Sections

Weather Forecast

Close

Nelson soars to new heights

Northwestern High School’s Abby Nelson set a new conference record in the pole vault at the Heart O’ North Conference championships Monday in Barron. Nelson’s vault of 10 feet, 9 inches, smashed the old record of 10-3. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com)1 / 4
2 / 4
3 / 4
Northwestern High School’s Donny Pooler was a three-time winner Monday, finishing first in the 800, 1,600 and 3,200. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com)4 / 4

Donny Pooler led the Northwestern High School boys to a second-place finish at the Heart O’ North Conference track and field championships Monday in Bloomer.

Pooler finished first in the 800, 1,600 and 3,200 runs as the Tigers finished with 122 points, two points behind winner Chetek-Weyerhaeuser.

Abby Nelson’s conference record in the pole vault led the Tiger girls to a third-place finish.

Nelson’s vault of 10 feet, 9 inches, smashed the old record of 10-3 set by Jessica Weyandt of Northwestern in 2004.

Bloomer won the girls title with 168 points, followed by Hayward, 167.5; and Northwestern, 109.5.

Connar Wheeler also won the boys pole vault for the Tigers, while for the NHS girls, Breanna Thiel won the 100-meter hurdles and Katie Lundeen finished first in the shot put.

Up next for the Tigers is the WIAA Division 2 regional meet at 3:45 p.m. Monday at Cameron.

The top four finishers in each event will advance to the sectional meet Thursday, May 25 at Medford.

The top four finishers at Medford will move on to the state meet June 2-3 at UW-La Crosse.

 

Heart O’ North Conference

Track Meet

Monday, May 15

Barron High School

Girls Team Scores

  1. Bloomer, 168; 2. Hayward, 167.50; 3. Northwestern, 109.50; 4. Barron, 92; 5. Cumberland, 48; 6. Chetek-Weyerhaeuser, 47.75; 7). Ladysmith, 46.25; 8. Spooner, 19.

Individual Events

(Winners and NHS finishers)

100 — 1. Taylor Snider, H, 13.22.

200 — 1. Gabby Snider, H, 26.61.

400 — 1. Kendall Zeman, Bl., 59.95; 7. Journey Amundson, NW, 1:05.87.

800 — 1. Zeman, Bl., 2:35.35; 4. Emma Smykalski, NW, 2:38.87; 6. Caitlin Johnson, NW, 2:42.22.

1,600 — 1. Zeman, Bl., 5:32.34; 5. C. Johnson, NW, 6:02.39; 6. Taila Martens-Cismonski, NW, 6:02.41; 7. Smykalski, NW, 6:03.14.

3,200 — 1. Hayley Wick, L, 12:41.28; 4. Martens-Cismonski, NW, 13:20.36; 5. C. Johnson, NW, 13:56.34; 8. Nia Albright, NW, 14:15.84.

100 Hurdles — 1. Breanna Thiel, NW, 17.63; 2. Skyler Ruetz, Cumb., 17.65.

300 Hurdles — 1. Grace Post, Bl., 49.02; 6. Ashton Goette, NW, 55.14.

4x100 Relay — 1. Barron, 53.84; 3. Northwestern (Justine Moss, Abby Nelson, Breanna Thiel, Kasha Hughlett), 54.27.

4x200 Relay — 1. Barron, 1:53.42; 2.  Northwestern (Moss, A. Nelson, Thiel, Hughlett), 1:53.87.

4x400 Relay — 1. Hayward, 4:27.68; 4. Northwestern (Amundson, A. Nelson, Abby Bottolfson, Erin Hart), 4:41.51.

4x800 Relay — 1. Barron, 11:01.53; 2. Northwestern (Albright, Emily Nelson, Smykalski, Paige Johnson), 11:05.54.

High Jump — 1. Shelby Redman, Ba., 4-8; 5. Amundson, NW, 4-6; 10. Goette, NW, 4-4.

Pole Vault — 1. A. Nelson, NW, 10-9 (HON record); 8. E. Nelson, NW, 7-0; 8. Albright, NW, 7-6.

Long Jump — 1. T. Snider, H, 16-0; 14. Jennifer Thul, NW, 10-7.50.

Triple Jump — 1. T. Snider, H, 35-10.25.

Shot Put — 1. Katie Lundeen, NW, 36-3.25; 6. Sam Hoegan, NW, 31-5; 11. Devin Naumann, NW, 26-5.75.

Discus Throw — 1. McKenna George, Ba., 112-8; 2. Sara Pearson, NW, 104-5; 4. Hughlett, NW, 93-9.

Boys Team Scores

  1. Chetek-Weyerhaeuser, 124; 2. Northwestern, 122; 3. Bloomer, 112; 4. Hayward, 107; 5. Ladysmith, 80; 6. Barron, 78; 7. Cumberland, 42; 8. Spooner, 30.

Individual Events

(Winners and NHS finishers)

100 — 1. Darryl Williams, C-W, 11.73.

200 — 1. Paul Schumacher, Bl., 23.01; 3. Connor Johnson, NW, 23.50; 5. Michael Knaack, NW, 23.93.

400 — 1. Brody Meskers, C-W, 52.94; 3. Johnson, NW, 53.19.

800 — 1. Donny Pooler, NW, 2:04.40; 7. Tyler Davis, NW, 2:11.88; 9. Zach Pooler, NW, 2:13.99.

1,600 — 1. D. Pooler, NW, 4:39.38; 6. Z. Pooler, NW, 5:01.88; 11. Zach Grohn, NW, 5:17.61.

3,200 — 1. D. Pooler, NW, 10:27.36; 6. Brody Burke, NW, 11:05.97; 7. Kevin Garland, NW, 11:26.27.

110 Hurdles — 1. DeVonte Kuykendall, H, 15.74; 8. Calen Kirkpatrick, NW, 18.36.

300 Hurdles — 1. Isaiah Meinen, Bl., 42.11; 4. Kirkpatrick, NW, 44.48.

4x100 Relay — 1 Barron, 46.18; 2. Northwestern (Jon Morley, Connar Wheeler, Jared Antilla, Knaack), 47.54.

4x200 Relay — 1. Hayward, 1:36.50; 2. Northwestern (Kirkpatrick, Morley, Knaack, Keegan Plasch), 1:36.94.

4x400 Relay — 1. Hayward, 3:37.83; 2. Northwestern (Tyler Davis, Garland, Morley, Z. Pooler), 3:41.63.

4x800 Relay — 1 Barron, 8:51; 6. Northwestern (Burke, Rylan Carlson, Davis, Garland), 9:49.99.

High Jump — 1. Dawson Davis, C-W, 5-8.

Pole Vault — 1. Wheeler, NW, 12-0; 2. Morley, NW, 12-0; 3. Ethan Jenson, NW, 11-6.

Long Jump — 1. Phillip Jorstad, Bl., 19-9.50; 12. VanHove, NW, 16-5.5.

Triple Jump  — 1. Chase Roehl, H.

Shot Put — 1. Dillon Richardson, C-W, 45-8; 5. Nate Ohman, NW, 38-7; 11. Morgan Bergeren, NW, 35-7.

Discus Throw — 1. Ronny Snider, Hayward, 138-9; 4. Jordan Olsen, NW, 114-3; 14. Ohman, NW, 79-8.

Advertisement
randomness