Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tigers win 9 events at regional track meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Superior, 54880

Superior Wisconsin 1226 Ogden Ave. Ste. 1 54880

Advertisement
Advertisement

The Northwestern Tigers boys and girls finished in second place at Tuesday’s WIAA Division 2 regional meet in Frederic.

Hayward won the girls team title and Ashland was the top boys team.

Individually for the Tiger girls, Emma Nelson won the 3,200 meters and was runner-up at the 1,600, while Kelly Erkkila cleared 9 feet to win the pole vault.

Erkkila also teamed up with Michaela Ruhman, Caitlin Johnson and Elise Mattson to twin the 4x800-meter relay.

For the NHS boys, Nate Pearson won the long jump and Mason Lombard won the 800.

The Tigers also swept the relays. Pearson, Mitch Graskey, Ryan Pufall, Carter Shelafoe were on the winning 4x200 and 4x100 relays; Shelafoe, Graskey, Lombard and Pufall won the 4x400 relay; and Lombard, Timmy Heikkila, Leo Mack and Brett Little won the 4x800 relay.

The Tigers will now compete in the Bloomer Sectional at 4 p.m. Friday.

The top three finishers in each event will advance to the state tournament June 6-7 at UW-La Crosse.

WIAA Division 2 Track & Field

Frederic Regional

Tuesday, May 27

Girls Team Scores

1 Hayward, 186; 2 Northwestern, 92; 2 Unity, 92; 4 Frederic/Luck, 82; 5 Spooner, 79; 6 Ashland, 68; 7 Barron, 46; 8 Cumberland, 31; 9 Grantsburg, 17.

Boys Team Scores

    1 Ashland, 125; 2 Northwestern, 101; 3 Hayward, 89; 3 Spooner, 89; 5 Unity, 83; 6 Grantsburg, 77; 7 Barron, 67; 8 Frederic/Luck, 38; 9 Cumberland, 30.

Girls Individual Results

(Top four, plus NHS results)

High Jump — 1 Paige Somerville, Hay., 5-1; 2 Breanna Hambach, Ash., 5-0; 3 Aaliyah Williams, Cumb., 4-9; 4 McKenzie Tingo, Hay., 4-8; 7 Breanna Thiel, NHS, 4-4.

Long Jump — 1 Morgan Johnson, Hay., 17-4; 2 Gabrielle Snider, Hay., 15-3.75; 3 Rachael Poirier, F/L, 14-6.25; 4 Larissa Schmock, Sp., 14-3.75.

Shot Put — 1 Katie Taylor, Hay., 38-11.75; 2 Darby Roehl, Hay., 33-4; 3 Emily Gross, Unity, 32-9; 4 Gabrielle Snider, Hay., 32-7.25; 5 Sami DeRosia, NHS, 30-4.75; 11 Casey Schiff, NHS, 26-7.50; 17 Daisy Mack, NHS, 23-4.

4x800-Meter Relay — 1 NHS (Michaela Ruhman, Caitlin Johnson, Elise Mattson, Kelly Erkkila), 11:9.30; 2 Spooner, 11:11.50; 3 Hayward, 11:16.60; 4 Unity, 11:19.35.

100-Meter Hurdles — 1 Hannah Jahnke, Hay., 17.50; 2 Sara Behling, Cumb., 17.72; 3 Kayla Bramsen, Unity, 18.50; 4 Breanna Thiel, NHS, 18.90.

100 — 1 Alex Grubbs, Sp., 13.17; 2 Nicole Nelson, F/L, 13.43; 3 Savannah Quinn, Sp., 13.46; 4 Kiah Williams, Ash., 13.50.

4x200-Meter Relay — 1 Hayward, 1:50.46; 2 Frederic/Luck, 1:52.19; 3 Unity, 1:54.90; 4 NHS (Alyssa Frick, Anna Kalin, Breanne Tapani, Taya Mc Clure), 1:56.77.

