Sections

Weather Forecast

Close

ABC Red Clay Classic results

39th annual Red Clay Classic

ABC Raceway – Ashland

Results

WISSOTA Late Models

 Feature: Jake Redetzke, Eau Claire; John Kaanta, Elk Mound; Darrell Nelson, Hermantown; Nick Anvelink, Navarino; Brandon Jensen, Hammond; Jeff Provinzino, Hibbing; Steve Laursen, Cumberland; Harry Hanson, Eveleth; Zach Wohlers, Hibbing; Mike Goodremote, Sand Creek; Terry Lillo, Duluth; Brent Larson, Lake Elmo, Minn.; Eric Pember, Pittsville; Dave Esse, Cloquet; Todd Gehl, Solon Springs; Aaron Lillo, Duluth; Trevor Wilson, Superior; Rich Thomas, Aberdeen, SD; Kevin Carlson, Hermantown; Jeff Massingill, Keewatin, Minn.; Doug Blashe, Marion; Mark Rose, Elcho; Adam Hensel, Barron; Tim Rothe, Stevensville.

Heat 1: Kaanta; Nelson; Massingill; Anvelink; Goodremote; Carlson; Cole Spacek, Phillips; George Ledin, Grand Rapids.

Heat 2: Pember; Wohlers; Hanson; Blashe; Wilson; Kevin Rogers, Unity.

Heat 3: Redetzke; T Lillo; Laursen; Esse; Rose; Robbie Cooper, South Range; Don Frider, Hibbing.

Heat 4: Jensen; Gehl; A Lillo; Rothe; Thomas; Todd Green, Eau Claire.

Semi-Feature: Provinzino; Carlson; Larson; Hensel; Ledin; Spacek; Gehl; Cooper; Rogers; Frider.

WISSOTA Modifieds

Feature: Jesse Glenz, Cadott; Steve Stuart, Ashland; Joey Jensen, Forest Lake, Minn.; Kelly Estey, Kelly Lake, Minn,; Al Uotinen, Superior; Darrell Nelson, Hermantown; Ashley Anderson, Elk Mound; Jody Bellefeuille, Duluth; Destin Lorimor, Superior; Rick Niemi, Eveleth; Neil Balduc, Bessemer, Mich.; Jay Richardson, Spring Valley; Jeff Tardy, Hibbing; Brent Prochnow, Colfax; Pat Cook, Washburn; Scott Miller, Rice Lake; Robby Bunkelman, Abbotsford; Travis Nye, Ashland; Cory Sersha, Eveleth; Scott Duval, Bloomer; Patrick Hoffman, Rice Lake; Steve Lavasseur, River Falls; Mike Anderson, Colfax; Matt Leer, Bruce.

Heat 1: Stuart; Nye; Hoffman; B. Prochnow; Niemi; Kevin Eder, Ashland; Jeff Spacek, Phillips; Bellefeuille; Brian Mikkonen, Iron River; Cody Wolkowski, Thunder Bay, ON.

Heat 2: Tardy; Leer; Duval; Cook; Larry Prochnow, Menomonie; Donnie Lofdahl, Duluth; Rick Rivord, Superior; Aric Lindberg, Dallas; Matt Anderson, Hibbing.

Heat 3: Richardson; J. Jensen; Uotinen; Lorimor; Cody Cimfl, Barron; Jason Haugerud, Somerset; Nikki Wrazidlo, Duluth, MN; Jeremy Gibson, Eau Claire; Zach Pagels, Ashland.

Heat 4: Estey; Balduc; Lavasseur; Miller; Bill Byholm, Glidden; Scott Hudack, Ashland; Steve Hallquist, Eau Claire; Dustin Hudack, Ashland; Bill Fisher, Shell Lake.

Heat 5: Glenz; Nelson; A. Anderson; M. Anderson; Sersha; Bunkelman; Paul Niznik, Medford; Brandon Jensen, Hammond; David Baxter, Eau Claire.

Semi-Feature 1: Sersha; Niemi; Baxter; Cimfl; S. Hudack; Pagels; D. Hudack; Lindberg; Mikkonen; Spacek; Wrazidlo; Lofdahl; Niznik.

Semi-Feature 2: Bellefeuille; Bunkelman; L. Prochnow; Eder; Wolkowski; Byholm; Haugerug; Fisher; Hallquist; M Anderson; B Jensen; Rivord; Gibson.

WISSOTA Super Stocks

Feature: Kevin Burdick, Proctor; Eric Olson, Ladysmith; Shane Kisling, Sarona; Mike Anderson, Colfax; Wayne Stricker, Highbridge; Rich Bishop, New Richmond; Jeff Spacek, Phillips; Nick Oreskovich, Mason; Dave Flynn, Superior; Shawn McFadden Jr., Ashland; Willie Johnsen Jr., Superior; Eric Schultz, Downing; Mark Stender, Holcombe; Scott Lawrence, Superior; Steve Thomas, Menomonie; Mike Hesselink, Deer Park; Tommy Richards, Mondovi; Ken Truscott, Greenland, Mich.; Curt Myers, Cameron; Charlie Anderson, Ironwood, Mich.; Wayne Harris, Bloomer; Cory Casari, Montreal; Brian Mikkonen, Iron River; Ken Davis, Eau Claire.

