Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SHS swimmers compete in BRC meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Superior,Wisconsin 54880 http://www.superiortelegram.com/sites/all/themes/superiortelegram_theme/images/social_default_image.png
Superior Telegram
(715) 395-5002 customer support
SHS swimmers compete in BRC meet
Superior Wisconsin 1226 Ogden Ave. Ste. 1 54880

Superior Telegram

Advertisement
Advertisement

The Superior High School boys swimming and diving team finished in fourth place at the Big Rivers Conference meet Saturday at Menomonie.

Eau Claire won the team title with 670 points and Hudson was second with 372 points. The Spartans finished with 315 points.

Andrew Eisenmann finished in second place in the 50 and 100 freestyle races for Superior.

Paul DeLakis of Eau Claire won the 50 free in 29.91 seconds. Eisenmann’s time was 22.56.

LeLakis also won the 100 in 47.01, just ahead of Eisenmann’s time of 49.7.

Also for superior, Mason Morris finished third in diving; and Logan Kittleson, Tyler Kiel, Aaron Christner and Eisenmann, finished third in the 200 and 400 free relays.

Christner also finished fifth in the 200 IM.

Up next for the Spartans are is the sectional meet in Hudson. The diving event is at 5 p.m. Friday and the swimming event is at 1 p.m. Saturday.

The WIAA State Meet is Saturday, Feb. 22 in Madison.

Big Rivers Conference Meet

Saturday, Feb. 8

At Menomonie

Team scores

1, Eau Claire 670; 2, Hudson 372; 3, Chippewa Falls 352; 4, Superior 315; 5, Rice Lake 204; 6, River Falls 197; 7, Menomonie 176.

Individual Events

200 medley relay: 1, Eau Claire, 1:43.67; 2, Chippewa Falls, 1:47.39; 3, Eau Claire, 1:47.44; 4, Hudson, 1:47.9; 5, River Falls, 1:52.01; 7. Superior (Alan Dahl, Matt Little, Mason Morris, Tyler Bettschen), 1:57.65; 13. Superior B (Brody Gordon, Morgan Moen, Dan Lewandowski, Adam Strobel), 2:11.16.

200 free: 1, Sawyer Arndt (H), 1:51.58; 2, Willie Skinner (H), 1:51.68; 3, Jonah Weld (EC), 1:56.86; 4, Nathan Sims (EC), 1:56.93; 5, Brett Mower (CF), 1:57.42; 7. Logan Kittelson (SHS), 2:00.45; 9. Jacob McGraw (SHS), 2:03.69; 23. Issac Ellis (SHS), 2:25.72; 24. Ben Tunell (SHS), 2:28.03.

200 IM: 1, Spencer Marquart (RL), 2:04.07; 2, Adams (CF), 2:06.54; 3, Soborowicz (EC), 2:09.61; 4, Maskevich (EC), 2:10.12; 5, Aaron Christner (SHS), 2:14.05; 11. Little (SHS), 2:24.51; Moen (SHS), 2:41.20.

50 free: 1, Paul DeLakis (EC), 21.91; 2, Andrew Eisenmann (SHS), 22.56; 3, August Jorgensen (H), 22.76; 4, Chumas (EC), 23.42; 5, Schlick (CF), 23.67; 7. Tyler Kiel (SHS), 23.85; 15. Tyler Bettschen (SHS), 25.30; 19. Mason Morris (SHS), 26.34; 24. Dahl (SHS), 27.2; 26. Adam Strobel (SHS), 27.61; 30. Eric Elonen (SHS), 28.74.

Diving: 1, Jake Schultz (EC), 368.85; 2, Nikolas Maskevich (EC), 343.3; 3, Morris (SHS), 296.8; 4, Nick Erb (M), 292.8; 5, Dan Lewandowski (SHS), 291.3.

100 fly: 1, Biwer (EC), :51.87; 2, S. Marquart (RL), :56.19; 3, Adams (CF), :56.92; 4, Henning (EC), :57.77; 5, Redman (EC) :57.97; 7. Aaron Christner (SHS), 59.88.

100 free: 1, DeLakis (EC), :47.01; 2, Eisenmann (SHS), :49.7; 3, Skinner (H), :50.36; 4, Jorgensen (H), :50.41; 5, Kittlelson (SHS), :52.31; 27. Lewandowski, SHS (1:06.61; 25. Tunell (SHS), 1:03.84; 30. Brody Gordon (SHS), 1:07.12.

500 free: 1, Soborowicz (EC), 5:02.64; 2, Evan Marquart (RL), 5:04.44; 3, Arndt (H), 5:14.07; 4, Mower (CF), 5:16.98; 5, Sims (EC), 5:22.55; 11. McGraw (SHS), 5:40.63; 18. Ellis (SHS), 6:31.72.

200 free relay: 1, Hudson, 1:30.59; 2, Eau Claire, 1:31.68; 3, Superior (Kittlelson, Tyler Kiel, Christner, Eisenmann) 1:32.74; 4, Rice Lake, 1:35.61; 5, Chippewa Falls, 1:36.63; 9. Superior B (Bettschen, Moen, Little, McGraw), 1:44.42.

100 backstroke: 1, Biwer (EC), :54.61; 2, Henning (EC), :58.86; 3, Townsend (H), :59; 4, E. Marquart (RL), 1:00.25; 5, Haskins (RF), 1:00.27; 6. Kiel (SHS), 1:01.05; 11. Dahl (SHS), 1:07.79; 19. Gordon (SHS), 1:14.01.

100 breaststroke: 1, Folz (EC), 1:05.91; 2, A. Maskevich (EC), 1:06.16; 3, Schlick (CF), 1:08.2; 4, Bobby Tronnier (M), 1:08.62; 5, Logan Taylor (EC), 1:09.81; 9. Little (SHS), 1:11.55; 15. Moen (SHS), 1:17.54; 26. Elonen (SHS), 1:27.72.

400 free relay: 1, Eau Claire, 2, Hudson, 3:25.54; 3, Superior (Kittlelson, Kiel, Christner, Eisenmann), 3:29.98; 4, Rice Lake, 3:33.35; 5, Eau Claire, 3:39.62; 10. Superior B (Bettschen, Morris, Tunell, McGraw), 4:00.86.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness