Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SHS swimmers compete at River Falls, Duluth East

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Superior, 54880
Superior Wisconsin 1226 Ogden Ave. Ste. 1 54880

Superior Telegram

Advertisement
Advertisement

The Superior High School boys swimming and diving team had a busy weekend, competing in a double dual Friday at River Falls, then competing in the Duluth East Invitational on Saturday.

Superior’s Andrew Eisenmann won Saturday’s 100-yard freestyle event with a time of 49.75 seconds at the Ordean East Middle School. Eisenmann also finished third in the 50 freestyle as the Spartans finished in fifth place with 227 points. 

Forest Lake won the meet with 473 points, Duluth was seventh (163) and Duluth Marshall eighth (102).

On Friday night, the Spartans defeated River Falls 101-83 and lost to Hudson 106-77. Hudson also defeated River Falls 119-66.

Superior won five events Friday, led by Eisenmann, who won the 50 and 100 freestyle races. Aaron Christner also won the 200-yard IM, Mason Morris was the top diver and Logan Kittelson and Tyler Keil joined Christner and Eisenmann on the winning 200 free relay.

The Spartans, who swam Monday night at Eau Claire, host Grand Rapids at 5 p.m. Thursday.

River Falls Double Dual Results

Winners and Superior’s results

200 Medley Relay — 1 Hudson A, 1:47.0; 5. SHS A (Matt Little, Morgan Moen, Zach Grymala, Dan Lewandowski), 2:07.56.

200 Free — 1 Willie Skinner, Hudson, 1:53.20; 2 Logan Kittelson, SHS, 2:06.70; 5 Jacob McGraw, SHS, 2:11.57; 8 Zach Grymala, SHS, 2:19.33.

200 Yard IM — 1 Aaron Christner, SHS, 2:16.17; 5 Little, SHS, 2:36.04; 6 Morgan Moen, SHS, 2:45.83.

50 Free — 1 Andrew Eisenmann, SHS, 22.44; 5 Tyler Keil, SHS, 24.24; 7 Alan Dahl, SHS, 27.58.

1-meter diving — 1 Mason Morris, SHS, 190.80; 3 Dan Lewandowski, SHS, 171; 7 Adam Strobel, SHS, 129.05.

100 Butterfly — 1 Miles Townsend, Hudson, 58.29; 4 Christner, SHS, 1:00.51.

100 Free — 1 Eisenmann, SHS, 49.29; 4 Kittelson, SHS, 53.51; 7 Dan Lewandowski, SHS, 1:03.82.

500 free — 1 Sawyer Arndt, Hudson, 5:21.58; 4 Jacob McGraw, SHS, 5:56.68; 6 Grymala, SHS, 6:23.13.

100 Backstroke — 1 Townsend, Hudson, 1:00.62; 2 Keil, SHS, 1:03.29; 5 Brody Gordon, SHS, 1:13.30; 7 Alan Dahl, SHS, 1:15.79.

100 Breaststroke — 1 Ross Wusterbarth, Hudson, 1:12.63; 4 Little, SHS, 1:13.98; 6 Moen, SHS, 1:21.21.

200 Free Relay — 1 SHS A (Kittelson, Keil, Christner, Eisenmann), 1:35.48; 2. Hudson A, 1:37.13; 6 SHS B (Lewandowski, Morris, Adam Strobel, Grymala), 1:53.36; 7 SHS C (Eric Elonen, Ellis, Smith, Tunell), 2:10.03. 

400 Free Relay — 1 Hudson A, 3:31.11; 2. SHS A (Kittelson, Keil, Christner, Eisenmann), 3:38.56; 4 SHS B (McGraw, Morris, Moen, Little), 4:12.51; 6 SHS C (Alan Dahl, Dakota Smith, Isaac Ellis, Brody Gordon), 4:57.13.

Junior Varsity Results

200 free — 1 Alex McNamara, Hudson, 2:18.44; 3 Gordon, SHS, 2:38.19; 4 Ellis, SHS, 2:41.07.

50 Free — 1 Mark Johnson, Hudson, 25.16; 4 Ben Tunell, SHS, 29.77; 8 Smith, SHS, 34.24.

100 Free — 1 Ezra Madsen, Hudson, 1:07.36; 3 Elonen, SHS, 1:10.98; 4 Ben Tunell, 1:11.91.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness