Sections

Weather Forecast

Close

More than 200 peewees invade Superior arenas

Thirteen youth hockey players from Superior will represent Region 1 when the Kohlman Cup takes place this weekend in Superior.

The Kohlman Cup is a tournament exclusively for Tier II Pee Wee Players from Wisconsin who were born in the years 2003 or 2004. Both tournaments include six regional teams from around the state.

The 2003 tournament will be played at Wessman Arena, while the 2004 tournament will be played at the Superior Ice Arena.

More than 500 players have tried out for the Cup in each of the first seven years.

Superior’s Tim Curtis and Shawn Christianson will coach the 2003 Region 1 team.

Players from Superior include forwards Drew Nelson and Kaden Olson; defensemen Mason Stenberg and Gavin Tetzlaff; and goaltender Kyler Strenke.

The 2003 squad also includes players from Chippewa Falls, Amery, St. Croix Falls, Spooner and Rice Lake.

The 2004 Region 1 team will be coached by Superior’s Chris Stenberg and Kellen McCoshen.

Players from Superior include forwards Tyler Freidrich, George Hansen, Carter Kalin, Carter Pettit, Kell Piggott and Andrew Rude; and defensemen Trevor Durfee and Carson Gotelaere.

The remaining roster includes players from Chippewa Falls, Hayward and Amery.

Region 1 2003 and 2004 teams will both play pool play games at 8 a.m. and 4 p.m. Saturday.

Semifinal and consolation games will be played Sunday morning.

The 2004 championship game is at 1 p.m. Sunday, followed by the 2003 title game at 2:30 p.m. Both championship games will be played at the Superior Ice Arena.

An All-Tournament team will be selected in each age group of the Kohlman Cup, and those players will be members of Team Wisconsin, which will play in the Northern Exposure AAA tournament this summer.

The Jacob Trannel Skills Competition will also take place at 7:30 p.m. Saturday at both arenas.

Skills competitions include team relay, shootout winners and top goalie and shooter.

The skills competition is named after Jacob Trannel, who was a member of the 1993 Region 6 team in 2005 and 2006. Trannel was a freshman at Onalaska when he passed away unexpectedly at the age of 15 in Dec. 2008. In his final varsity hockey game he had a goal and an assist against University School of Milwaukee.

The Kohlman Cup is named in honor of the late Don Kohlman, a longtime member of the Wisconsin Amateur Hockey Association Board of Directors and was instrumental in the creation of the Kohlman Cup in 2004.

Admission is free.

 

2016 Kohlman Cup

2003 Region 1 Roster

Head Coach: Tim Curtis

Assistant Coach: Shawn Christianson

Forwards

Nicholas Carlson...................... Chippewa Falls

Cole Fenske........................... Rice Lake

Brady Fixmer......................... Chippewa Falls

Aiden McCauley...................... Chippewa Falls

Drew Nelson.......................... Superior

Kaden Olson.......................... Superior

Asher Page............................ Amery

A.J. Schemenauer................... Chippewa Falls

Andrew Simpkins................... St. Croix Falls

Isaac Small............................ Chippewa Falls

Gibson Walsh........................ Spooner

Defensemen

Brett Elkin............................. Chippewa Falls

Drew Goettl........................... Chippewa Falls

Mason Stenberg..................... Superior

Gavin Tetzlaff......................... Superior

Goalies

Jamin Durfee.......................... Superior

Kyler Strenke......................... Rice Lake

 

2003 Tournament

American Division

Region 1; Region 4; Region 6

National Division

Region 2; Region 3; Region 5

Saturday, April 2

Wessman Arena

Region 1 vs. Region 4, 8 a.m.

Region 2 vs. Region 3, 9:15 a.m.

Region 4 vs. Region 6, noon

Region 3 vs. Region 5, 1:15 p.m.

Region 6 vs. Region 1, 4 p.m.

Region 5 vs. Region 2, 5:15 p.m.

 Sunday, April 3

Semifinals

American 1 vs. National 2, 9:30 a.m. (Superior Ice Arena)

National 1 vs. American 2, 9:30 a.m.

Consolation Game

American 3 vs. National 3, 11 a.m.

 

Championship game

TBD vs. TBD, 2:30 p.m. (Sueprior Ice Arena)

2004 Region 1 Roster

Head Coach: Chris Stenberg

Assistant Coach: Kellen McCoshen

Forwards

Trevor Bowe.......................... Chippewa Falls

Evan Eslinger......................... Chippewa Falls

Tyler Friedrich......................... Superior

George Hansen....................... Superior

Carter Kalin............................ Superior

Owen Krista.......................... Chippewa Falls

Ezra Lindstrom....................... Chippewa Falls

Kayleb Martin......................... Hayward

Carter Pettit........................... Superior

Kell Piggott............................ Superior

Andrew Rude........................ Superior

Defensemen

Nicholas Adler........................ Spooner

Chase Briggs.......................... Hayward

Trevor Durfee......................... Superior

Carson Gotelaere.................... Superior

Goaltenders

Zachary Lemay....................... Chippewa Falls

Lauren Sobczak...................... Amery

American Division

Region 1; Region 4; Region 6

National Division

Region 2; Region 3; Region 5

Saturday, April 2

Superior Ice Arena

Region 1 vs. Region 4, 8 a.m.

Region 2 vs. Region 3, 9:15 a.m.

Region 4 vs. Region 6, noon

Region 3 vs. Region 5, 1:15 p.m.

Region 6 vs. Region 1, 4 p.m.

Region 5 vs. Region 2, 5:15 p.m.

Sunday, April 3

Semifinals

American 1 vs. National 2, 8 a.m.

National 1 vs. American 2, 8 a.m. (Wessman)

Consolation Game

American 3 vs. National 3, 11 a.m.

Championship game

TBD vs. TBD, 1 p.m.

Advertisement