Sections

Weather Forecast

Close

UPDATED: Three records set at 5th Grade Track-O-Rama

Nick Ferrando, right, of Lake Superior Elementary School in Superior leads the first lap of his heat in the 400 meter run during the fifth grade track-o-rama at UWS on Thursday afternoon. (Jed Carlson/jcarlson@superiortelegram.com)

Three records were set at the 2010 5th Grade Track-O-Rama, which was held Thursday in the Health and Wellness Center at the University of Wisconsin-Superior.

For the boys, Cooper's Tre Knight set a new record in the 75-yard dash with a time of 9.53 seconds, while Lake Superior's Josiah McDonald ran the 200-meter dash in 32.28.

Setting the only record for the girls was Cooper's Lily Handberg-Dow, who ran the 100-yard dash in 14.7 seconds.

Teams competing were from Northern Lights, Great Lakes, Lake Superior, Four Corners, Cooper and Cathedral.

NOTE: More photos from the Track-O-Rama may be found on the Internet at www.superiortelegram.com.

5th Grade Track-O-Rama

At UW-Superior

Thursday, March 11

Tug-O-War

1. Northern Lights; 2. Cooper.

Boys Results

50-yard dash: 1. Joel Anderson, NL, 6.92; 2. Aaron Hanson, Cooper; 3. Joby Vang, Bryan; Alex Nikstad, Bryant.

75-yard dash: Tre Knight, Cooper, 9.53 (new record); 2. Cyle Jones, NL, 10.52; 3. Scott Archambeau, GL, 10.76; Sam Kline, Cath., 11.16; 5. Justin Earnest, LS, 11.3.

100-yard dash: 1. Austin Yabandith, NL, 13.4; 2. Braden LaPorte, LS, 14.17; 3. Carl Fortune, NL, 14.2; Nolan Williams, NL, 14.49.

200-meter dash: 1. Josiah McDonald, LS, 32.28 (new record); 2. Aldon Whitfield, Bryant, 32.57; 3. Aaron Winters, NL, 34.62; 4. Liam Moe, NL, 35.8; 5. Trent Siegel, NL, 36.18.

400-meter dash: 1. Nathan Ferrando, LS, 1:16.42; 2. Sam Kline, Cath., 1:18.29; 3. Nick Ferrando, LS, 1:18.34; 4. Liam Moe, NL, 1:20.09; 5. Aaron O'Shaunessy, Cath., 1:20.91.

800-relay: 1. LS, 2:19.5; NL, 2:22.5; Cooper, 2:28.09; 4. GL, 2:33.0; Bryant, 2:33.45.

Long jump: Cyle Jones, NL, 12-0; Oulu Famule, NL; 3. Andrew Routley, NL; 4. Cole Ward, Cooper; 5. Jordell Rabbitt, GL.

Softball throw: Logan Rowe, GL, 11202; 2. Blake Graskey, GL, 111-2; 3. Keith Montgomery, NL, 104-6; 4. Owen Erickson, NL, 100-11; Hunter Voakes, GL, 97-10.

Soccer punt: 1. Trent Seigel, NL, 85-0; 2. Joel Anderson, NL, 80-0; Aaron O'Shaunessy, Cath., 78-0; 4. Keith Montgomery, NL, 76-0; 5. Austin Carmichel, Cath., 74.

Girls Results

50-yard dash: 1. Emma Peterson, NL, 7.35; 2. Lauren Sickler, Bryant, 7.51; 3. Carlee Noonan, GL, 7.71; 4. Bailey, Petterson, GL, 7.77; 5. Ellie Leadstrom, Cath., 7.80.

75-yard dash: 1. Elyse Anderson, GL, 10.57; 2. Hannah Kolanczyk, Cath., 10.96; 3. Sunmi Famule, NL, 11.13; 4. Erika Olson, FC, 11.33; 5. Destiny Milinkovich, Cooper., 11.62.

100-yard dash: 1. Lily Handberg-Dow, Cooper, 14.7 (new record); 2. Jazmine Acosta, NL, 14.92; 3. Aili Eibon, NL, 14.96; 4. Natalie Noble, GL, 14.99; 5. Kelly Ferfon, NL, 15.26.

200-meter dash: 1. Emma Fernando, LS, 34.03; 2. Kelly Ferfon, NL, 34.96; 3. Aili Eibon, NL, 35.55; 4. Emma Roden, Bryant, 35.78; 5. Celeste Valley, NL, 35.82.

400-meter dash: 1. Abby Downs, NL, 1:16.7; 2. Felicity Byrd, FC, 1:20.37; 3. Lily Handberg-Dow, Cooper, 1:21.6; 4. Madison Newman, Cath., 1:21.6; Kennedy Grimstad, NL, 1:23.3.

800 relay: 1. NL, 2:24.2; Cath., 2:28.84; 3. LS, 2:30.46; 4. Cooper, 2:35.48; 5. Bryant, 2:38.23.

Long jump: 1. Tiffany Bond, NL, 9-10; 2. Jasmine Acosta, NL, 9-10; 3. Bonnie Newman, Bryant, 9-1; 4. Erica Odberg, FC, 8-8; 5. Annalee Kelleher, NL, 8-8.

Softball throw: 1. Kennedy Grimstad, NL, 90-0; 2. Allison Bailey, Bryant, 88-7; 3. Amber Buchanan, FC, 88-2; 4. Missy Walkowiak, GL, 87-10; 5. Natalie Frederick, GL, 86-10.

Soccer punt: 1. Kaili Haller, Cooper, 74-0; 2. Jennifer Will, FC, 63-0; Keara Thim, Bryant, 60-0; 4. Samantha Dodge, FC, 55-4; 5. Timika Miner, GL, 55-0.

randomness