Sections

Weather Forecast

Close

Colvin comes up big at LSC meet

Superior's Zach Colvin runs to a first place finish in the 100 meter dash in a meet earlier this year. Colvin placed first in the 100 at the Lake Superior Conference on Tuesday. (Jed Carlson/jcarlson@superiortelegram.com)

After two rounds of the 100 meters, finals in the 200 and 400 and preliminaries and finals in the long jump, Zach Colvin felt fatigue set in as he waited for his last attempt in the long jump.

As the final competitor, the Superior junior needed to beat teammate Dan Quade's top leap of 19-11.5 to win his third event of the day.

"The fatigue was there in my legs, but I knew I had to pull it off," Colvin said. "I forgot about all the running and just tried to jump as far as I could."

Colvin nailed a final jump of 20-9 to take first as darkness settled in at PSS.

"It's a lot of pressure knowing that you only have three jumps to beat a very good jump," he said. "It intimidates you. But intimidation helps me a lot because if I'm intimidated, I jump better."

Colvin, who qualified for the Wisconsin state meet in the long jump in 2008, has a personal best of 21-1 set indoors earlier this year. Superior jumping coach Chad Postal believes Colvin still can reach the high 21-foot mark this spring, not far off the school record of 22-6.5 that has stood for more than 40 years.

"He's a student of the game when it comes to long-jumping," Postal said. "When he takes off, he opens up well, his hips come through and he's bicycling the last part of his jump. That's helped him extend his jumps."

Colvin nipped Hermantown's Branden Perrault by one-hundredth of a second in the 100 final (11.46), and then stormed down the straightaway in the 400 to edge Cloquet's Simon Thill by four-hundredths of a second in 52.03.

"This was the last time I'd see these guys the rest of the year, so there was only one chance to do it," Colvin said of facing LSC competition. "I knew coming off the last 200, I had to go all out."

Superior co-coach Kris Leopold said Colvin's improved attitude is behind his success. As a freshman, Leopold says, Colvin didn't always follow his coaches' workout regime during the offseason.

"In the last year, two years, he's had a transformation," Leopold said. "Sometimes he didn't want to do his whole workout and I said, 'If you want to get to this level, it's going to take a lot.'"

Colvin finished third in the 200, far off Perrault's winning time of 23.52. Perrault's win, along with victories in the 400, 800 and 1,600 relays, helped the Hawks win the team title with 154 points. Superior was second with 128 and Ashland edged Denfeld by a half-point for third.

Also for the SHS boys, Matt Swanson won the 800 and finished second in the 1,600; Kevin Olson won the pole vault; and Dan Quade finished second in the long jump, behind Colvin, and the high jump.

"Swanson puked after getting second in the mile run and then within the hour sucked it up and won the 800," SHS coach Phil Roe said. "Matt is one of the most mentally tough athletes I have ever coached.

"Kevin won conference in the vault through his many extra hours of dediciation and practice."

The Superior girls finished third as a team with 113 points. Cloquet won the team title with 136 points and Hermantown was second at 124.

"I'm proud of our team," SHS girls coach Phil Roe said. "We came up 23 points short of a conference championship when last year we lost by more than 60. We're closing the gap."

Karen VanOvermiern won the girls pole vault event for the Spartans, Raya Kosey finished second in the 100, 200 and 400 and Christa Diedrich was second in the long jump.

Kosey broke her own school record in the 400 with a time of 59.86.

Nicole Olson, Christa Diedrich and Ashley Knight also set personal records. Olson beat her previous best time in the 1,600 by six seconds; Diedrich did so in the 800 whle running with one shoe for the last lap, and Ashley Knight ran a 2:31 leg during the 4x800 relay.

"Each of these girls have worked hard all season and will continue to build momentum into regionals," Roe said.

The Spartans are back in action with the Ashland Invitational at 4:30 p.m. on May 21.

Lake Superior Conference Meet

At Public Schools Stadium

Boys

Team Results

Hermantown 154, Superior 128, Ashland 102.83, Duluth Denfeld, 102.33, Proctor 83.5, Cloquet 53.5, Duluth Central 40, Duluth Marshall 35.83.

Individual Results

100 -- 1. Zach Colvin, S, 11.46; 2. Branden Perrault, H, 11.47; 3. Derek Solarz, P, 11.75.

200 -- 1. Perrault, 23.52; 2. Chris Carlson, P, 23.97; 3. Colvin, 24.11; 6. Andy Sanders, S, 24.36; 12. AJ Soland, S, 25.47.

400 -- 1. Colvin, 52.03; 2. Simon Thill, C, 52.07; 3. Carlson, 52.66; 9. Ethan Taylor, S, 55.16; 10. Casey Preston, S, 55.63.

800 -- 1. Matt Swanson, S, 2:05.75; 2. Tim Grover, H, 2:06.67; 3. Jeff Cottrell, H, 2:09.65; 8. Alex Tunnell, S, 2:13.35.

1,600 -- 1. Matt Kero, DD, 4:34.54; 2. Swanson, 4:35.45; 3. Shane Holmes, S, 4:41.63; 13. Levi Felton, S, 5:18.76.

3,200 -- 1. Brandon Little, A, 10:19.40; 2. Nick Bremer, DC, 10:22.84; 3. Kero, 10:27.24; 13. Kyle Illenda, S, 11:36; 14. Spencer Davis, S, 11:37.2; 16. Aaron Johnson, S, 11:58.

100 hurdles -- 1. Connor Hady, H, 16.51; 2. Scott Pero, A, 16.59; 3. Sam Francis, H, 16.86; 4. Zach Fredricks, S, 16.96.

300 hurdles -- 1. Nolan Dokken, C, 43.28; 2. Hady, 43.70; 3. Matt Luczak, DD, 44.09; 5. Zach Wohlwend, S, 44.54; 9. Zach Fredricks, S, 46.20; 14. Mike LaValley, S, 48.6.

400 relay -- 1. Hermantown, 45.59; 2. Denfeld, 46.38; 3. Superior, 46.52.

800 relay -- 1. Hermantown, 1:33.99; 2. Cloquet, 1:36.31; 3. Marshall, 1:36.83; 5. Superior, 1:39.77.

1,600 -- 1. Hermantown, 3:37.56; 2. Proctor, 3:38.47; 3. Denfeld, 3:45.07.

3,200 -- 1. Proctor, 8:34.17; 2. Hermantown, 8:34.29; 3. Superior, 8:35.14.

High jump -- 1. George Martin, H, 5-10; 2. Dan Quade, S, 5-8; 3. (tie) Cory Anderson, H; Kent Vanderport, DC; and Anders Voss, P, 5-3; 11. AJ Soland, S, 5-0; 11. Zach Fredricks, S, 5-0.

Pole vault -- 1. Kevin Olson, S, 12-0; 2. James Haydon, P, 11-6; 3. Jon Ylitalo, DC, 11-0; 5. Caleb Dushkin, S, 9-6.

Long jump -- 1. Colvin, 20-9; 2. Quade, 19-11.5; 3. Tyler Jankowski, A, 19-2; 7. Casey Preston, S, 18-6.25.

Triple jump -- 1. Billy Phousongphouang, DD, 41-7.5; 2. England McDaniels, DM, 40-2; 3. Quade, 39-8; 12. Colton Lorenz, S, 37-0.

Shot put -- 1. C.J. Hamm, DD, 48-7.5; 2. Aaron Esala, A, 46-7; 3. Kyle Burgraff, C, 44-8; 8. Mike LaValley, S, 38-10; 17. Mark Murray, S, 34-1.5; 22. Erik Olson, S, 31-0.

Discus -- 1. Esala, 129-5; 2. Jeff Adler, A, 119-8; 3. Erik Kivisto, P, 119-6; 18. Ethan Taylor, S, 96-2; 22. Ben Drinkwine, S, 81-5.

Girls

Team Results

Cloquet 136, Hermantown 124, Superior 113, Duluth Denfeld 85, Duluth Central 81, Ashland 66, Proctor 63, Duluth Marshall 31.