Heat 1: Lawrence; Flynn; Oreskovich; Stender; Keith Kern, Superior; Don Muzzy, Ironwood, Mich.; Wayne Dean, Fall Creek; Kevin Eder, Ashland; M. Anderson; Brian Carl, Duluth,.

Heat 2: Burdick; Olson; Harris; Casari; Johnsen; Ben Hillman, Menomonie; DJ Keeler, Superior; Myron Basina, Washburn; Chad Johnson, Colfax; Rick Peterson, Eau Claire.

Heat 3: Kisling; Hesselink; C. Anderson; Davis; Terry Kroening, Colby; Dan Severson, Crosby, Minn.; Tristan LaBarge, Kelly Lake, Minn.; McFadden.

Heat 4: Stricker; Truscott; Thomas; Schultz; Brad Johnson, Wilson; Jim Campbell, Two Harbors; Kyle Helling, Rice Lake; Travis Schilling, Dorchester.

Heat 5: Bishop; Mikkonen; Spacek; Richards; Jim Cimfl, Turtle Lake; Greg Kuklinski, Ironwood, Mich.; Duane Dunbar, Marenisco, Mich.; Darrel Hazelton, Chippewa Falls; Myers.

Semi-Feature 1: M. Anderson; Myers; Cimfl; Scott Geiger, Dorchester; Dunbar; Dean; Schilling; Peterson; Hillman; Kroening; Kern; LaBarge; Basina; Campbell.

Semi-Feature 2: Johnsen; McFadden; Eder; Hazelton; Keeler; Andy Grymala, Superior; Kuklinski; Severson; Muzzy; C Johnson; Carl; B. Johnson; Helling.

WISSOTA Midwest Modifieds

Feature: Michael Truscott, Chippewa Falls; Skeeter Estey, Kelly Lake, Minn.; Shane Halopka, Greenland; Jeff Klopstein, Tomahawk; Grant Southworth, Bloomer; Paul Niznik, Medford; Nick Koehler, Bloomer; Mark Kangas, Eveleth; Kerry Halopka, Wheeler; Jeremie Hedrich, Embarass; Travis Anderson, Colfax; Nathan Thums, Wausau; Chris Bretting, Washburn; Kent Baxter, Colfax; Tyler Luger, Iron River; Dave Shackleton, Menomonie; Jesse Ogston, Duluth; George Truscott, Greenland, Mich.; Steve Stuart, Ashland; Mickey Nosser, Phillips; Mack Estey, Kelly Lake, Minn.; Tad Bratting, Ashland; Ryan Adamzak, Ashland; Tad Schoonover, Eagle River; Jesse Aho, Twin Lakes, Mich.; Cole Spacek, Phillips.

Heat 1: Luger; Baxter; M. Truscott; Southworth; Ogston; Wayne Stricker, Highbridge; John Feirn, Chippewa Falls; Ryan Barningham, Bayfield; Duane Dunbar, Marenisco, Mich.; Chris Huther, Medford; Jarek LaMusga, Hibbing.

Heat 2: Spacek; S. Estey; M. Estey; Stuart; Thums; Don Craig, Thunder Bay, Ont; Karl Kolek, Menomonie; Kenneth Rogers, Unity; Kevin Monteith, Rosslyn, Ont.; Steve Anderson, Ironwood, Mich.; G. Truscott.

Heat 3: T. Anderson; Aho; Hedrich; T. Bretting; C. Bretting; Ricky Davis, Bruno, Minn.; Dan Tautges, Colby; Collin Hazelton, Chippewa Falls; Jake Gondik, Foxboro; Shackleton.

Heat 4: Nosser; Klopstein; K. Halopka; Schoonover; Brad Seavers, Rib Lake; Reid Tiegs, Dallas; Bob Wood, Cadott; Keith Niemi, Forest Lake, Minn.; Jeremy Lindquist, Ashland; Greg Arnt, North Branch, Minn.; Bill Muhlig, Bessemer, Mich.

Heat 5: S. Halopka; Koehler; Niznik; Adamzak; Tyler Vernon, Ashland; Cody Carlson, Superior; Kangas; Justin Bassa, Hermantown; JR Anderson, Duluth; Robbie Johnson, Wilson.

Semi-Feature 1: Shackelton; Ogston; Craig; Barningham; Muhlig; JR Anderson; Carlson; Monteith; Tautges; Seavers; Niemi.

Semi-Feature 2: Thums; G. Truscott; Vernon; Rogers; Feirn; Arnt; Gondik; Woods; Bassa; Davis; Huther.

Semi-Feature 3: Kangas; C. Bretting; Stricker; Hazelton; S. Anderson; Lindquist; Kolek; Dunbar; Carey LePage, Culver, Minn.; Johnson; Tiegs. 

Advertisement
randomness