Sections

Weather Forecast

Close

White sets two records at LSC championships

1 / 3
2 / 3
3 / 3

NOTE: This story will be udpated.

Superior High School’s Daisy White enjoyed a pretty good week.

On Thursday the senior picked up two conference championships with record-setting performances in the discus throw and shot put, and then on Friday she signed a letter of intent to attend St. Cloud State University on a track and field scholarship.

White’s record toss of 122 feet, eight inches in the discus broke the previous record of 118-8 set by Two Harbors’ Lonyll Seeley in 2004. Her toss of 33-1 in the shot set a new track record.

Both records came during the Lake Superior Conference Track and Field Championships Thursday at the NBC Spartan Sports Complex.

As a team, the Spartan boys finished in second place and the girls third.

Cloquet swept both team titles.

Kendra Kelly led the Lumberjack girls with four first-place finishes, including new LSC records in the 100 and long jump. She also won the 200 and 400.

Kelly’s time of 12.46 seconds in the 100 broke the old record of 12.50 held by Cloquet’s Jessica Vork in 2006. Her leap of 17-1.75 bested the old record of 16-7.5 set by Duluth Marshall’s Jamie Waterhouse in 2001.

Ashland’s Aneesa Tucker was also a double winner (800 and triple jump) as was Cloquet Kelly Lorenz (100 and 300 hurdles).

The Hermantown girls also won three of four relay events.

The Superior boys had four conference champions — Gunnar Gronski (300 hurdles), Sam Kline (high jump), Nicholas Ferrando (long jump) and the foursome of Chase Elder, Robin Preston, Steven Pearson and Matthew Buerger in the 4x200 relay.

Duluth Marshall’s Jonathan Burt won three events, 100, 200 and 400 dashes; Ashland’s Walker Miller won the 1,600 and 3,200; and Evan Erickson came in first in the shot put and discus throw.

The Spartans will also host the WIAA Division 1 regional meet at 3:30 p.m. Monday.

The top four individuals will advance to Thursday’s sectional meet at D.C. Everest.

Lake Superior Conference

Track and Field Championships                        

NBC Spartan Sports Complex 

Girls Team Scores

1. Cloquet, 190.50; 2. Hermantown, 159.50; 3. Superior, 93.50; 4. Proctor, 89; 5. Ashland, 77.50; 6. Marshall School, 46; 7. Duluth Denfeld, 38.

Girls Individual Events

(Winners and SHS results)

100 — 1. Kendra Kelley, C, 12.46 (LSC record); 7. Hannah Craker, SHS, 14.10; 10. Chloe Aiken, SHS, 14.55; 17, Claudia Androsky, SHS, 15.76.

200 — 1. Kelley, C, 25.90; 5. Marcia Mogensen, SHS, 28.77; 7. Craker, SHS, 28.89; 15. Brooke Koenen, SHS, 31.07.

400 — 1. Kelley, C, 59.38; 11. Cammi Vandenberg, SHS, 72.46; 14. Androsky, SHS, 73.33.

800 — 1. Aneesa Tucker, A, 2:23.17; 9. Abby Dolsen, SHS, 2:40.29; 13. Jennifer Nummi, SHS, 2:50.07; 15. Alexis Jensen, SHS, 2:59.93.

1,600 — 1. Ashlee Siegle, M, 5:29.92; 11. Dolsen, SHS, 6:19.24; 12. Nummi, SHS, 6:35.42; 14. Jensen, SHS, 6:43.40.

3,200 — 1. Amy Wallis, A, 12:02.88; 8, Shannon McCoshen, SHS, 13:53.85; 10. Jaylynn Glaus, SHS, 15:41.21.

100-Meter Hurdles — 1. Kelly Lorenz, C, 17.08; 4. Lynzy Beitel, SHS, 18.13; 13. Alyssa Roach, SHS, 21.05.

300-Meter Hurdles — 1. Lorenz, C, 49.84; 2. Marcia Mogensen, SHS, 50.18; 9. Beitel, SHS, 54.11; 14. Roach, SHS, 56.01.

4x100 Relay — 1. Hermantown, 53.13; 4. Superior, 56.54.

4x200 Relay — 1. Cloquet, 1:54.36; 6. Superior, 2:03.87.

4x400 Relay — 1. Hermantown, 4:14.56; 5. Superior, 4:41.64.

4x800 Relay — 1. Hermantown, 10:08.46; 5. Superior, 11:16.20.

High Jump — 1. Ellie Gamradt, H, 5-2; 3. Caroline Becker, SHS, 5-0; 5. Beitel, SHS, 4-6.

