Sections

Weather Forecast

Close

SPARTAN ROUND-UP: Back to state for Spartan dance team

The Superior High School dance team has advanced to state for the 11th consecutive year.

The Spartans took second place out of seven teams in Division 1 kick at Saturday’s regional meet at Wausau East High School.

The Wisconsin Association Cheer/Pom Coaches State Dance Championships are Saturday at the La Crosse Civic Center.

Team members include: Tianna Banks (captain), Skylar Barber, Josie Goad (captain), Abby Johnson, Kate Lisak (captain), Alyssa Roach, Skylar Rogge, Elisa Blank, Kelly Larson (manager), Hayley Olson, Claudia Androsky, Becca Barnes, Naomi McLennan, Marin Peterson, Katelyn Prochnow, Janae Widiker and London Jonasen.

The coaches are Laura Binsfeld, Jackie Dietl, Brooke Keeler and Emily Olson.

D1 Kick

1 D.C. Everest; 2. Superior; 3. Eau Claire North; 4. New Richmond.

Girls basketball

The Spartans won 39-22 Thursday at Duluth East, but then lost to Eau Claire North 47-22 Friday in the SHS gym.

The Spartans won a defensive battle with the Greyhounds thanks to some key shooting from the free-throw line where they were 16-of-20.

“Our free-throw shooting was the best we have shot all season — and we needed it,” SHS coach Dave Kontny said. “I thought we played well on offense over the final seven minutes of the game. Up to that point we had a lot of chances to open the game up, but that’s basketball.”

Madisen Myer and Chloe Kintop were in double figures for Superior with 14 and 10 points, respectively.

East (1-15) was led by Shay Callaway’s six points.

“Defensively we gave them problems all night but give East credit, they are young and they played hard right to the end,” Kontny said. “We looked sluggish early and we have been dealing with a lot of health issues as are a lot of teams this season. But I thought once we started being more patient we made some nice passess and nice basket cuts that led to some very good looks for points.”

Niah Wilson led Superior with six points in its loss to ECN (7-9).

The Spartans (8-8) play at Virginia tonight and Hudson Friday. Both games begin at 7:15 p.m.

Superior 15 24 39

Duluth East 8 14 22

Superior — Chloe Kintop 10, Lexi Jensen 3, Niya Wilson 1, Madisen Myer 14, Lauren Raboin 8, Mady Stariha 3. Free throws: 16-of-20.

3-point goals — Stariha,

Duluth East — A. Guenther 2, Shay Callaway 6, Macy Hermanson 2, Elora Weiland 2, Anna Liibbon 5, Sam Velander 2, J. Archibald 2. Free throws -- 3-of-9.

3-point goals — Libbon.

EC North 20 27 47

Superior 10 11 22

ECN — Brook Becker 14, Mattea Peplinski 3, Haley DeSouza 6, Sydnie Steinmetz 6, Maria Venne 1, Laura Swenson 6, Kate Klauck 9, Faith Evans 2. Totals 19 4-8 47.

3-point goals — Becker 2, Peplinski, DeSouza 2, Steinmetz 2.

Superior — Chloe Kintop 5, Niah Wilson 6, Emily Hunter 2, Kaileigh Miller 1, Maddy Myer 5, Lauren Raboin 2. Totals 6 7-16 22.

3-point goals — Wilson, Myer.

Girls hockey

The Spartans lost to Duluth Marshal 9-4 Thursday night at the Superior Ice Arena.

Addie Young scored two of Superior’s goals and assisted on another by Alee Milinkovich-Gray.

Lucy Drougas also scored for the Spartans, who play at Hayward tonight and Somerset Thursday. Both games begin at 6 p.m.

Katrina Casper had 21 saves for the Spartans and Carissa Mudrack and Charlesa Prior stopped 27 shots for the Hilltoppers.

Superior 1 2 1 4

Duluth Marshall 5 3 1 9

First period — 1. DM, Kate McKinzie (Ashlee Siegle, Isabelle Stauber), 2:15; 2. DM, Olivia Boettcher (Lily Aamodt), 7:21; 3. SHS, Alee Milinkovich-Gray (Addie Young), 8:32; 4. DM, Caitlin Breen, 11:16; 5. DM, McKinzie, 12:21; 6. DM, Victoria Thorson (Boettcher), 12:30.

Second period — 7. SHS, Young, 6:14; 8. DM, Boettcher), 7:48 (sh); 9. SHS, Young, 10:33; 10. DM, Gracie Thomas (Breen), 10:33; 11. DM, Emily Lemker, 13:44 (sh).

