Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Northwestern's Timmy Heikkila finished third to pace the Tigers earning them a fifth straight trip to state. (Dave Newman/Rivertowns Newspapers)

Tiger cross country teams advance to state

Email Sign up for Breaking News Alerts
preps Superior, 54880
Superior Wisconsin 1226 Ogden Ave. Ste. 1 54880

The Northwestern High School boys and girls cross country teams both advanced to Saturday's WIAA state meet in Wisconsin Rapids.

The Tiger boys finished first as a team, and the girls were second at Friday's WIAA sectional meet at Lake Breeze Golf Club in Winneconne. The meet was hosted by Amery High School.

Advertisement
Advertisement

The WIAA State Cross Country Meet is Saturday at The Ridges Golf Course in Wisconsin Rapids.

The Division 2 girls race is at 12:05 p.m., and the boys race is at 1:50 p.m.

Daniel Pederson of Spooner won the boys race with a time of 17 minutes, 54.15 seconds. Bloomer's Cora Bruxvoort won the girls race in 15:50.72.

Northwestern's fastest runner was Tim Heikkila, who finished third in the boys race in 18:24.81.

The Tigers' fastest girl was Emma Nelson, who finished fourth in 16:33.28.

WIAA D-2 Cross Country Sectional Hosted by Amery High School

Lake Breeze Golf Club

Winneconne, Wis.

Friday, Oct. 25

Boys Team Scores

Northwestern 68; Unity/Luck 107; Ashland 154; Amery 162; St. Croix Central 166; Rice Lake 186; Somerset 186; St. Croix Falls 193; Hayward 207; Bloomer 211; Osceola 222; Baldwin-Woodville 248; Barron 313; Spooner 337.

Girls Team Scores

Rice Lake 47; Northwestern 80; Bloomer 118; Osceola 137; Ashland 139; Baldwin-Woodville 149; Amery 184; St. Croix Central 219; Hayward 234; Barron 237; St. Croix Falls 238; Unity/Luck 330; Somerset 336; Spooner 357; Cumberland 449.

Boys Varsity 5k

(Top 5, plus NHS results)

1 Daniel Pederson, Spooner 17:54.15

2 Jordan Bringgold, St. Croix C. 18:21.88

3 Tim Heikkila, NHS 18:24.81

4 Henry Klein, St. Croix Falls 18:34.37

5 Tanner Wears, Amery 18:43.90

12 Bret Little, NHS 19:25.33

13 David Rautio, NHS 19:32.60

15 Leo Mack, NHS 19:37.89

25 Josiah Vik , NHS 19:59.05

36 Mason Lombard, NHS 20:12.91

57 Nathan Johnson, NHS 21:08.74

Girls Varsity 4k

1 Cora Bruxvoort, Bloomer 15:50.72

2 McKenzie Fortier Osceola 16:11.19

3 Sophie Klein, St. Croix Falls 16:24.97

4 Emma Nelson, NHS 16:33.28

5 Samantha Stone, Rice Lake 16:41.71

16 Carmen Ormston, NHS 17:34.79

17 Anna Kalin, NHS 17:39.42

20 Michaela Ruhman, NHS 17:47.18

23 Caitlin Johnson, NHS 17:56.63

24 Kelly Erkkila, NHS 17:57.63

35 Mariah Nelson, NHS 18:20.66

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness