Sections

Weather Forecast

Close

SPARTAN ROUND-UP: LSC releases all-conference teams

The Lake Superior Conference released several of its fall sports all-conference teams this week.

Six members of the Superior High School boys soccer team were honored, as were one Spartan apiece on the boys and girls cross country teams and girls tennis team.

Seniors Blake Hanson and Jarrett Kallinen were first-team selections on the LSC All-Conference boys soccer team; junior Brandon Conklin and junior Cal Berti were second-team picks; and Ty Russ and Eddy O’Brien were named honorable mention.

Junior Madisen Myer was a first-team selection on the LSC girls tennis team; freshman Draden Jensen was a first-team pick on the boys cross country team; and junior Jennifer Nummi was second-team in girls cross country.

2017 LSC All-Conference

Boys Soccer Team

First Team

Zach Conklin, Sr., Cloquet; Blake Hanson, Sr., Superior; Ryan Lenz, Sr., Hermantown; Ben Gibson, Sr., Denfeld; Jarrett Kallinen, Sr., Superior; Giorgio Petri, Sr., Cloquet; Royce Pichetti, Sr., Marshall School; Jon Faynik, Jr., Denfeld; Riley Larson, Sr., Ashland; Kade Bender, Jr., Cloquet; AJ Harris (goalie), Jr., Hermantown.

Second Team

Brandon Conklin, Jr., Superior; Evan O’Connor, Sr., Proctor; Trent Madill, Sr., Hermantown; Austin Danelski, Sr., Hermantown; Bram Bystrom, Sr., Ashland; Tyler Conway, Sr., Cloquet; Connor Friday, Sr., Marshall School; Brady Bastyr, Sr., Denfeld; Ben Wallerstein, Sr., Marshall School; Connor Feyen, Jr., Denfeld; Cal Berti (goalie), Jr., Superior.

Honorable Mention

Brendon Marti, Cloquet; Ty Russ, Superior; Peyton Marshak, Marshall School; Keegan Chastey, Denfeld; Eddy O’Brien, Superior.

2017 LSC All-Conference

Girls Tennis Team

Singles

Megan Chaffey, Jr., Hermantown; Madisen Myer, Jr., Superior; Erica Anderson, Sr., Marshall School; Kierney Gray, Jr., Hermantown; Whitley Graysmark, Sr., Marshall School.

Doubles

Alissa Felmlee, Sr., and Joanna Tahtinen, Sr., Hermantown; Claire Boettcher, Jr., and Helain Orn, Jr., Marshall School; Mariah Haedrich, Sr., and Drew Gray, So., Hermantown; Ally Martin, Sr., and Makayla Borske, Sr., Cloquet.

2017 LSC All-Conference

Boys Cross Country Team

First Team

Aidan Ripp, Jr., Cloquet; Walker Miller, Sr., Ashland; Maury Miller, Sr., Ashland; Blaine Bong, Jr., Cloquet; Jordan Allen, So., Cloquet; Jacob Gontjes, So., Marshall School; Draden Jensen, Fr., Superior.

Second Team

Blake Desmond, Sr., Cloquet; Brady Hall, Jr., Cloquet; Zach Coughlin, Sr., Proctor; Mason Thedens, Sr., Hermantown; Eli Schue, So., Ashland; Josh Knight, 8, Proctor; Oscar Timm, Fr., Marshall School.

2017 LSC All-Conference

Girls Cross Country

First Team

Ashlee Siegle, Jr., Marshall School; Hannah Bettendorf, Sr., Proctor; Lauren Cawcutt, Fr., Cloquet; Ella Bauer, Fr., Ashland; Kelly Lorenz, Jr., Cloquet; Audrey Phillips, Sr., Cloquet; Presley Niemi, 8, Cloquet.

Second Team

Courtney Werner, Fr., Proctor; Sophie Mattson, Sr., Ashland; Annika Voss, Sr., Proctor; Elizabeth Jarocki, Jr., Marshall School; Jennifer Nummi, Jr., Superior; Franny Slater, Sr., Cloquet; Roz Larson, Sr., Ashland.

Honorable Mention

Sydney Binsfield, Proctor.

Advertisement