Individual Results

100 -- 1. Jes Vork, C, 13.09; 2. Raya Kosey, S, 13.22; 3. Rebecca Krueger, A, 13.54.

200 -- 1. Paige Stratioti, DD, 26.65; 2. R. Kosey, S, 27.10; 3. Vork, C, 27.32; 4. Taylor Kosey, S, 28.12; 12. Jenna Martin, S, 29.78.

400 -- 1. Stratioti, 58.14; 2. R. Kosey, S, 59.86; 3. Taylor Kosey, S, 1:01.94; 8. Christa Diedrich, S, 64.39.

800 -- 1. Shauna Wrazidlo, DC, 2:30.30; 2. Niila Witikko, H, 2:31.24; 3. Christa Diedrich, S, 2:32.68; 6. Nicole Olson , S, 2:34.54; 10. Rachel Radzak, S, 2:39.14.

1,600 -- 1. Kara Cloutier, P, 5:38.48; 2. Nikki Roach, H, 5:43.27; 3. Nicole Olson, S, 5:50.98; 7. Megan Place, S, 5:56.87; 15. Kayla Bedard, S, 6:18.32.

3,200 -- 1. Danielle Maciver, DC, 12:38.17; 2. Lindsay Envall, H, 12:42.28; 3. Marianne Lowgren, DC, 12:43.66; 9. Megan Place, S, 13:41.85; 13. Katie Guello, S, 14:33.31.

100 hurdles -- 1. Taylor Sautbine, C, 16.31; 2. Rachel Hoium, H, 16.67; 3. Micayla Westendorf, P, 17.09.

300 hurdles -- 1. Westendorf, 49.31; 2. Sautbine, 49.40; 3. Caitlin Vaughan, S, 50.31; 14. Henrietta Anyanwu, S, 55.35; 15. Anna Tracy, S, 55.93.

400 relay -- 1. Denfeld, 54.15; 2. Cloquet, 54.26; 3. Central, 55.65; 5. Superior, 56.59.

800 relay -- 1. Marshall, 1:53.74; 2. Cloquet, 1:54.64; 3. Superior, 1:56.61.

1,600 relay -- 1. Central, 4:21.40; 2. Cloquet, 4:21.47; 3. Hermantown, 4:22.32; 4. Superior, 4:23.27.

3,200 relay -- 1. Central, 10:06.35; 2. Hermantown, 10:08.69; 3. Superior, 10:30.30.

High jump -- 1. Lindsay Wiebe, A, 5-4; 2. Vork, 5-0; 3. Sautbine, 4-8; 9. Bettye Nelson, S, 4-6; 10. Carly Givens, S, 4-3; 13. Danielle Magdzas, S, 4-0.

Pole vault -- 1. Karen Vano, S, 8-6; 2. Wrazidlo, 8-6; 3. Claire Knapp, A, 7-6; 9. Whitney Podgorak, S, 6-6; 9. Steph Caldwell, S, 6-6.

Long jump -- 1. Westendorf, 15-4.5; 2. Diedrich, 15-3.5; 3. Melissa Madison, H, 15-2.5; 6. Raya Kosey, S, 14-3; 8. Nelson, S, 13-11

Triple jump -- 1. Stratioti, 34-9; 2. Theresa Magliano, DD, 33-9; 3. Hannah Roy, C, 32-11.5; 6. Bettye Nelson, S, 31-11; 7. Christa Diedrich, S, 30-11.5; 9. Carly Givens, S, 29-0.

Shot put -- 1. Catie Zepcyzk, A, 36-10; 2. Chelsea Karlon, H, 33-10; 3. Annabel Morrisroe, C, 32-5; 6. Taylor Kosey, S, 29-2; 11. Ashley Knight, S, 25-5; 16. Kelli Clifford, S, 22-4.

Discus -- 1. Zepcyzk, 113-8; 2. Allie Upton, DD, 97-8; 3. Karlon, 97-4; 6. Samantha DeMeyer, S, 78-10; 9. Caitlin Vaughan, S, 72-07.

Advertisement