 medley relay -- 1. STA, 1:45.13; 4. SHS A (Jordan Olson, Dave Aller, RJ Zimmerman, Andre Anderson), 1:47.80.

200 freestyle -- 1. Reilly Dougherty, H, 1:52.06.

ADVERTISEMENT

200 medley -- 1. T. O'Neill, BJ, 2:11.26; 4. Dave Aller, SHS, 2:12.92 (season-best time).

50 freestyle -- 1. M. Hoyland, STA, 22.23; 3. Olson SHS, 22:91 (personal best).

Diving -- 1. Kody Sabnon, Simley, 352.90; 14. Mike Sherwood, SHS, 202.40.

100 butterfly -- 1. B. Ruhme, BJ, 55.33.

100 freestyle -- Colin Drake, STA, 50.38.

500 freestyle -- 1. Reilly Dougherty, H, 5:08.63.

200 freestyle relay -- 1. STA 1:31.37; 2. SHS (Olson, Aller, Anderson, Zimmerman), 1:34.86.

100 backstroke -- 1. B. Ruhme, BJ, 56.95; 3. Olson, SHS, 57.93 (PB).

ADVERTISEMENT

100 breaststroke -- 1. M. Hoyland, STA, 58.51; 4. Aller, SHS, 1:06.45.

400 freestyle relay -- 1. BJ, 3:27.01.

Monday's Meet at Grand Rapids

Grand Rapids 105, Superior 67

200 medley relay -- Grand Rapids (Bob Heinzen-Joe Goeman-Carter Rohling-Brady Bjorklund), 1:51.52.

200 freestyle -- Donny Broten, GR, 1:57.59.

200 IM -- Rohling, GR, 2:23.76.

50 freestyle -- Jordan Olson, SHS, 22.88.

Diving -- Gavin Goulet, GR, 222.50.

100 butterfly -- Rohling, GR, 1:04.09.

100 freestyle -- Bjorklund, GR, 52.96.

500 freestyle -- Barrett Wiberg, GR, 5:26.31.

200 freestyle -- Grand Rapids (Broten-Alex Kepler-Wiberg-Robbie Gordon), 1:41.69.

100 backstroke -- Dylan Holck, SHS, 1:10.09.

100 breaststroke -- Holck, SHS, 1:18.27.

400 freestyle relay -- SHS (Andre Anderson-Ron Case-Vikram Gill-Ian McCumber), 4:03.33.

What To Read Next