Weather Forecast

Close

ABC (Ashland) Raceway results - Aug. 23

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Superior,Wisconsin 54880 http://www.superiortelegram.com/sites/all/themes/superiortelegram_theme/images/social_default_image.png
ABC (Ashland) Raceway results - Aug. 23
Superior Wisconsin 1410 Tower Ave. 54880

ABC (Ashland) Raceway

Saturday, Aug. 23

WISSOTA Modifieds

Feature: Neil Balduc, Bessemer, Mich.; Kevin Eder, Ashland; Jeff Spacek, Phillips; Al Uotinen, Superior; Rick Rivord, Superior; Paul Niznik, Medford; Pat Cook, Washburn; Brian Mikkonen, Iron River; Dustin Hudack, Ashland; Travis Nye, Ashland; Zack Pagels, Marengo; Steve Stuart, Ashland; Scott Hudack, Ashland; Robby Bunkelman, Abbotsford.

Heat 1: S Hudack; Stuart; Spacek; Niznik; Pagels; Cook; Bunkelman. 

Heat 2: Eder; Uotinen; Rivord; Balduc; D Hudack; Nye; Mikkonen.

WISSOTA Super Stocks

Feature: Cory Casari, Montreal; Nick Oreskovich, Mason; Randy Spacek, Phillips; Scott Lawrence, Superior; Dave Flynn, Superior; Shawn McFadden Jr., Ashland; Ken Truscott, Greenland, Mich.; Don Muzzy, Ironwood, Mich.; Brian Mikkonen, Iron River; DJ Keeler, Superior; Myron Basina, Washburn; Dave Elliott, Minocqua; Marcus Dunbar, Marenisco, Mich.; Greg Kuklinski, Ironwood, Mich.; Mike Hince, Watertown.

Heat 1: Casari; Spacek; Oreskovich; Kuklinski; Keeler; Truscott; Elliott; Hince.

Heat 2: Lawrence; McFadden; Flynn; Mikkonen; Muzzy; Dunbar; Basina.

WISSOTA Midwest Modifieds

Feature: Paul Niznik, Medford; Michael Truscott, Chippewa Falls; Paul Suzik, Ironwood, Mich.; Tyler Luger, Iron River; Tyler Vernon, Ashland; Tanner Hicks, Ashland; Wayne Stricker, Highbridge; Jeff Klopstein, Tomahawk; Duane Dunbar, Marenisco, Mich.; Kevin Monteith, Rosslyn, Ont.; Darin Meierotto, South Range; Cody Carlson, Superior; Tad Bretting, Ashland; George Truscott, Greenland, Mich.; Mickey Nosser, Phillips; Ryan Adamzak, Ashland; Chris Bretting, Washburn; Ryan Barningham, Bayfield; Brad Seavers, Rib Lake; Cole Spacek, Phillips.

Heat 1: Suzik; M. Truscott; Monteith; Hicks; Stricker; T. Bretting; C. Bretting; Dan Melton, Rhinelander; Dennis Baldwin, Bessemer, Mich..

Heat 2: Klopstein; Niznik; Dunbar; Spacek; Nosser; Meierotto; Derek Schlabowske, Wallace, Mich.; David Simpson, Thunder Bay, Ont.; Guy Carley, Eagle River.

Heat 3: Luger; Vernon; Carlson; Adamzak; G. Truscott; Barningham; Seaver; Bill Muhlig, Bessemer, Mich..

Semi-Feature: Seavers; C Bretting; Melton; Baldwin; Schlabowske; Simpson.

Six-Cylinders

Feature: Tyler Hudack, Ashland; Colten Vernon, Ashland; Tiffany Hudack, Ashland; Zack Pagels, Marengo; Forrest Schultz, Ashland; DeJay Mihalek, Ashland; Ken Tyykila, Iron River; Aaron Mashlan, Ashland; Adam Traaholt, Ashland; Ethan Beeksma, Ironwood, Mich.

Heat 1: Pagels; Tiffany Hudack; Schultz; Vernon; Mashlan; Tyykila.

Heat 2: Tyler Hudack; Beeksma; Mihalek; Traaholt; Dale Coddington, Hayward.

Pure Stocks

Feature: Matt Deragon, Ashland; Chad Carlson, Superior; Jeff Christman, South Range; Glenn Dammer, Duluth; Terran Spacek, Phillips; Tim Carbon, Highbridge; Andrew Hanson, Iron River; Chris Johnson, South Range; Scott Shober, Wrenshall; Rita Anderson, South Range; Brandle Pupp, Ashland.

Heat 1: Deragon; Christman; Carlson; Spacek; Johnson; Pupp.

Heat 2: Dammer; Carbon; Hanson; Anderson; Shober.

Advertisement