Sections

Weather Forecast

Close

Northwestern Track and Field Invitational

Northwestern Track and Field Invitational

Thursday, April 29

At Maple

Teams: Northwestern (N), Barron (B), Hayward (H).

Boys

100 - 1. Timmy Wermter, N, 11.84; 2. Kevin Derick, N, 11.85; 7. Jake Schiff, N, 12.46.

200 - 1. Wermter, N, 24.04; 2. Derick, N, 24.83; 3. Schiff, N, 25.41.

400 - 1. Caleb Sinclair, Barron, 58.19.

800 - 1. Jimmy Hosey, N, 2:00.69; 2. Matt Thom, N, 2>37.07.

1600 - 1. Austin Berube, N, 5:10.11; 2. Jari Mackie, N, 5:17.10; 4. Seth Korhonen, N, 5:21.91.

3200 - 1. Travis Sznaider, N, 11:18.88; 2. Zach Yepma, N, 11:27.49.

110 hurdles - 1. Nick Melton, H, 16.64; 2. Mike Naumann, N, 17.35.

300 hurdles - 1. Melton, H, 42.69; 2. Lee Brown, N, 43.19; 3. Naumann, N, 45.56.

400 relay - 1. Northwestern, 1:40.27.

1600 relay - 1. Northwestern, 3:38.72.

3200 relay - 1. Northwestern, 9:18.78.

High jump - 1. Matt LeBlanc, H, 5-11; 3. Chris Fechtelkotter, N, 5-4.

Pole vault - 1. Nate Nelson, N, 11-6; 2. Justin Knase, N, 10-6; 4. Jacob Johnson, N, 9-0; Nathan Markon, N, 8-0.

Long jump - 1. Wyatt Butkiewicz, H, 19-3½; 2. Fechtelkotter, N, 18-8; 3. Derick, N, 18-6; 12. Jacob Stai, N, 15-5.

Triple jump - 1. Mitch Nelson, B, 39-3; 2. Fechtelkotter, N, 36-7.75; 7. Stai, N, 32-4.75.

Shot put - 1. Ryan Miesbauer, N, 55-4; 8. Taylor Truan, N, 39.11; 13. Jake Monoit, N, 32-3; Alan Ruppe, N, 32-1.

Discus - 1. Jordan Tape, B, 14-1¼; 3. Miesbauer, N, 138-9; 5. Truan, N, 123-9; 10. Duncan Magerl, N, 87-7; 13. Mark Pooler, N, 67-2; 15. Alan Ruppe, N, 44-0.5.

Girls

100 - 1. Lizzy Jutila, B, 13.61; 2. Bridgett Tahtinen, N, 13.85; 3. Kallie Alexandrou, N, 13.96; 5. Amanda, Agamaite, N, 14.57.

200 - 1. Bridgett Tahtinen, N, 29.34; 3. Alexandrou, N, 29.98; 4. Agamaite, N, 30.21; 8. Katy Konczak, N, 32.44.

400 - 1. Chelsea Speros, H, 1:06.67; 3. Alexandrou, N, 1:12.11; 4. Jessie Morris, N, 1:12.35; 5. Ida Bolsoenes, N, 1:12.73; 6. Vana Korhonen, N, 1:18.82.

800 - Jordan Johnson, Northwestern, 2:36.85; 2. Beth Gurske, 2:42.51.

1600 - 1. Angela Snow, N, 5:52.78; 2. Nicollette Amber, N, 5:54.14.

3200 - 1. Chelsea Tremblay, H, 12:40.55; 2. Elli Teige, N, 12:56.93.

100 hurdles - 1. Tess Nelson, N, 17.91; 3. Molly Konczak, N, 18.70.

300 hurdles - 1. Nelson, N, 48.69.

400 relay - 1. Northwestern, 55.86.

800 relay - 1. Hayward 1:56.13; 2. Northwestern, 1:59.59.

1600 relay - 1. Northwestern 4:35.54.

3200 relay - 1. Hayward 11:00.49; 2. Northwestern, 11:13.97.

High jump - 1. Jenny Xu, H, 4-8; 2. Ally May, N, 4-8; 3. K. Konczak, N, 4-4; 4. Nikki Yadon, N, 4-2.

Pole vault - 1. Carolyn Prochaska, N, 9-0; 2. Brooke McCauley, N, 7-6; 3. Kelsey Yadon, N, 7-6; 3. Logan Holly, N, 7-6.

Long jump - 1. Leah Karna, N, 15-7; 5. Yadon, N, 12-11.5; 7. Sarah Bethards, N, 12-4.50; 11. Meghan, Neibuhr, N, 9-6.

Triple jump - 1. Karna, N, 31-4¾; 3. Yadon, N, 28-10.25.

Shot put - 1. Jaclyn Amys, N, 34-8; 7. Sarah Langford, N, 23-8; 8. Jessi Lydon, N, 22-7; 11. Alissa Saari, N, 20-00.5; 12. Carly Goedhart, N, 20-0.

Discus - 1. Amys, N, 101-½; 8. Langford, N, 62-1.50; 9. Alissa Saari, N, 61-1.5; 11. Lydon, N, 57-6.50; 14. Chelsea Karna, N, 55-0; 16. Carly Goedhart, N, 49-3.25.

Advertisement
randomness