Pole Vault — 1. Bailey Nuutinen, A, 9-6; 4. Noonan, SHS, 7-6; 4. Hayley Olson, SHS, 7-6; 6. Annalee Kelleher, SHS, 7-6.

Long Jump — 1. Kelley, C, 17-1 (LSC record); 3. Mogensen, SHS, 15-10.25; 11. Cammi Vandenberg, SHS, 13-4.50; 14. Olivia Pennington, SHS, 12-7.

Triple Jump — 1. Tucker, A, 34-6; 12. Maggie Sengenberger, SHS, 26-5.75; 13. Pennington, SHS, 25-9.75.

Shot Put — 1. Daisy White, SHS, 33-1 (track record); 4. Faustina Lehto, SHS, 27-11.

Discus Throw — 1. White, SHS, 122-8 (LSC and track record); 6. Lehto, SHS, 82-1; 12. Becker, SHS, 66-1.

Boys Team Scores

1. Cloquet, 189.50; 2. Superior, 150.50; 3. Ashland, 96; 4. Hermantown, 94; 5. Proctor, 92; 6. Marshall School, 39; 7. Duluth Denfeld, 35.

Boys Individual Events

(Winners and SHS results)

100 — 1. Jonathan Burt, M, 11.18; 2. Steven Pearson, SHS, 11.76; 5. Chase Elder, SHS, 12.03; 10. Robin Preston, SHS, 12.30.

200 — 1. Burt, M, 22.63; 2. Matthew Buerger, SHS, 23.95; 4. Max Plunkett, SHS, 24.53; 8. Jarrett Gronski, SHS, 24.99.

400 — 1. Burt, M, 51.30; 3. Plunkett, SHS, 53.06; 7. Nicholas Ferrando, SHS, 54.17.

800 — 1. Conner Denman, C, 2:01.96; 3. Nathan Ferrando, SHS, 2:04.62; 10. Brennan Morrissey, SHS, 2:16.54; 13. Luke Denninger, SHS, 2:20.39.

1,600 — 1. Walker Miller, A, 4:28.92; 6. Brendan Crayne, SHS, 4:56.70; 10. Denninger, SHS, 5:12.24.

3,200 — 1. Miller, A, 10:01.78; 8. Crayne, SHS, 11:10.62; 10. Jackson Karren, SHS, 11:24.52; 12. Michael Barnaby, SHS, 11:44.65.

110 Hurdles — 1. David Cornelius, H, 16.59; 4. Jarrett Gronski, SHS, 17.92; 5. Nat Anderson-Harkreader, SHS, 17.98; 7. Gunnar Gronski, SHS, 18.09.

300 Hurdles — 1. Gunnar Gronski, SHS, 42.26; 3. Jarrett Gronski, SHS, 43.13; 10. Nat Anderson-Harkreader, SHS, 45.78.

4x100 Relay — 1. Proctor, 46.11; 2. Superior, 46.24.

4x200 Relay — 1. Superior (Chase Elder, Robin Preston, Steven Pearson, Matthew Buerger), 1:34.92; 2. Cloquet, 1:37.56.

4x400 Relay — 1. Hermantown, 3:34.93; 3. Superior, 3:36.09.

4x800 Relay — 1. Hermantown, 8:35.91; 5. Superior, 9:32.58.

High Jump — 1. Sam Kline, SHS, 6-3; 5. Plunkett, SHS, 5-2.

Pole Vault — 1. Eli Benson, C, 11-0; 4. James Kirchoff, SHS, 9-6; 5. Landon Lathrop, SHS, 9-0; 10. Adam Young, SHS, 8-0.

Long Jump — 1. Nicholas Ferrando, SHS, 19-2; 4. Andre Peters, SHS, 17-10.50; 9. Noah Benson, SHS, 16-8.

Triple Jump — 1. Alex Leuzzo, C, 39-11.50; 3. Nicholas Ferrando, SHS, 38-5.25; 5. Nathan Ferrando, SHS, 37-2; 11. Alexander Schlais, SHS, 34-7.

Shot Put — 1. Evan Erickson, C, 51-5; 5. Chase Summerfield, SHS, 37-10; 10. Gabriel Sexton, SHS, 35-00.50; 18. Lars Root, SHS, 26-8.50.

Discus Throw — 1. Erickson, C, 167-4; 9. Summerfield, SHS, 94-6; 13. Troy Rep, SHS, 84-2; 16. Dylan Thorson, SHS, 73-10.

Advertisement