Sections

Weather Forecast

Close

UPDATED: Prep tournament schedule/results

Big Rivers Conference/Wis. Valley Conference Challenge

Girls Basketball Tournament

At Superior

Friday, Dec. 27

Eau Claire Memorial 68, Wausau East 24

Chippewa Falls 63, Wausau West 50

Wisconsin Rapids 49, Rice Lake 42

Superior 69, D.C. Everest 46

Saturday, Dec. 28

Rice Lake 55, Wausau East 43

Chippewa Falls 55, Wisconsin Rapids Lincoln 39

D.C. Everest 46, Eau Claire Memorial 39

Superior 76, Wausau West 71

Big Rivers Conference/Wis. Valley Conference Challenge

Boys Basketball Tournament

At Menomonie

Friday, Dec. 27

River Falls 56, Wausau West 45

Rhinelander 84, Chippewa Falls 82

Marshfield 68, Hudson 60

Eau Claire Memorial 54, Superior 49, OT

Wausau East 46, Eau Claire North 41

Menomonie 53, D.C. Everest 51

Saturday, Dec. 28

Wausau East 69, Chippewa Falls 68

Rhinelander 56, River Falls 48

Hudson 62, Superior 59

Eau Claire Memorial 40, D.C. Everest 28

Wausau West 49, Eau Claire North 44

Menomonie 50, Marshfield 28

Esko Boys Basketball Tournament 

Friday, Dec. 27

Esko 87, Northwestern 30

Saturday, Dec. 28

Northwestern 68, Hinckley-Finlayson 58

Clayton Classic Boys Basketball Tournament

Friday, Dec. 27

Boyceville 57, Northwood 44

Solon Springs 78, Bruce 40

Spring Valley 62, Turtle Lake 39

Saturday, Dec. 28

Clayton 55, Solon Springs 51

Siren 58, Boyceville 45

Spring Valley 60, Prairie Farm 52

Turtle Lake 62, Cadott 58

Best of the Least Basketball Tournament

At South Shore High School – Port Wing

Friday’s Games

South Shore girls 75, Butternut 37

South Shore boys 56, Butternut 37

Phelps Girls 55, Mercer 34

Mercer boys vs Phelps boys, 5:30 p.m.

Saturday, Dec. 28

Girls consolation game

Butternut vs. TBD, 10 a.m.

Boys consolation game

Butternut vs. TBD, 11:30 a.m.

Girls championship game

South Shore 66, Phelps 50

Boys championship game

South Shore 63, Pehlps 32

UW-Stout Girls Basketball Tournament

Friday, Dec. 27

Northwood vs. Barron, 2:30 p.m.

Saturday, Dec. 28

Clayton 53, Elmwood 28

Culvers Cup High School Girls Hockey Tournament

At Hartmeyer Ice Arena, Madison

Friday, Dec. 27

St. Croix Valley Fusion 3, Badger Thunder 2

Northland Pines 8, Brookfield Glacier 1

Univ. School 3, Point-Rapids Red Panthers 0

Superior 3, Middleton Metro Lynx 2

Saturday, Dec. 28

Consolation Semifinals

Badger Thunder 3, Brookfield Glacier 0

Point-Rapids 2, Middleton 2, OT

Semifinal Games

St. Croix Valley Fusion 2, Northland Pines 1

Univ. School of Milwaukee 7, Superior 1

Sunday, Dec. 29

Seventh-place game

Point-Rapids 3, Brookfield 1

Consolation championship

Badger vs. Middleton, 10:15 a.m.

Third-place game

Superior vs. Northland Pines, 12:30 p.m.

Championship game

University School of Milwaukee vs. St. Croix Valley Fusion, 2:45 p.m.

Duluth Marshall Holiday Tournament Boys Hockey Tournament

Mars Lakeview Arena

Thursday’s Quarterfinals

Appleton 3, Duluth Marshall 2, OT shootout

Mankato West 6, Edgewood 4

Notre Dame 5, Delano 1

East Grand Forks 2, Superior 1

Friday, Dec. 27

Consolation semifinals

Duluth Marshall 8, Madison Edgewood 2

Superior 2, Delano 1

Semifinals

Mankato West 8, Appleton United 2

Notre Dame 2, East Grand Forks 0

Saturday, Dec. 28

Seventh-place game

Delano 7, Edgewood 0

Consolation championship

Superior 2, Duluth Marshall 1

Third-place game

East Grand Forks 2, Appleton 0

Championship

Notre Dame 3, Mankato West 2, OT

Advertisement