Third period — 12. SHS, Lucy Drougas, 8:53; 13. DM, Thorson (Aamodt), 10:55.

Saves — Carissa Mudrak, DM, 16; Charlesa Prior, DM, 11; Katrina Casper, SHS, 21.

Boys hockey

The Spartans lost 4-2 Thursday night at Cloquet-Esko-Carlton.

CEC took a 3-0 on the Spartans as Landon Langenbrunner scored on a power play in the first period, Brandon Matteen scored 23 seconds into the second, and Aaron Moore scored on another power play 42 seconds later.

Luke Drougas got Superior on the board with 4:23 remaining in the second period with assists from Cayden Laurvick and Grant Sorensen.

Matteen and Laurvick traded goals in the third period.

Caden Welch finished with 26 saves for Superior and Owen Carlson had 34 saves for CEC.

The Spartans (12-7-1) play at New Richmond at 7 p.m. today and host Duluth East at 7:30 p.m. Thursday.

SPARTAN SPIN: Superior defeated Cloquet 5-2 on Dec. 12 at Wessman Arena.

Superior 0 1 1 2

Cloquet-E-C 1 2 1 4

First Period — 1. CEC, Landon Langenbrunner (Aaron Moore, Dana Stoyanoff), 7:09 (pp).

Second Period — 2. CEC, Brandon Matteen (Jedd Anich, Zach Conklin), 0:23. 3 CEC, Moore (Langenbrunner, Stoyanoff), 1:05 (pp). 4. SHS, Luke Drougas (Cayden Laurvick, Grant Sorensen), 12:37.

Third Period — 5. CEC, Matteen (Andy Acers, Anich), 5:38. 6. SHS, Laurvick (Drougas, Blake Hanson), 16:20.

Saves — Caden Welch, SHS, 10-5-11—26. Owen Carlson, CEC, 9-10-15—34.

Boys swimming

The Spartans lost to Chippewa Falls 101-72 Thursday in the SHS pool.

The Spartans will swim in the Cambridge Invitational at 1 p.m. Saturday.

Chippewa Falls 101, Superior 72

200-yard medley relay — 1. Chippewa Falls (Ian Olson, Cooper Porzondek, Alan Fox, Zach Topritzhofer), 1:57.37; 2. SHS (Jimmy Peterson, Ben Hintzman, Nate Peterson, Dylan Evavold), 2:03; 3. SHS (Caden Willie, Adam Young, Mike Barnaby, Brock Bergstrom), 2:24.11.

200 freestyle — 1. Fox, CF, 2:04.37; 2. Andrew Lisak, SHS, 2:07.26; 3. Jack Metz, CF, 2:07.61.

200 IM — 1. Jimmy Peterson, SHS, 2:25.65; 2. Matt Blake, CF, 2:33.25; 3. Dylan Evavold, SHS, 2:47.71.

50 free — 1. Porzondek, CF, 25.15; 2. Zach Torpritzhofer, CF, 27.26; 3. Sirach Krogstad, CF, 28.48.

1-meter diving — 1. Adam Young, S, 144.85; 2. Logan Jelinek, SHS, 122.90.

100 butterfly — 1. Jack Metza, CF, 1:05.83; 2. Andrew Lisak, SHS, 1:14.04; 3. Adler Kranich, CF, 1:27.94.

100 free — 1. Porzondek, CF, 56.34; 2. Mike Barnaby, SHS, 1:00.74; 3. Gabe King, SHS, 1:03.82.

500 freestyle — 1. Topritzhofer, CF, 5:21.17; 2. Matt Blake, CF, 5:34.91; 3. Ian Olson, CF, 5:35.36.

200 free relay — 1. CF (Fox, Metza, Topritzhofer, Matt Blake), 1:44.30; 2. SHS (J. Peterson, Lisak, N. Peterson, Hintzman), 1:46.04; 3. SHS ( Barnaby, King, Young, Bergstrom), 1:55.96.

100 backstroke — 1. Fox, CF, 1:03.43; 2. Elijah Holty, CF, 1:19.81; 3. Caden Willie, SHS, 1:21.61.

100 breaststroke — 1. Olson, CF, 1:07.08; 2. N. Peterson, SHS, 1:22.02; 3. Percy Johnson, CF, 1:32.95.

400 free — 1. CF (Metza, Blake, Porzondek, Olson), 3:51.18; 2. SHS (J. Peterson, Hintzman, Lisak, N. Peterson), 3:56.25; 3. SHS (King, Young, Dylan Evavold, Willie), 4:26.08.

randomness