Sections

Weather Forecast

Close

Reds, Montgomery blank the Cubs

Superior Reds catcher Byrce Connolly tags out a West Duluth player at home plate in the fourth inning of the Reds’ 5-0 victory over the Cubs Wednesday night at the NBC Spartan Sports Complex. (Jed Carlson / jcarlson@superiortelegram.com)

Superior Telegram

The Superior Reds American Legion baseball team tuned up for the Lakeview Classic with a 5-0 victory over the West Duluth Cubs Wednesday night at the NBC Spartan Sports Complex.

The three-day tournament begins this morning at four sites around the Twin Ports, including Morrie Arnovich Field in Superior.

Other sites in the 14-team tournament are Ordean Field and Wade Stadium in Duluth and Hermantown.

Each team plays three games in pool play before the championship round starts Saturday night. The championship is 2 p.m. Sunday at Ordean Field.

Superior’s games today at against Anoka at 9 a.m. and Cloquet at 5 p.m. The Reds wrap up pool play against Rosemount Green at 10 a.m. Saturday.

Reds 5, Cubs 0

Keith Montgomery picked up the complete-game victory, allowing five hits with seven strikeouts and three walks.

The Reds (6-5) had six hits, led by Bryce Connolly, who doubled, singled and knocked in a run.

Hunter Hockenbrock added a single and RBI; Gunner Johnson, Justin Reinkall and CJ Fortune had a hit each; and Montgomery had an RBI.

West Duluth pitchers walked five batters in the game and threw two wild pitches, which resulted in Superior runs in the third and fourth innings.

On Tuesday the Reds were swept at Ashland, losing 7-6 and 7-3 in a game that was called after five innings because of darkness.

 

West Duluth........... 000    000     0   —  0    5    2

Reds................... 001    301     x   —  5    6    2

2016 Lakeview Classic

First Round

Friday’s Games

At Ordean Field

Lakeview 14, Ashland 4

Rosemount Green 13, Thunder Bay 4

Rosemount Green 7, West Duluth 1

Lakeview 6, Thunder Bay 4

At Hermantown

Hibbing 6, Hermantown 2

Anoka 10, Hibbing 6

Cambridge 17, Rosemount Blue 4

Ashland 13, Hermantown 6

At Superior

Anoka 6, Superior 1

Cambridge 6, Stillwater 1

Stillwater 29, Lakeville North 12

Superior 12, Cloquet 1

Wade Stadium

West Duluth 8, Cloquet 1

Rosemount Blue 9, Lakeville North 6

Saturday’s Results

At Ordean Field

Lakeview 10, Rosemount Blue 3

Anoka 5, Thunder Bay 3

At Hermantown

Lakeville North 10, Hermantown 0

At Superior

Rosemount Green 3, Superior 2

Ashland 5, Cloquet 3

At Wade Stadium

Stillwater 8, West Duluth 4

Hibbing 7, Cambridge 3

Sunday’s Games

Championship Round

Game 1: Rosemount Green vs. Superior, 9 a.m. at Superior

Game 2: Hibbing vs. Cambridge, 9 a.m. at Hermantown

Game 3: Anoka vs. Ashland, 9 a.m. at Cloquet

Game 4: Lakeview vs. Stillwater, 9 a.m. at Duluth East

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 12:30 p.m. at Superior

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 12:30 p.m. at Duluth East

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 12:30 p.m. at Hermantown

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m. at Cloquet

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner (championship), 4 p.m. at Ordean Field

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner (fifth place), 4 p.m. at Hermantown

Game 11: Game 5 loser vs. Game 6 loser (third place) 4 p.m. at Superior

Advertisement
randomness