Sections

Weather Forecast

Close

Spartans notch two wins at Stan Barr relay event

1 / 3
2 / 3
3 / 3

Superior Telegram

The Superior High School track team participated in the Stan Barr Relays in New Richmond Friday.

The Spartans boys finished in fifth place and girls were seventh.

The SHS boys won two relays. Beau Girard, Jake Libal, Beau Reder and Mitch Anderson won the 4x100 relay and lowered the school record with a time of 43.61.

Girard, Blake Sharpe, Libal and Anderson won the 4x200 relay.

The Spartans are back in action at 3 p.m. today at Cloquet.

Stan Barr Relays

Friday at New Richmond

Girls Team Scores

1 Anoka, 97.50; 2 River Falls, 92.50; 3 Hudson, 80; 4 Menomonie, 78.66; 5 Osceola, 52.50; 6 New Richmond, 47.66; 7 Superior, 23.66; 8 Eau Claire North, 21.50; 9 Rice Lake, 15.66; 10 Ellsworth, 15.50; 11 Amery, 14.66; 12 Prescott, 12; 12 Somerset, 12; 14 Barron, 10.66; 15 Unity, 9.50; 16 Cameron, 1.

Boys Team Scores

1 Anoka, 81; 2 Hudson, 79; 3 River Falls, 70; 4 New Richmond, 59.50; 5 Superior, 50; 6 Osceola, 49.50; 7 Menomonie, 49; 8 Rice Lake, 48.50; 9 Somerset, 34; 10 Eau Claire North, 24.33; 11 Amery, 18; 12 Unity, 12.33; 13 Prescott, 6.50; 14 Cameron, 3; 15 Barron, 0.33.

 

Girls Individual Events

(First place and SHS results)

4x1600 — 1 RF, 22:07.50; SHS, 26:38.16.

1,600 Sprint Medley — 1 RF, 4:17.93; 12 SHS, 4:59.53.

3x100 Shuttle Hurdle High — 1 Osceola, 52.89; 6 SHS, 56.46.

4x100 Relay — 1 Hudson, 50.83; 14 SHS, 57.20.

4x100 Relay Throwers — 1 Men., 57.26; 15 SHS, 1:08.34.

4x200 Relay — 1 Hudson, 1:48.62; 12 SHS, 2:00.26.

4x800 Relay — 1 Anoka, 10:23.61; 13 SHS, 11:56.43.

3x140 Shuttle Hurdle Low — 1 Hudson, 59.05; 2 SHS, 1:01.47.

4x400 Relay — 1 RR, 4:04.10; 7 SHS, 4:21.33.

High Jump Relay — 1 Miranda Phipps, Anoka, 5-4; 5 Geordann Glonek, SHS, 4-10; 5 Caroline Becker, SHS, 4-8; 17 Lynzy Beitel, SHS, 4-3.

Long Jump Relay — 1 Phipps, Anoka, 16-3; 9 Elizabeth Kolanczyk, SHS, 15-0.75; 16 Lauren Magnuson, SHS, 14-6.50; 34 Autumn Nelson, SHS, 12-11.75.

Triple Jump Relay — 1 Annie Wagner, RF, 34-9.50; 14 Kolanczyk, SHS, 31-3.50; 28 Glonek, SHS, 28-10.50; 30 Julie Snyder, SHS, 28-4.

Discus Throw Relay — 1 Karly Murphy, RF, 130-2; 23 Daisy White, SHS, 81-3; 40 Creede McClellan, SHS, 65-11; 42 Casey Watschke, SHS, 56-6.

Shot Put Relay — 1 Murphy, RF, 37-4.50; 16 White, SHS, 30-0; 39 McClellan, SHS, 22-11; 42 Watschke, SHS, 22.2.

Pole Vault Relay — 1 Mickey Gearin, Osceola, 9-6; 6 Noonan, SHS, 7-0; 16 Annalee Kelleher, SHS, 6-0.

Boys Individual Events

(First place and SHS results)

4x1600 Relay — 1 NR, 19:18.64; 3 SHS, 19:41.35.

1,600 Sprint Medley — 1 RF, 3:42.73; 11 SHS, 3:57.78.

3x110 Shuttle Hurdle High — 1 Somerset, 50.14; 7 SHS, 55.68.

4x100 Relay — 1 SHS (Beau Girard, Jake Libal, Beau Reder and Mitch Anderson), 43.61; 2 RL, 44.00.

4x200 Relay — 1 SHS (Girard, Blake Sharpe, Libal and Anderson), 1:31.56; 2 Hudson, 1:31.81.

4x800 Relay — 1 NR, 8:32.10; 8 SHS, 9:05.11.

3x140 Shuttle Hurdle Low — 1 Somerset, 51.58; 4 SHS, 54.40.

4x400 Relay — 1 RL, 3:26.79; 4 SHS, 3:31.

High Jump Relay — 1 Ben Klimpke, RF, 6-2; 20 Blake Sharpe, SHS, 5-3; 20 Ean Fredericks, SHS, 5-3; 27 Garret Hobson, SHS, 5-0.

Long Jump Relay — 1 Ben Klimpke, RF, 20-5; 4 Sharpe, SHS, 19-11.50; 7 Libal, SHS, 19-3.5; 18 Anderson, SHS, 18-4.5.

Triple Jump Relay — 1 Ky’eric Baynes, Anoka, 42-9; 19 Sharpe, SHS, 37-5.25; 31 Brendan French, SHS, 36-0.

Discus Throw Relay — 1 Ryan Reiter, Hudson, 151-9;p 20 Joseph Miller, SHS, 112-1; 25 Zachary Olson, SHS, 107-4; 45 Josiah McDonald, SHS, 72-7.

Shot Put Relay — 1 Reiter, Hudson, 48-0.50; 22 Miller, SHS, 38-11.50; 26 Sam Urban, SHS, 37-7.50; 29 McDonald, SHS, 35-8.50.

Pole Vault Relay — 1 John Uchytil, Hudson, 14-0; 17 Foster Stromgren, SHS, 9-0.

Advertisement
randomness