400 — 1 Alex Grubbs, Sp., 1:02.67; 2 Raelin Sorensen, Unity, 1:03.09; 3 Nicole Huber, Ash., 1:04.52; 4 Amber Heidenreich, Hay., 1:06.11; 8 Ruhman, NHS, 1:08.83.

Triple Jump — 1 Johnson, Hay., 34-9.50; 2 Somerville, Hay., 33-11.50; 3 Maddie Ramich, Unity, 30-5.50; 4 Abigail Brightbill, F/L, 29-2.75; 9 Brandee Dittbrender, NHS, 25-2.25.

1,600 — 1 Amy Wallis, Ash., 5:48.79; 2 Emma Nelson, NHS, 6:00.15; 3 Mimmi Thomson, F/L, 6:08.41; 4 Johnson, NHS, 6:17.12.

800 — 1 Caitlyn Fielding, Sp., 2:43.90; 2 Cassie Balts, Barron, 2:45.84; 3 Emily Wilkie, Hay., 2:46.81; 4 Johnson, NHS, 2:47.17; 7 Mallory Swanson, NHS, 2:57.11; 11 Elise Mattson, NHS, 3:14.04.

4x100-Meter Relay — 1 Spooner, 53.28; 2 Hayward, 54.28; 3 Barron, 55.33; 4 Unity, 55.58; 5 NHS (Frick, Aleia Lupa, Tapani, Taya McClure), 55.62.

300-Meter Hurdles — 1 McKenzie Tingo, Hay., 52.57; 2 Emma Pedersen, F/L, 52.97; 3 Thiel, NHS, 53.72; 4 Sara Behling, Cumb., 54.24; 8 Lily Livingston, NHS, 1:00.72.

200 — 1 Afton Kuehndorf, Barron, 27.91; 2 Kiah Williams, Ash., 28.25; 3 Rachael Poirier, F/L, 28.59; 4 Maddie Ammend, F/L, 28.77.

3,200 — 1 E. Nelson, NHS, 12:26.24; 2 Amy Wallis, Ash., 12:44.07; 3 Lauren Tremblay, Hay., 13:13.17; 4 Thomson, F/L, 14:05.90.

4x400-Meter Relay — 1 Unity, 4:24.86; 2 Spooner, 4:29.41; 3 Hayward, 4:33.24; 4 NHS (Kalin, Mariah Nelson, Tapani, Thiel), 4:35.89.

Discus Throw — 1 Taylor, Hay., 126-6; 2 Roehl, Hay., 109-3; 3 Cheyenne Turnbull, Hay., 103-6; 4 Maddie Joy, F/L, 100-11; 7 Mack, NHS, 75-1; 10 Schiff, NHS, 70-3; 19 Shaylee Burke, NHS, 48-9.

Pole Vault — 1 Erkkila, NHS, 9-0; 2 M. Nelson, NHS, 8-0; 3 Lily Duffy, Hay., 8-0; 4 Laura Crites, Barron, 7-6.

Boys Individual Results

Discus — 1 Oliver Raboin, Unity, 141-7; 2 Adam Kroning, Hay., 135-7; 3 Brad Baker, Sp., 132-9; 4 Ben Stone, Cumb., 125-11; 9 Elias Alexandrou, NHS, 110-2; 10 Tim Schulz, NHS, 110-1; 15 Justin Little, NHS, 98-2.

Pole Vault — 1 Justin Bradley, Unity, 13-0; 2 Jonathon Nelson, NHS, 13-0; 3 Tim Lund, F/L, 11-6; 4 Lane Deyo, Hay., 11-0; 5 Jon Morely, NHS, 10-6.

Triple Jump — 1 Anthony Litersky, Ash., 39-5.50; 2 Mitch Graskey, NHS, 39-2.75; 3 Jaeger Staeven, Grantsburg, 38-10; 4 Ryan Hibbard, Ash., 38-6.50; 9 Hayden Anderson, NHS, 36-5.25.

