Sections

Weather Forecast

Close

Spartan swimmers fall to Hunters, Greyhounds

Superior High School's Kaelyn DeRoche won the 200 individual medley during Thursday evening's dual meet with Duluth Denfeld. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com) 1 / 13
2 / 13
3 / 13
4 / 13
5 / 13
6 / 13
7 / 13
8 / 13
9 / 13
10 / 13
11 / 13
12 / 13
13 / 13

The Superior High School girls swim team dropped a pair of home dual meets this week in the SHS pool.

The Spartans lost to Duluth East 105-80 Tuesday and to Duluth Denfeld 122-63 Thursday.

The Spartans won four events Thursday against the Denfeld Hunters.

Shelby Bresnahan won the 50 free and 100 backstroke; Erin Walpole won the 100 breaststroke; and Kaelyn DeRoche finished first in the 200 individual medley.

Superior won five events in the East meet.

Sophia Hanson, Walpole, DeRoche and Bresnahan teamed up to win the 200 medley relay and 200 free relay; Bresnahan also won the 50 free; Walpole finished first in the 100 butterfly, and Taylee Anderson led a 1-2 Spartan finish in the diving with Kate Lisak.

The Spartans host Cloquet on Oct. 26.

Duluth Denfeld 122, Superior 63

200-yard medley relay — 1. Duluth Denfeld (Erin Rudd, Kayla Nelson, Maggie Kaptonak, Keeli Gustafson), 2:02.83; 2. SHS (Sophia Hanson, Erin Walpole, Kaelyn DeRoche, Shelby Bresnahan), 2:04.87; 3. DD, 2:23.32.

200 freestyle — 1. Lindsay Johnson, DD, 2:12.18; 2. Hannah Feyen, DD, 2:17.32; 3. Rilie Clark, DD, 2:19.40.

200 individual medley — 1. DeRoche, SHS, 2:41.27; 2. Lillian Glass, DD, 2:44.84; 3. Cassie Stank, SHS, 3:03.17.

50 freestyle — 1. Bresnahan, SHS, 27.26; 2. Rudd, DD, 27.48; 3. Gracie Anderson, DD, 27.71.

1-meter diving — 1. Shelby Johnson, DD, 208.75; 2. Taylee Anderson, SHS, 164.85; 3. Kate Lisak, SHS, 148.05.

100 butterfly — 1. Kaptonak, DD, 1:09.66; 2. Meghan Snyder, DD, 1:18.88; 3. Hanna Hovland, DD, 1:21.53.

100 freestyle — 1. Gracie Anderson, DD, 59.93; 2. Gustafson, DD, 1:00.02; 3. Walpole, SHS, 1:00.15.

500 freestyle — 1. L. Johnson, DD, 5:56.71; 2. Feyen, DD, 6:11.40; 3. Hanson, SHS, 6:19.40.

200 freestyle relay — 1. Duluth Denfeld (Gustafson, Anderson, Feyen, L. Johnson), 1:51.54; 2. SHS (Madi Shovein, DeRoche, Molly Lenmark, Taylor Amundson), 1:54.87; 3. DD, 1:59.10.

100 backstroke — 1. Bresnahan, SHS, 1:12.10; 2. Maggie Kaptonak, DD, 1:13.43; 3. Glass, DD, 1:15.33.

100 breaststroke — 1. Walpole, SHS, 1:14.52; 2. Kayla Nelson, DD, 1:16.89; 3. Gustafson, DD, 1:21.93.

400 freestyle relay — 1 DD (L. Johnson, Anderson, Feyen, Rudd), 4:02.13; 2. SHS (Bresnahan, Amundson, Walpole, Hanson), 4:13.99; 3. DD, 4:24.05.

Duluth East 105, Superior 80

200 medley relay — 1. SHS (Sophia Hanson, Erin Walpole, Kaelyn DeRoche, Shelby Bresnahan), 2:03.40; 2. DE, 2:14.12; 3. DE, 2:15.82.

200 free — 1. Harriet Anderson, DE, 2:17.19; 2. Jenna Jazdewski, DE, 2:22.85; 3. Katie Braaten, DE, 2:22.94.

200 IM — 1. Kathryn Kirby, DE, 2:37.72; 2. Sophia Hanson, SHS, 2:42.07; 3. Josie Fay, DE, 2:45.36.

50 free — 1. Bresnahan, SHS, 26.83; 2. Addy Swor, DE, 27.94; 3. DeRoche, SHS, 28.85.

Diving — 1. Taylee Anderson, SHS, 173.20; 2. Kate Lisak, SHS, 141.95; 3. Jayva Jordan, DE, 134.25.

100 butterfly — 1. Walpole, SHS, 1:10; 2. Skye Palmer, SHS, 1:15.33; 3. Jazdewski, DE, 1:16.78.

100 free — 1. Emma Anderson, DE, 58.70; 2. Erin Coleman, DE, 1:03.03; 3. Maj-Lis Helmer, DE, 1:03.84.

500 free — 1. Hazel Kemp, DE, 6:02.09; 2. Harriet Anderson, DE, 6:10.35; 3. Molly Lemark, SHS, 6:30.23.

200 free relay — 1. SHS (Bresnahan, DeRoche, Hanson, Walpole), 1:51.67; 2. DE, 1:56.67; 3. SHS (Taylor Amundson, Skye Palmer, Mackenzie Olson, Lenmark), 1:57.56.

100 backstroke — 1. Emma Anderson, DE, 1:07.40; 2. Annika Jarvela, DE, 1:08.64; 3. Clara Kramer, DE, 1:12.25.

100 breaststroke — 1. Clara Wodny, DE, 1:17.85; 2. DeRoche, SHS, 1:24.01; 3. Madi Shovein, SHS, 1:27.62.

400 free relay — 1. DE, 3:59; 2. SHS (Walpole, Amundson, Hanson, Bresnahan), 4:11.99; 3. DE, 4:22.53.

Advertisement
randomness