110-Meter Hurdles — 1 Anthony Litersky, Ash., 15.78; 2 Chase Benson, Ash., 17.40; 3 Devan Miller, Sp., 17.95; 4 Devon Kuykendall, Hay., 18.01.

100 — 1 Jordan Melton, Sp., 11.63; 2 Keion Johnson, Hay., 11.78; 3 Tony Britton, Grantsburg, 11.87; 4 Tim Meister, Sp., 11.93.

1,600 — 1 Daniel Pederson, Sp., 4:43.23; 2 Jacob Ohnstad, Grantsburg, 4:43.40; 3 Michael Rongstad, Ash., 5:01.29; 4 Jes Pedersen, F/L, 5:04.07; 7 Nathan Johnson, NHS, 5:13.56.

4x200-Meter Relay — 1 NHS (Nate Pearson, Graskey, Ryan Pufall, Carter Shelafoe), 1:34.67; 2 Hayward, 1:36.34; 3 Ashland, 1:36.90; 4 Unity, 1:37.56.

400 — 1 Jesse Vlasnik, Unity, 51.56; 2 Jordan Melton, Sp., 51.78; 3 Jaeger Staeven, Grantsburg, 55.28; 4 Jared Ahlgren, Hay., 57.36.

4x100-Meter Relay — 1 NHS (Pearson, Graskey, Pufall, Shelafoe), 45.63; 2 Barron, 45.90; 3 Ashland, 46.16; 4 Grantsburg, 46.80.

300-Meter Hurdles — 1 Weston Hargis, Barron, 42.89; 2 Devon Kuykendall, Hay., 44.28; 3 Anthony Litersky, Ash., 44.97; 4 Kaelan Anderson, Sp., 46.01; 7 Brandon Copp, NHS, 47.45.

200 — 1 Michael Johnston, Barron, 24.36; 2 Logan Tamke, Ash., 24.59; 3 Blake Peterson, Hay., 24.65; 4 Tyler Hunt, Ash., 24.69; 8 Reilly Moore, NHS, 25.87.

4x400-Meter Relay — 1 NHS (Shelafoe, Graskey, Mason Lombard, Pufall), 3:32.19; 2 Grantsburg, 3:43.78; 3 Unity, 3:43.87; 4 Hayward, 3:45.04.

High Jump — 1 Tyler Hunt, Ash., 5-9; 2 Drew Miller, Sp., 5-8; 3 Dylan Slanina, Unity, 5-8; 4 Chase Benson, Ash., 5-8; 9 Anderson, NHS, 5-4.

Long Jump — 1 Pearson, NHS, 20-4.25; 2 Ryan Hibbard, Ash., 20-4; 3 Logan Tamke, Ash., 20-00.50; 4 Weston Hargis, Barron, 19-9.75.

Shot Put — 1 Oliver Raboin, Unity, 47-5; 2 Adam Kroning, Hay., 47-0.25; 3 Shane Tutor, Ash., 47-0; 4 Eric Chenal, F/L, 44-4; 5 Alexandrou, NHS, 44-0.50; 13 Schulz, NHS, 37-4.50; 15 Lucas Masterson, NHS, 34-7.25.

4x800-Meter Relay — 1 NHS (Lombard, Timmy Heikkila, Leo Mack, Brett Little), 8:41.90; 2 Unity, 8:46.20; 3 Sponer, 9:00.90; 4 Grantsburg, 9:04.14.

3,200 — 1 Jacob Ohnstad, Grantsburg, 10:10.96; 2 Heikkila, NHS, 10:12.78; 3 Daniel Pederson, Sp., 10:14.32; 4 Nathan Krueger, Ash., 10:21.16; 6 Mack, NHS, 10:41.95; 8 Little, NHS, 11:07.06.

800 — 1 Lombard, NHS, 2:07.37; 2 Damian Schuldt, Barron, 2:09.50; 3 Erland Olson, Grantsburg, 2:09.98; 4 Logan Jensen, Unity, 2:10.86.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness